Μπασκόνια: Επιστροφή στις… ήττες στην ACB! (videos)

2019-12-22T22:06:14+00:00 2019-12-22T22:06:14+00:00.

22/Dec/19 22:06

Τι και αν έφυγε ο Βέλιμιρ Περάσοβιτς από την Μπασκόνια; Oι Βάσκοι επέστρεψαν στις ήττες στο πρωτάθλημα Ισπανίας και μάλιστα εντός έδρας από την αντίπαλο της ΑΕΚ στο Basketball Champions League, Σαν Πάμπλο Μπούργος με 82-74.

Ο αγώνας στην Βιτόρια ήταν ντέρμπι από νωρίς με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ και τον ρυθμό να είναι πολύ χαμηλός, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάνε προηγούμενοι στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με 32-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια στο πρώτος της ματς μετά την αποχώρηση του κόουτς Περάσοβιτς, έβγαλε αντίδραση και πήρε στα χέρια της το προβάδισμα με 56-54 αλλά αυτό δεν θα κρατούσε πολύ.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδος η Σαν Πάμπλο Μπούργος, ήταν απολαυστική και με συνολικό επιμέρους σκορ 28-18 και ανατροπή από το -6, πήρε το σπουδαίο διπλό με 82-74 αφήνοντας πίσω της στην βαθμολογία την Μπασκόνια.

Κορυφαίοι για τους αντιπάλους της ΑΕΚ στο BCL ήταν, ο ΜακΦάντεν με 19 πόντους (5/11 τρίποντα) και 6 ασίστ και ο Μπενίτε με 19 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ για τους Βάσκους προσπάθησαν ο Στάουσκας με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο και ο Σενγκέλια με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Πλέον η Μπασκόνια ετοιμάζεται για την “μονομαχία” της Ευρωλίγκα εκτός έδρας στο Βερολίνο με την Άλμπα (26/12, 21:00) για την 16η αγωνιστική.