Γερμανία: Νίκησε αλλά αποκλείστηκε από την Λούντβιγκσμπουργκ η Μπάγερν – Στους “4” και η Ουλμ!

2020-06-19T18:41:59+00:00 2020-06-19T22:24:10+00:00.

19/Jun/20 18:41

H Λούνβιγκσμπουργκ έκανε την μεγάλη έκπληξη και άφησε εκτός ημιτελικών την Μπάγερν Μονάχου!

Η πρώτη μεγάλη έκπληξη στο τουρνουά του Μονάχου είναι γεγονός! Η Λούντβιγκσμπουργκ μπόρεσε και υπερασπίστηκε το +4 (87-83) του πρώτου αγώνα και παρά την ήττα της από την Μπάγερν με 73-74, προκρίθηκε στα ημιτελικά, αφήνοντας εκτός τους πρωταθλητές!

Οι Βαυαροί ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και έδειχναν ότι μπορούν να καλύψουν την διαφορά του πρώτου ματς. Έφτασαν ακόμα και σε διψήφιες διαφορές στο πρώτο μέρος, όμως στην τρίτη περίοδο είδαν τους τυπικά γηπεδούχους να μπαίνουν και πάλι στο ματς.

Μάλιστα, στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η Λούντβιγκσμπουργκ πέρασε και μπροστά στο σκορ με 71-70, με τον Ματίας Λεσόρτ με 4 σερί προσωπικούς πόντους να κάνει το 71-74 στο -16”, όμως το λάθος του Πέτερι Κόπονεν δεν έδωσε στην ευκαιρία στην Μπάγερν να καλύψει το -4.

Οι ηττημένοι μείωσαν σε 73-74 με 2/2 βολές του Μάρκος Νάιτ, όμως και πάλι με ένα τρίποντο στα τελευταία 4” οι πρωταθλητές θα μπορούσαν να στείλουν το ματς στην παράταση. Ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς δεν βρήκε στόχο και τα υπόλοιπα είναι ιστορία.

Κορυφαίος της Λούντβιγκσμπουργκ ο Νάιτ με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ 18 μέτρησε ο Τζαλίν Σμιθ. Για την Μπάγερν, ξεχώρισαν με 16 ο Πολ Ζίπσερ και με 14 ο Ντανίλο Μπαρτέλ.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 36-45, 52-56, 73-74

Άνετα στους “4” και η Ουλμ!

Στην δεύτερη σημερινή προημιτελική ρεβάνς η Ουλμ είχε “κλειδώσει” την πρόκριση από το πρώτο ματς με το +40 κόντρα στην Φρανκφούρτη και τελικά “σφράγισε” οριστικά την πρόκριση της στα ημιτελικά αφού κέρδισε πολύ άνετα και το game με το εντυπωσιακό 96-69!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Οσετκόφσκι με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ισάριθμα κλεψίματα και ο Ομπστ με 19 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ για την Φρανκφούρτη ξεχώρισε ο Μασιούλις με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα ζευγάρια των προημιτελικών της BBL (η πρόκριση κρίνεται στις διαφορές των δύο αγώνων):