Μπαρτσελόνα: Δύσκολο διπλό στο φινάλε και… προσωρινά πρώτη στην ACB! (videos)

2020-01-04T22:36:41+00:00 2020-01-04T22:39:24+00:00.

04/Jan/20 22:36

Ένα πολύ δύσκολο διπλό πανηγύρισε η Μπαρτσελόνα με 82-80 κόντρα στην Σαν Πάμπλο Μπούργος και βρίσκεται έστω και προσωρινά στην κορυφή της ACB με ρεκόρ 13-3 αφήνοντας πίσω τις Ρεάλ και Σαραγόσα!

Από το πρώτο μέρος η Μπαρτσελόνα έδειξε να δυσκολεύεται κόντρα στους αντιπάλους της ΑΕΚ στο Basketball Champions League και έχοντας αμυντικά προβλήματα πήγε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 47-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο του ματς ο ρυθμός έπεσε αισθητά και οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες με αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι να διατηρήσουν το προβάδισμα τους με την ελάχιστη διαφορά (62-61).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του παιχνιδιού οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχόμενες όμως η Μπάρτσα μετά από αρκετή ώρα κατάφερε να πάρει το “πάνω χέρι” με 80-76 (στο 38ο λεπτό) και έγινε το φαβορί. 40′ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν και έβαλαν “φωτιά” στον αγώνα, όμως 2/2 βολές του Μίροτιτς (82-80) στα 36′ δευτερόλεπτα και δύο συνεχόμενα άστοχα τρίποντα της Σαν Πάμπλο Μπούργος, χάρισαν την νίκη στους Καταλανούς!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ξανά ο Νίκολα Μίροτιτς με 28 πόντους (5/10 σουτ, 14/15 βολές) και 4 ριμπάουντ και ο Οριόλα με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μπενίτε με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Πλέον οι “μπλαουγκράνα” ετοιμάζονται για την 18η αγωνιστική της Ευρωλίγκα όπου θα αντιμετωπίσουν στην Βαρκελώνη την Αναντολού Εφές (10/1, 22:00).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας (4/1) στην ACB:

Ανδόρα-Σαραγόσα 106-78

Ουνικάχα Μάλαγα-Ομπραντόιρο 85-67

ACB: Νίκησε τον Βασιλειάδη ο Τουπάν, ήττα με 100άρα για την… έκπληξη της σεζόν Σαραγόσα! (videos)

Μπιλμπάο-Εστουντιάντες 87-80

Σαν Πάμπλο Μπούργος-Μπαρτσελόνα 80-82