Ολυμπιακός Blog: Χαμένη ευκαιρία με σημάδια επαναφοράς στη φετινή κανονικότητα

2022-02-03T04:08:30+00:00 2022-02-03T13:33:07+00:00.

03/Feb/22 04:08

Ο Στέφανος Τάτσιος γράφει για το Ολυμπιακό που ηττήθηκε μεν στη Μαδρίτη, αλλά πραγματοποίησε την πρώτη του πραγματικά καλή εμφάνιση το 2022 και έδειξε πως μπορεί να κάνει την ολική επαναφορά παρά τα προβλήματα.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Ενώ η “διαβολοβδομάδα” του Ολυμπιακού ξεκίνησε με τραυματισμούς, κορωνοϊό και… προβληματισμό λόγω της εικόνας της ομάδας στην Ευρωλίγκα στο δεύτερο γύρο της regular season, τελικά παρά την ήττα στη Μαδρίτη από τη Ρεάλ, η αισιοδοξία για τη συνέχεια επέστρεψε και αυτό οφείλεται στην εικόνα και στην προσπάθεια των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε ένα άψογο πρώτο ημίχρονο κόντρα στη Ρεάλ, άντεξε στην αντεπίθεση της στο τρίτο δεκάλεπτο, επέστρεψε από το -5 του 36′, ενώ όλα έδειχναν να καταρρέουν και έχασε ένα τεράστιας βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας διπλό, γιατί έμεινε από δυνάμεις και δεν βρήκε το μεγάλο σουτ που είχε ανάγκη στο τέλος.

Μπορεί σε μία βραδιά που δεν έρχεται η νίκη ακόμα και με καλή εμφάνιση όπως η χθεσινή να μην υπάρχουν περιθώρια για πολλά χαμόγελα, όμως οι “ερυθρόλευκοι” έδειξαν να επανέρχονται στα γνωστά καλά τους στάνταρ του πρώτου γύρου στο κομμάτι της άμυνας και αυτή ήταν που τους κράτησε μέχρι το τέλος ζωντανούς μέσα στη Μαδρίτη σε ένα ματς γεμάτο ένταση και πάθος. Επιπλέον κέρδισαν και την επάνοδο του Τάιλερ Ντόρσεϊ στις καλές εμφανίσεις.

Στο τέλος της ημέρας οι Πειραιώτες γνώρισαν την τέταρτη συνεχόμενη ήττα τους στη διοργάνωση, είδαν το ρεκόρ τους να “πέφτει” στο 12-9 και τους διώκτες τους για την οκτάδα να πλησιάζουν επικίνδυνα στη μία νίκη, όμως θύμισαν παράλληλα και σε όλους ότι έχουν τις λύσεις, το μπασκετικό πλάνο και το mentality όταν όλα “στραβώνουν” μέσα και έξω από το παρκέ εκείνοι να συνεχίσουν να μάχονται.

“Βασιλιάς” για ένα ημίχρονο, μαχητής σε όλο το ματς

dorsey

Ανεξαρτήτως κατάστασης και απουσιών, το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό στη Μαδρίτη θα ήταν ένα από τα πιο δύσκολα της κανονικής περιόδου και αυτό αποδείχθηκε στην πράξη με τον τρόπο που κύλησε ο αγώνας το βράδυ της Τετάρτης.

Από την αρχή οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν στόχο στην άμυνα να κλείσουν τη ρακέτα και να περιορίσουν όσο γινόταν τη δράση των Ταβάρες – Γιαμπουσέλε, πιέζοντας παράλληλα τον Τομά Ερτέλ.

Ο Παπανικολάου είχε αναλάβει να παίζει overplay το Γάλλο playmaker και του αφαίρεσε πολλά στοιχεία στη δημιουργία, ενώ επιθετικά ο Ολυμπιακός, παρότι έλεγχε το ρυθμό, δεν σκόραρε εύκολα λόγω της αστοχίας του Φαλ. Βρήκε, όμως, πόντους στο πρωτεύον ή στο δευτερεύον transition.

Η “ερυθρόλευκη” άμυνα παρέμενε στα ίδια στάνταρ έχοντας εκνευρίσει τους Μαδριλένους με κάθε παίκτη να πιέζει πολύ την μπάλα, να διαβάζει σωστά τις καταστάσεις και να χρησιμοποιεί με ορθό τρόπο τα φάουλ. Σε συνδυασμό με την είσοδο του Κώστα Σλούκα στο παρκέ ο οποίος συνεχώς “χτυπούσε” με drive και midrange σουτ, χτίστηκε σιγά σιγά μία καλή διαφορά η οποία αποτύπωνε και στο ταμπλό την καλή εμφάνιση των κόκκινων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το rotation του Γιώργου Μπαρτζώκα άνοιξε γρήγορα με τους Ζαν-Σαρλ και ΜακΚίσικ να δίνουν ενέργεια και λύσεις σε άμυνα και επίθεση, τη Ρεάλ να μην μπορεί να πατήσει στη ρακέτα λόγω της δουλειάς του Γάλλου και του Μάρτιν με αποτέλεσμα σε 5′ λεπτά να έχει πετύχει μόνο δύο τρίποντα.

Ο Σλούκας άρχισε και πάλι να δημιουργεί σωστά για τον Βεζένκοφ ο οποίος βρήκε ρυθμό στην επίθεση και ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10. Έτσι το πρώτο ημίχρονο στη Μαδρίτη ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να έχει υπομονή στην επίθεση, να παίρνει σχεδόν άριστα στην άμυνα και να μην πληγώνεται μέχρι εκείνο το σημείο από τα επιθετικά ριμπάουντ των Ισπανών.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν λογικό η ομάδα του Πάμπλο Λάσο να αντιδράσει και αυτό φυσικά έκανε. Η Ρεάλ έκλεισε τους διαδρόμους του Ολυμπιακού στη ρακέτα της, πίεζε ασφυκτικά τη μπάλα στον εκάστοτε οργανωτή με τον Γιουλ να κάνει καλή δουλειά σε αυτόν τον τομέα και και καθυστερούσε τις επιθέσεις της ελληνικής ομάδας ελλείψει και του Κώστα Σλούκα από το παρκέ, αλλά και της απουσίας ενέργειας από τον κομβικό στην άμυνα Παπανικολάου.

Οι Ισπανοί άρχισαν να κερδίζουν με τα ψηλά σχήματα πόντους από τα επιθετικά τους ριμπάουντ που “πλήγωναν” τον Ολυμπιακό και ροκάνισαν τη διαφορά, ενώ τον είχαν δυσκολέψει στο κομμάτι των φάουλ, αφού ο Φαλ είχε φτάσει ήδη τα τρία.

Οι Πειραιώτες με τον Μάρτιν να παλεύει σε άμυνα και επίθεση κυριολεκτικά με τα “θηρία” στα ρακέτα κατάφεραν να μείνουν μπροστά στο σκορ, αλλά η Ρεάλ βρήκε ρυθμό στην επίθεση, εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και έφτασε σε απόσταση αναπνοής από την ολική επαναφορά από το -16.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο με τον Φαλ ακόμα έξω και τους Μάρτιν – Λιβιό μοναδικούς ψηλούς, οι γηπεδούχοι μπήκαν ακόμα πιο δυνατά και γύρισαν το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό πλέον να αρχίσει να κάνει και εύκολα λάθη. Βεζένκοφ και Σλούκας προσπαθούσαν μόνοι τους στην επίθεση, όμως η διαφορά για τη “Βασίλισσα” είχε πλέον πάει στο +6.

Ο ρυθμός στο παρκέ έπεφτε και λόγω και των αλλεπάλληλων διακοπών και διαμαρτυριών των Ισπανών για φάουλ, ενώ ο Ολυμπιακός είχε στο παρκέ σχήμα με τρία γκαρντ (Σλούκας, Ουόκαπ, Ντόρσεϊ) με στόχο να ελέγξει το τέμπο και στις τελευταίες κατοχές να βρει το σουτ που θα “ξεκλείδωνε” τη νίκη.

Τελικά ένα άστοχο σουτ του πολύ καλού αμυντικά Ουόκαπ και 2/2 τρίποντα από τους “γερόλυκους” Γιουλ – Ρούντι έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της Ρεάλ και έριξαν τον Ολυμπιακό στο καναβάτσο.

Ο τελικός απολογισμός που κάνουν οι “ερυθρόλευκοι” φεύγοντας από τη Μαδρίτη με προορισμό τη Βιτόρια είναι πως έχασαν μία μεγάλη ευκαιρία για ένα διπλό που θα τους κρατούσε με αξιώσεις κοντά στην τετράδα, αλλά τουλάχιστον έδειξαν και πάλι σφυγμό, ανταγωνιστικό πρόσωπο για 40 λεπτά και θύμισαν την ομάδα που κυριάρχησε στην Ευρωλίγκα στον πρώτο γύρο

Στον “τελικό” με Μπασκόνια μετράει μόνο το αποτέλεσμα

olympiacos

Ο Ολυμπιακός στην πρώτη στάση της τρέχουσας “διαβολοβδομάδας” πήρε ένα “λογικό” αποτέλεσμα, αφού δεν υπολόγιζε σε διπλό στη Μαδρίτη για να πετύχει τους στόχους του στο τέλος της κανονικής περιόδου.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξε τη βελτίωση που απαιτούνταν παρά τα προβλήματα που την ταλανίζουν, αλλά στη σκληρή πραγματικότητα της Ευρωλίγκα αυτό που μετράει στο τέλος είναι η βαθμολογική συγκομιδή και αυτή λέει πως ο Ολυμπιακός έχει “κολλήσει” στις 12 νίκες και ψάχνει ένα διπλό για να “σβήσει” τη γκέλα με τον Ερυθρό Αστέρα στο ΣΕΦ.

Το παιχνίδι με τη Μπασκόνια στη “Fernando Buesa Arena” είναι πρώτης τάξεως ευκαιρία να έρθει το πρώτο θετικό αποτέλεσμα στην Ευρωλίγκα για το 2022 και να αρχίσει και πάλι το “κυνήγι” για να την εξασφάλιση των πλέι οφ κι αν εξελιχθούν ευνοϊκά τα πράγματα, ακόμα και για κάτι περισσότερο.

Ο Ολυμπιακός της Μαδρίτης έχει μεγάλες πιθανότητες να τα καταφέρει στη χώρα των Βάσκων το βράδυ της Παρασκευής, αλλά θα πρέπει να έχει την ίδια ένταση στην άμυνα του και επιθετικά να βρει περισσότερους πρωταγωνιστές.

Το ματς θα είναι δύσκολο, αλλά οι “ερυθρόλευκοι”, έχοντας και μεγάλη βαθμολογική πίεση, γνωρίζουν ότι ο μόνος τρόπος να ισορροπήσουν τα πράγματα θα είναι να αποφύγουν μια πέμπτη συνεχόμενη ήττα. Ο Φλεβάρης είναι πολύ κρίσιμος μήνας μετά τον κακό και γεμάτο ατυχίες Ιανουάριο, τόσο στην Ευρωλίγκα, όσο και εντός συνόρων σε ό,τι αφορά το κύπελλο Ελλάδας.

Προπονητές και παίκτες επιβάλλεται να “χτίσουν” πάνω στην εμφάνιση της Μαδρίτης και να φύγουν νικητές πάση θυσία από τη Βιτόρια γιατί πλέον κάθε “γκέλα” θα τους φέρνει πιο κοντά στο κίνδυνο να μείνουν ακόμα και εκτός των πλέι οφ.

Η αρχή έγινε την Τετάρτη στη Μαδρίτη, όμως την Παρασκευή πρέπει ο Ολυμπιακός να έχει συνέχεια και αποτελεσματικότητα για να μην μιλάμε και πάλι για μια χαμένη ευκαιρία.

Υ.Γ. Η διαφορά στον τομέα των ριμπάουντ ήταν καθοριστική με 42-27 και ειδικά στα επιθετικά με τα 14 των Μαδριλένων να κάνουν μεγάλη ζημιά στον Ολυμπιακό στο δεύτερο ημίχρονο. Βέβαια με τόσες ποιοτικές λύσεις στους ψηλούς είναι δύσκολο να κερδίσεις τη Ρεάλ μέσα στην έδρα της σε αυτό το κομμάτι της στατιστικής.

Υ.Γ. 2) Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ επανήλθε με μία πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και η ομάδα τον έχει ανάγκη ειδικά σε αυτό το κομμάτι της σεζόν, όπου και ο Κώστας Σλούκας είναι σε εξαιρετική κατάσταση, όμως δεν μπορεί να κάνει τα πάντα μόνος του.

Υ.Γ. 3) Είναι άδικο για το Τόμας Ουόκαπ να δέχεται το ανάθεμα για το άστοχο σουτ στο τελευταίο λεπτό κόντρα στη Ρεάλ. Για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν από τους καλύτερους, βοήθησε σε όλους τους τομείς και αποτελεί μία από τις πιο πετυχημένες μεταγραφές του Ολυμπιακού τα τελευταία χρόνια.

Υ.Γ. 4) Αν η τύχη που έλειψε τον Ιανουάριο με κορωνοϊό και τραυματισμούς, επισκεφθεί και πάλι τον Ολυμπιακό από εδώ και πέρα, τότε πολύ δύσκολα αυτή η ομάδα θα αποτύχει. Ίσως μπήκαμε στον πιο κρίσιμο μήνα της σεζόν και το πρώτο δείγμα παρά την ήττα είναι ενθαρρυντικό.

Μπαρτζώκας: “Χάσαμε την ενέργειά μας, είναι πρόβλημα του κορωνοϊού”

Ολυμπιακός: Τέσσερα χρόνια χωρίς νίκη στην αφιλόξενη Μαδρίτη!

Ευρωλίγκα (βαθμολογία): Στη μία νίκη η διαφορά του Ολυμπιακού από τους διεκδικητές των playoffs

Βεζένκοφ: Πρώτος σκόρερ, αλλά παραδέχεται “Έχουμε επιθετικό πρόβλημα”