Άλμπα: Εύκολα τη Μπάγερν στο “ντέρμπι” – Προβλημάτισαν οι Βαυαροί ενόψει Ολυμπιακού

2021-01-03T20:27:44+00:00 2021-01-03T20:27:44+00:00.

03/Jan/21 20:27

Η Άλμπα δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην Μπάγερν, παίρνοντας τη νίκη στο “ντέρμπι” της Γερμανίας με 85-72, με τους Βαυαρούς να προβληματίζουν, λίγες ημέρες πριν ταξιδέψουν στο ΣΕΦ για το ματς απέναντι στον Ολυμπιακό (8/1).

Μόνο “ντέρμπι” δεν θύμισε το ματς της Άλμπα με την Μπάγερν, καθώς οι Βερολινέζοι έκαναν… πάρτι απέναντι στους Βαυαρούς και επικράτησαν με 85-72.

Η Άλμπα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά, χωρίς όμως να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ (39-36, 20′). Παρόλα αυτά, τα πράγματα πήραν τον… δρόμο τους στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχοι να παίρνουν το προβάδισμα με 65-53 (30′) χάρη σε ένα επί μέρους 26-17 και να “καθαρίζουν” την υπόθεση νίκη.

Ο Λουίς Ολίντε με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, ενώ εξαιρετικοί ήταν επίσης οι Φοντέκιο (12π) και Γκρέιντζερ (11π, 10ασ). Μάλιστα το εντυπωσιακό για την Άλμπα είναι το ότι πήρε με τόσο μεγάλη άνεση τη νίκη, σε ένα ματς όπου δεν αγωνίστηκαν οι Σίβα, Σίκμα, και Γκίφι.

Για την Μπάγερν, η οποία θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό την Παρασκευή (8/1) στο ΣΕΦ, οι 12 πόντοι του Τζόνσον και οι 11 του Ουέιντ Μπόλντουιν δεν ήταν αρκετοί.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 39-36, 65-53, 85-72.