Ουόκαπ: Αποχώρησε με διάστρεμμα και δεν αγωνίστηκε ξανά

2023-12-31T14:26:43+00:00 2023-12-31T16:25:11+00:00.

31/Dec/23 14:26

BASKET LEAGUE 2023-2024 / ΟΣΦΠ - ΑΡΗΣ (KLODIAN LATO / EUROKINISSI)

Ο Τόμας Ουόκαπ αποχώρησε με πρόβλημα στο πόδι πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου κόντρα στον Άρη με διάστρεμμα και δεν επέστρεψε ξανά στο ματς.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός πήρε με 85-71 το ματς της 12ης αγωνιστικής της Basket League κόντρα στον Άρη.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν κάποια κενά διαστήματα, όμως τελικά έφτασαν στην ενδέκατη νίκη τους φέτος.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας, όμως, είχε το μυαλό του στον Τόμας Ουόκαπ, ο οποίος αποχώρησε από το ματς.

Ο 31χρονος γκαρντ (0/1 σουτ, 4 ασίστ) χτύπησε με τον Κρις Μπάνκστον και έγινε αμέσως αλλαγή 6:11′ μετά το τζάμπολ.

Στην αρχή (3:49′ για το δεκάλεπτο), έμεινε στον πάγκο, με τους γιατρούς της ομάδας να εξετάζουν άμεσα το δεξί του πόδι.

Όμως, περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, ο Ουόκαπ έφυγε για τα αποδυτήρια, μέσα σε χειροκροτήματα.

Ο Αμερικανός συνέχισε κάποιες ειδικές ασκήσεις στα αποδυτήρια και δεν επέστρεψε έκτοτε, προκειμένου να προστατευτεί.

Μάλιστα, οι πρώτες πληροφορίες/εκτιμήσεις κάνουν λόγο για ελαφρύ διάστρεμμα, χωρίς να γίνει υπάρχει κάτι παραπάνω.

Ο παίκτης θα υποβληθεί την Δευτέρα (1/1) σε εξετάσεις, για να γίνει εξακριβωθεί το ακριβές πρόβλημα και το μέγεθός του.

Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει εντός Αρμάνι (2/1) και Μονακό (4/1), ενώ ακολουθούν εκτός Μπαρτσελόνα (10/1) και Μπασκόνια (12/1).

walkup

Ο προπονητής των ερυθρολεύκων αναφέρθηκε στον παίκτη του μετά το ματς, χωρίς όμως να δώσει κάποια πληροφορία.

”Χάσαμε τον Ουόκαπ με διάστρεμμα, ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό και να παίξει μεθαύριο”

Μπαρτζώκας: “Δεν απολαμβάνω καθόλου να παίζουμε τέτοιες ημέρες”

Λαρεντζάκης: “Καταφέραμε να αγαπήσει πάλι ο κόσμος αυτή την ομάδα”

Ολυμπιακός – Άρης: Απίθανο ΣΤΟΠ του Μπάνκστον στον Μπραζντέικις στα ίσα

Ολυμπιακός: Χωρίς Παπανικολάου και Ουίλιαμς-Γκος κόντρα στον Άρη