Μπασκόνια: Ο Σενγκέλια την γλίτωσε από “αυτοκτονία” κόντρα στην Μπανταλόνα του Ζήση! (videos)

2019-12-08T19:10:18+00:00 2019-12-08T19:10:18+00:00.

08/Dec/19 19:10

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι που κρίθηκε στο φινάλε, η Μπασκόνια κέρδισε την Μπανταλόνα του Νίκου Ζήση με 87-86, χάρη σε μεγάλο τρίποντο του Τορνίκε Σενγκέλια και “έσπασε” το σερί 3 ηττών που έτρεχε σε όλες τις διοργανώσεις.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι Βάσκοι ήταν εξαιρετικοί ιδιαίτερα στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκαν με 25-9, ενώ στην συνέχεια παρότι η Μπανταλόνα μείωσε, πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με 44-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μπασκόνια συνέχισε να έχει επιθετικό ρυθμό και αύξησε και πάλι το προβάδισμα της, στο +13 (66-53), αλλά στην συνέχεια η εικόνα του ματς άλλαξε πλήρως.

Η ομάδα του Νίκου Ζήση, ήταν καταπληκτική στην τέταρτη και τελευταία περίοδο κυρίως στην επίθεση, αλλά παρότι σκόραρε 33 πόντους δεν κατάφερε να φύγει με το σπουδαίο διπλό, λόγω του… Τορνίκε Σενγκέλια.

1′ Λεπτό πριν το φινάλε, ο εξαιρετικός Πρέπελιτς με τρίποντο έβαλε μπροστά την Μπανταλόνα με 86-84 και “πάγωσε” το γήπεδο, όμως στα 52′ δευτερόλεπτα ο Σενγκέλια απάντησε με δικό του τρίποντο, κάνοντας το σκορ 87-86 και ουσιαστικά χάρισε την νίκη στην Μπασκόνια, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν σκόραραν στο τέλος.

Κορυφαίος φυσικά για τους Βάσκους ήταν, ο Γεωργιανός φόργουορντ/σέντερ με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ, ενώ καλή δουλειά έκαναν ο Τζάνινγκ με 16 πόντους, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Σιλντς με 15 πόντους (5/6 τρίποντα), 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Για την Μπανταλόνα ξεχώρισε, ο Πρέπελιτς με 20 πόντους, 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ ο Νίκος Ζήσης σε 17 λεπτά συμμετοχής είχε 6 πόντους και 2 ασίστ.

Πλέον η Μπασκόνια ετοιμάζεται για την 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, όπου και θα αντιμετωπίσει στο Βελιγράδι τον Ερυθρό Αστέρα (12/12, 20:00).