Μπαρτσελόνα: Μίροτιτς και Τόμιτς “καθάρισαν” την Μανρέσα πριν τον Παναθηναϊκό! (videos)

2019-12-08T20:23:53+00:00 2019-12-09T12:33:28+00:00.

08/Dec/19 20:23

Την 10η της νίκη στην φετινή ACB, πανηγύρισε εκτός έδρας η Μπαρτσελόνα κόντρα στην Μανρέσα με 84-75, έχοντας σε μεγάλο βράδυ τους Νίκολα Μίροτιτς και Άντε Τόμιτς και περιμένει τον Παναθηναϊκό (13/12, 22:00), για την Ευρωλίγκα.

Από το πρώτο μέρος του παιχνιδιού, η Μπαρτσελόνα ήταν λίγο καλύτερη στο παρκέ και κατάφερε να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με 41-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Καταλανοί, συνέχιζαν να μην πείθουν με την απόδοση τους και η Μανρέσα ήταν “ζωντανή” στην μάχη της νίκης (63-59), κόντρα σε έναν πολύ πιο ποιοτικό αντίπαλο.

Τελικά η Μπαρτσελόνα, στο τέταρτο δεκάλεπτο κατάφερε με πρωταγωνιστή τον Νίκολα Μίροτιτς να πάρει το πολυπόθητο διπλό με 84-75 και ανέβασε το ρεκόρ της στο πρωτάθλημα, σε 10-2.

Κορυφαίοι για την Μπάρτσα ήταν, ο Μίροτιτς με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Άντε Τόμιτς με 17 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 ασίστ και ο Ντιλέινι με 14 πόντους και 4 ασίστ.

Πλέον η Μπαρτσελόνα ετοιμάζεται για το μεγάλο ματς της 13ης αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα, με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό (13/12, 22:00).

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 37-41, 59-63, 75-84