Γερμανία: Πρώτη φιναλίστ για τον τίτλο η… Λούντβιγκσμπουργκ! (videos)

2020-06-23T22:20:07+00:00 2020-06-23T22:28:24+00:00.

23/Jun/20 22:20

Στον τελικό των γερμανικών playoffs προκρίθηκε η Λούντβιγκσμπουργκ η οποία κέρδισε την Ουλμ στο Μόναχο με 94-85 και εκμεταλλευόμενη την ισοπαλία του πρώτου ματς θα διεκδικήσει το τρόπαιο του πρωταθλητή Γερμανίας!

Προς την ολοκλήρωση του πλησιάζει το γερμανικό πρωτάθλημα, αφού ήδη αναδείχθηκε η πρώτη φιναλίστ η οποία θα είναι η Λούντβιγκσμπουργκ κερδίζοντας στον δεύτερο ημιτελικό την Ουλμ με 94-85 και προκρίθηκε χάρη στην διαφορά πόντων μετά την ισοπαλία με 71-71 του game 1.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Νάτι με 26 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Βίμπας με 20 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Βάιλερ – Μπαμπ πρόσθεσε 20 πόντους!

Από την ηττημένη Ουλμ που δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό προσπάθησαν ο Γκούντουϊν με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Κλέπεσζ με 17 πόντους.

Μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο ο αγώνας ήταν ντέρμπι και η Ουλμ ήταν πίσω στο σκορ με 71-69, αλλά ένα επιμέρους σκορ 16-6 της Λούντβιγκσμπουργκ στην τέταρτη περίοδο έκρινε την νίκη… πρόκριση υπέρ της και πλέον θα αντιμετωπίσει όπως όλα δείχνουν την Άλμπα στους τελικούς!