Μπαρτσελόνα: Κέρδισε και περιμένει “στραβοπάτημα” της Μπασκόνια

2019-05-19T14:15:37+00:00 2019-05-19T14:16:16+00:00.

19/May/19 14:15

Εύκολο μεσημέρι για τη Μπαρτσελόνα, η οποία και κέρδισε εντός έδρας τη Χιπουσκόα και περιμένει άλλα αποτελέσματα, για να ανέβει πιο ψηλά από τη τρίτη θέση.

Έκανε το χρέος της η Μπαρτσελόνα. Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς κέρδισε με σκορ 88-71 την Χιπουσκόα και ανέβηκε προσωρινά στη δεύτερη θέση, με ρεκόρ 26-7. Πλέον, περιμένει ”στραβοπάτημα” της Μπασκόνια (25-7, Μπανταλόνα εντός, Βαλένθια εκτός), προκειμένου να μείνει μόνη δεύτερη (υστερεί στην ισοβαθμία και φιλοξενείται από την Ομπραντόιρο). Πρώτη παραμένει η Ρέαλ με 26-6 και είναι σχεδόν απίθανο να χάσει τη κορυφή (Βαλένθια εντός, Χιπουσκόα εκτός).

Στα του ματς, οι γηπεδούχοι ”καθάρισαν” στο πρώτο ημίχρονο, με το σκορ στο 20′ να είναι 42-27. Οι φιλοξενούμενοι, που μετρούν 10 νίκες και δύσκολα θα γλιτώσουν τον υποβιβασμό, αντέδρασαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως η διαφορά ποιότητας είναι τεράστια και δεν έγινε καμία έκπληξη.

Κορυφαίος των νικητών οι Τόμας Ερτέλ με 22 πόντους και 5 ασίστ, ενώ 12 και 11 πρόσθεσαν οι Ρόλαντς Σμιτς και Άνταμ Χάνγκα (με 10 ριμπάουντ) αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 42-27, 64-48, 88-71