Blog Ολυμπιακός: Μάχες με Σάρας κάθε βράδυ, για να πάει Βελιγράδι!

2018-04-06T22:40:22+00:00 2018-04-07T09:27:09+00:00.

Ο Νίκος Βαρλάς γράφει για την τελευταία βραδιά της κανονικής περιόδου, που όπως και πέρυσι θα τη θυμόμαστε για καιρό! Η μαγκιά της Ζαλγκίρις και η νέα πρόκληση για τον Ολυμπιακό.

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Ποια πρόκληση; Να προετοιμαστεί πνευματικά και αγωνιστικά και σε 10 μέρες να μπει στα Playoffs με στόχο να προστατεύσει την έδρα του και να κερδίσει δύο φορές σε δύο μέρες την ομάδα που τον κέρδισε τώρα! Την Ζαλγκίρις που αξίζει όλο το μπασκετικό σεβασμό του… κόσμου για χίλιους και έναν (Σάρας) λόγο!

Την Κυριακή ο προγραμματισμός λέει πως όλοι οι τραυματίες θα επιστρέψουν στις προπονήσεις και ο Ολυμπιακός έχει μπροστά του ένα εύλογο χρονικό διάστημα και δύο παιχνίδια ελληνικού πρωταθλήματος (Λαύριο και Πανιώνιο) για να διατηρήσει ρυθμό, να δουλέψει στη τακτική και σε όσα προετοιμάζει και να περιμένει την Ζαλγκίρις “λυσσασμένος” για… φάιναλ φορ!

Η ΚΡΙΤΙΚΗ ΤΩΝ ΠΑΙΚΤΩΝ: Τρεις “έλιωσαν” στο παρκέ 35+ λεπτά, πέντε έπαιξαν κάτω από 20!

Η εξέλιξη του… τρελό – αγώνα!

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ξεκίνησε τον αγώνα με ένα ασυνήθιστο, λόγω των πολλών απουσιών, σχήμα. Με τους Ρόμπερτς, Σπανούλη στην περιφέρεια, τον Παπαπέτρου, τον Μιλουτίνοφ και… έκπληξη τον παραγκωνισμένο εδώ και καιρό Χόλις Τόμπσον.

Με τον αρχηγό του Ολυμπιακού σε τεράστια κέφια, η επίθεση λειτουργούσε άρτια και πολλές λύσεις έδωσε στα πρώτα λεπτά και ο Τόμπσον! Η ομάδα προηγήθηκε με 15-6 και μοναδικό πρόβλημα ήταν τα πικ εν ρολ του Πάνγκος με τον Γιανκούνας, που κατέληγαν σε καλάθια του αρχηγού της Ζαλγκίρις.

Ροτέσιον και διατήρηση του ρυθμού!

Με τον Ολυμπιακό να έχει επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό του ήρθαν οι πρώτες αλλαγές, που δεν επηρέασαν καθόλου το μομέντουμ, την διάθεση και την αποτελεσματικότητα των κόκκινων! Με περιφερειακό δίδυμο τους Στρέλνιεκς – Μάντζαρη και τον Τόμπσον να κάνει σπουδαία δουλειά σε άμυνα και επίθεση, όπως και ο Γουίλτζερ, η διαφορά άνοιξε κι άλλο και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με ιδανικό τρόπο!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 25-10, με 10/13 δίποντα! Τη στιγμή που η ομάδα του Γιασικεβίτσιους σούταρε 5/14 εντός πεδιάς, έκανε εύκολα το λάθος και δεν μπορούσε να πάρει δημιουργία και σκορ από το χαμηλό ποστ, γεγονός που την έβγαζε από τις… αγωνιστικές της συνήθειες και της δημιουργούσε πολλά προβλήματα στην επίθεση και ανισορροπία στην τρανζίσιον άμυνα.

Αντίδραση, αλλά όχι αρκετή

Ένα ακόμα πρόβλημα για τους Λιθουανούς ήταν το τρίτο φάουλ του Γιανκούνας, νωρίς στη δεύτερη περίοδο. Ο Σάρας προσπαθούσε να βρει το κατάλληλο σχήμα, για να αλλάξει τον ρυθμό της αναμέτρησης και πόνταρε σε μια πολύ ψηλή πεντάδα, τη στιγμή που ο Ολυμπιακός με Γουίλτζερ και Μπόγρη ήταν πιο… ευάλωτος αμυντικά κοντά στο καλάθι.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν κάποιες λύσεις, σημαδεύοντας αυτή την αδυναμία του αντιπάλου τους και με τον Άαρον Ουάιτ να ανεβάζει στροφές μείωσαν σε 32-25 και πήγαν στο μπόνους των βολών σχεδόν 3,5 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με το σκορ στο 34-27, ο Ολυμπιακός αντέδρασε ως μεγάλη ομάδα. Έπαιξε δύο καλές άμυνες και ευστόχησε σε δύο διαδοχικά τρίποντα με… δράστες τους Παπαπέτρου και Στρέλνιεκς, για να επαναφέρει την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (40-27)!

Ο Ολυμπιακός κυκλοφορούσε τη μπάλα σωστά και γρήγορα, όλοι συμμετείχαν σε αυτό και έτσι έβγαιναν ελεύθερα σουτ, χωρίς η Ζαλγκίρις να μπορεί να κλείσει τους χώρους και τη θέα προς το καλάθι της.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 43-31 και οι κόκκινοι είχαν κάνει την μισή δουλειά, για να τελειώσουν μια πετυχημένη διαδρομή στη φετινή κανονική περίοδο με τον ιδεατό τρόπο.

Παρότι η ομάδα του Γιασικεβίτσιους είχε 5 περισσότερες κατοχές, επειδή ο Ολυμπιακός έκανε 6 λάθη στη δεύτερη περίοδο και πήρε στα πρώτα 20 λεπτά μόλις ένα επιθετικό ριμπάουντ, έναντι 7 των αντιπάλων του, τη μεγάλη διαφορά την έκανε το “δολοφονικό” ποσοστό στα δίποντα!

Με 13/17 και ποσοστό 76.5% που παραπέμπει σε… ελεύθερες βολές, η μεγάλη πρόκληση για την Ζαλγκίρις ήταν να “προσγειώσει” αυτό το ποσοστό και να βρει και καταστάσεις στο ανοιχτό γήπεδο.

Η Ζαλγκίρις είχε 14/28 δίποντα και μόλις δύο – άστοχες – προσπάθειες για τρίποντο! Σπανούλης, Στρέλνιεκς ήταν οι κορυφαίοι, Παπαπέτρου, Τόμπσον και Μιλουτίνοφ έκαναν σημαντική δουλειά και ο Ολυμπιακός είχε μια ισχυρή παρακαταθήκη νίκης, παρότι η Ζαλγκίρις έδειξε αντίδραση και πήρε το δεύτερο δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 18-21.

Υποψιασμένος, συγκεντρωμένος και με… τρίποντο!

Ήταν δεδομένο πως η Ζαλγκίρις θα επιστρέψει στο γήπεδο αποφασισμένη για αντεπίθεση και… αντίσταση. Ο Ολυμπιακός, όμως, ήταν υποψιασμένος, συγκεντρωμένος και με “ζεστό” χέρι από τη περιφέρεια.

Με τον Μιλουτίνοφ να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια, τον Ρόμπερτς να ξεκινάει το δεκάλεπτο με 6 μαζεμένους πόντους και τον Παπαπέτρου να βάζει το δεύτερο τρίποντό του στο ματς, οι κόκκινοι πήγαν την διαφορά στους 16 πόντους (54-38)!

Η Ζαλγκίρις είχε βρει καλό επιθετικό ρυθμό και έπαιρνε λύσεις από όλους τους παίκτες της. Τον Ουλανόβας, τον Ντέιβις, τον Μίσιτς. Θα μπορούσε να είχε πλησιάσει τον Ολυμπιακό, αν δεν υπήρχε η ευστοχία των ερυθρολεύκων έξω από το τρίποντο. Ναι μεν είχε μειωθεί η ζημιά που έκαναν οι γηπεδούχοι επιθετικά στο ποστ, είχε, όμως, ανοίξει η… κάνουλα από το τρίποντο με τον Ρόμπερτς να δίνει σπουδαίες λύσεις.

Η Ζαλγκίρις έδειξε ξανά γιατί βρίσκεται τόσο ψηλά

Από το 59-43, με ένα σερί 7-0, η Ζαλγκίρις μείωσε σε 59-50 και ανάγκασε τον Σφαιρόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ, δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Τα πράγματα, όμως, έγιναν ακόμα χειρότερα στα αμέσως επόμενα λεπτά. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να σκοράρει, η Ζαλγκίρις “χτυπούσε” στο τρανζίσιον και στο 5-5 με τον Ούντριχ να δημιουργεί προβλήματα στο Μάντζαρη και το σερί επεκτάθηκε εν ριπή οφθαλμού στο 13-0!

Με επί μέρους σκορ 16-25 και με την ομάδα του Σάρας να έχει 11/16 σουτ στη τρίτη περίοδο, το σκορ έγινε 59-56 και ξαφνικά, το τέταρτο δεκάλεπτο απέκτησε άλλη… διάσταση και η μπάλα περισσότερο βάρος!

Μόνο αδιάφορες δεν ήταν οι δύο ομάδες!

Με τον Ούντριχ να έχει βρει ρυθμό, η Ζαλγκίρις έφτασε σε απόσταση αναπνοής (59-58) και από εκεί και πέρα το ματς έγινε “αίμα και άμμος”! Ο Ολυμπιακός έπαιζε με τρια γκαρντ και κοντό σχήμα, οι Λιθουανοί είχαν πολλά μις – ματς να χτυπήσουν και σε υψομετρική διαφορά και σε ταχύτητα στα πόδια και τα πράγματα μόνο εύκολα δεν ήταν πια.

Η επιλογή του κόουτς Σφαιρόπουλου να βάλει τον Μπόγρη σε εκείνο το σημείο δεν βγήκε καθόλου, με τον Έλληνα σέντερ να τρώει 5 πόντους μπαμ – μπαμ από τον Γιανκούνας (65-64) και γρήγορα επέστρεψε σωστά στο παιχνίδι ο Μιλουτίνοφ, αλλά και ο Παπαπέτρου αντί του Γουίλτζερ στο “4”.

Ο Ούνρτιχ βρήκε πολλές φάσεις απέναντι στον Μάντζαρη (ευτυχώς για τον Ολυμπιακό έχασε δύο βολές και 1-2 σουτ εύκολα για την κλάση και την εμπειρία του), ο Ντέιβις συνέχισε να κάνει ζημιά και αμφότερες οι ομάδες είχαν πάρει το μπόνους για βολές σε κάθε φάουλ, μπαίνοντας στο τελευταίο και καθοριστικό πεντάλεπτο της αναμέτρησης.

Με τον Ντέιβις να “χτυπάει” είτε μετά από αλλαγές στα σκριν και μις – ματς, είτε σε καταστάσεις δευτερεύοντος αιφνιδιασμού η Ζαλγκίρις ισοφάρισε σε 71-71, στο 36!

Με τρίποντο του Μιλάκνις πάνω στην άμυνα του Μπόμπι Μπράουν που κόλλησε στο σκριν, η Ζαλγκίρις πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 71-74 σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του αγώνα.

Θρίλερ και… παράταση!

Ο Σφαιρόπουλος ψήλωσε το σχήμα και ακολούθησε ουσιαστικά την Ζαλγκίρις κάπως καθυστερημένα με βάση την έκβαση και την εξέλιξη που είχε το ματς και με τον Ντέιβις να κάνει τεράστια ζημιά, συν ένα γκολ – φάουλ του Ουλανόβας, η διαφορά πήγε στο +4 για τους Λιθουανούς (73-77), με την ομάδα και το ΣΕΦ να έχουν “παγώσει”.

Ο Μιλουτίνοφ πήρε πρωτοβουλίες, το τέταρτο φάουλ από τον Ντέιβις, αλλά έχασε δύο βολές (74-77) και μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε δύο καλές άμυνες, έχασε μια κατοχή, στην επόμενη ο Μιλουτίνοφ έβαλε δύο βολές (76-77) και όλα κρεμόταν σε μια κλωστή.

Ενα τρίποντο του Μιλάκνις (76-80) ένα λεπτό πριν το τέλος, ήταν “μαχαιριά στη καρδιά” του Ολυμπιακού. Ο Μιλουτίνοφ σκόραρε στα 42” (78-80). Ο Ούντριχ έκανε το λάθος με την άμυνα να κλείνει σωστά στο ντράιβ του και οι κόκκινοι στην επόμενη επίθεση γύρισαν τη μπάλα με επιμονή και ο Γουίλτζερ μετά από άκρως… μπασκετική προσποίηση, μπούκα και κάρφωμα ισοφάρισε σε 80-80, 5” πριν το τέλος!

Η Ζαλγκίρις είχε την ευκαιρία να πάρει το διπλό. Ο Σάρας εμπιστεύτηκε τον Γιανκούνας. Ο Μιλουτίνοφ έπαιξε την καλύτερη δυνατή άμυνα, το σουτ ήταν καλό, αλλά δεν μπήκε.

Παράταση!

Η παράταση είχε πολύ δυνατές άμυνες, τρομερές μάχες σώμα με σώμα, και πολλές επιθέσεις που δεν κατέληξαν σε καλάθι. Τόσες πολλές που το επί μέρους σκορ σε όλη τη παράταση ήταν 5-6!

Ο Ολυμπιακός σπατάλησε τις πρώτες 6 κατοχές του είτε με λάθος επιλογές, είτε με “πούλημα” της μπάλας, είτε με άστοχα σουτ. Ετσι, δεν είχε την επίδραση που έπρεπε η μεγάλη προσπάθεια στην άμυνα.

Παρότι η ομάδα σχεδόν πάντα είχε μις – ματς και μειονεκτήματα στην άμυνα που… έβγαζαν μάτι, τα έδινε όλα, είχε καλές περιστροφές, προσπαθούσε να προστατεύσει το αμυντικό ριμπάουντ, αλλά δεν μπορούσε να βάλει καλάθι!

Έτσι, η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 80-84, 90 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Μιλουτίνοφ μείωσε με βολές σε 82-84, ο Ολυμπιακός έχασε δύο ευκαιρίες με Τόμπσον και Γουίλτζερ, ο Μπράουν έβαλε μια βολή, ο Γουίλτζερ μετά από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε (85-84).

Ο Σάρας σχεδίασε την επίθεση μετά το τάιμ – άουτ και η μπάλα πήγε στον Ουλανόβας. Αυτός πέρασε τον Μπράουν, βγήκε πάνω του βοήθεια ο Μιλουτίνοφ, έβγαλε την άμυνα, αλλά ο παίκτης του “Μίλου”, ο Γιανκούνας, εκμεταλλεύτηκε την ανισορροπία που δημιουργήθηκε και σκόραρε με φόλοου.

Ο Ολυμπιακός είχε σχεδόν 3 δευτερόλεπτα, για να κάνει δικό του το παιχνίδι. Το Play ήταν έξυπνο, το σκριν σωστό (Παπαπέτρου) και ο Βασίλης εκτέλεσε με καλές προϋποθέσεις.

Καλό σουτ, η μπάλα δεν μπήκε, η Ζαλγκίρις κέρδισε, ο Παναθηναϊκός πήρε στο νήμα της κανονικής περιόδου το πλεονέκτημα έδρας!

Χίλια μπράβο αξίζει η Ζαλγκίρις και για την συνολική εντυπωσιακότατη πορεία της φέτος και για την συγκεκριμένη νίκη και για το γεγονός ότι τα έδωσε όλα, ενώ ουσιαστικά λίγα μπορούσαν να αλλάξουν για εκείνη. Ο Ολυμπιακός έχει αποδείξει πως σέβεται και τον εαυτό του και τη διοργάνωση και πάντα δίνει το 100% είτε αυτό είναι αρκετό, είτε όχι όπως έγινε στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Και κάτι άλλο. Έπαιζαν δύο ομάδες για να κερδίσουν και τα έδωσαν ΟΛΑ. Στο μπάσκετ δεν υπάρχει ισοπαλία, κάποιος θα νικήσει και κάποιος θα χάσει. Νίκησε η Ζαλγκίρις, έχασε ο Ολυμπιακός. Στο… εκατοστό, στο ένα χαμένο ριμπάουντ, στο σουτ του Σπανούλη που άνετα έμπαινε! Πόσα τέτοια έχει βάλει στη καριέρα του;

Ας μάθουμε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να σεβόμαστε τον αντίπαλο και να του αποδίδουμε τα εύσημα, ιδίως όταν μιλάμε για μια ομάδα που έχει διαγράψει μια… υπέρβαση 7 μηνών, τα βάζει με τους γίγαντες του θεσμού και τους κοιτάει στα μάτια.

ΥΓ1. Επιμένω πως το ροτέσιον στη περιφέρεια, αν συνεχιστεί στην ίδια λογική, είναι δύσκολο να αποδώσει και ακόμα πιο… δύσκολο να πάρει ο κόουτς το 100% από τους Στρέλνιεκς, Ρόμπερτς και Μπράουν. Κάποιος πρέπει να πάει πιο πίσω, κάποιος πιο… μπροστά, αλλά η κατάσταση πρέπει να ξεκαθαρίσει εδώ και τώρα. Ο Στρέλνιεκς σε ένα ματς που ο Σπανούλης αναγκάστηκε να παίξει 35 λεπτά, έμεινε στο παρκέ για 14 και ο Μπράουν για 12. Δεν πρόκειται να προσφέρει αυτά που μπορεί και να δώσει λύσεις στην δημιουργία και μεγάλα σουτ όταν η μπάλα “καίει” ο Μπόμπι.

ΥΓ2. Είναι παίκτης που θέλει εμπιστοσύνη, ΕΥΘΥΝΕΣ, χρόνο συμμετοχής, τη μπάλα στα χέρια του. Αν τα έχει αυτά, διαθέτει την εμπειρία, την ποιότητα ΚΑΙ το mentality για να κάνει διαφορά στις μεγάλες μάχες που έρχονται. Αν δεν το πιστεύει αυτό ο κόουτς, που είναι απόλυτο δικαίωμά του, καλύτερα να τον κάνει πέρα. Γιατί, με τα νυν δεδομένα, υπάρχει κίνδυνος να μην δώσει στην ομάδα αυτά που μπορεί και πρέπει (ΚΑΙ) ο Στρέλνιεκς! Δίνω μεγάλη έμφαση σε αυτό το κομμάτι, γιατί ανησυχώ πως στο τέλος της διαδρομής αυτό που συζητάμε τώρα μπορεί να είναι όλη η διαφορά από το να γραφτεί ιστορία ή την… αποτυχία.

ΥΓ3. Από τη στιγμή που έλειπαν τόσοι πολλοί και σημαντικοί παίκτες, ήταν δεδομένο πως δύσκολα θα είχε διάρκεια στην απόδοσή του ο Ολυμπιακός. Απλά, πιστεύω πως απέναντι στον συγκεκριμένο αντίπαλο που είναι χαρισματικός στο να σημαδεύει αδυναμίες και μις – ματς και να “χτυπάει” εκεί, κακώς έπαιξε τόσο πολλή ώρα με τόσο κοντά σχήματα η ομάδα. Με βάση την εικόνα του αγώνα θεωρώ πως θα ήταν καλύτερα να πήγαινε ο κόουτς περισσότερο με δύο γκαρντ, δύο φόργουορντ και τον Μιλουτίνοφ.

ΥΓ4. Μεγάλη ξεροκεφαλιά της Ευρωλίγκα να μην βρίσκει τρόπο να βάζει όλα τα παιχνίδια που μετράνε και… αλληλοεξαρτώνται, την ίδια ώρα, την τελευταία αγωνιστική. Μόνο κακό στον εαυτό της και το σπουδαίο πρωτάθλημα που διοργανώνει κάνει. Δεν έχει σημασία αν αδιάφορα παιχνίδια βγαίνουν ματσάρες, αν οι ομάδες σέβονται τον θεσμό. Σε μια λίγκα τέτοιου επιπέδου αυτά τα πράγματα είναι αυτονόητα. Δεν έχει καμία σημασία πως όσοι χλεύαζαν για την ήττα της Μπασκόνια και την… αδιάφορη Ζαλγκίρις, πετώντας βέλη στην Ευρωλίγκα, λίγες ώρες μετά πανηγύριζαν. Σημασία έχει πως η Ευρωλίγκα οφείλει να πράξει το σωστό απέναντι στα κλαμπ και την ιστορία της. Δεν το κάνει και δίνει δικαιώματα.

ΥΓ5. Ανάλυση για την σειρά με την Ζαλγκίρις, αλλά και άποψη για τα άλλα ζευγάρια θα γράψω τις επόμενες μέρες. Να κάνουμε Πάσχα, να επιστρέψουμε δριμύτεροι και μετά θα ζήσουμε παρέα την “τρέλα” της τελικής ευθείας στην καλύτερη μπασκετική διοργάνωση του κόσμου μετά το ΝΒΑ!

ΥΓ6. Μια πρώτη πρόβλεψη – αίσθηση, επειδή ξέρω πως σας αρέσει είναι: ΤΣΣΚΑ, Φενέρμπαχτσε και Ολυμπιακός στο Final Four και “αίμα και άμμος” στο ΠαναθηναϊκόςΡεάλ.

ΥΓ7. Καλό Πάσχα σε όλους. Η ζωή δεν είναι δεδομένη. Είναι ένα μεγάλο δώρο, ένα θαύμα που το βιώνουμε μόνο μια φορά. Για αυτό πρέπει να ζήσουμε όσα περισσότερα μπορούμε. Να ζούμε όπως μας γεμίζει και να είμαστε οι άνθρωποι που έχουμε ανάγκη οι ίδιοι να…. βλέπουμε στο καθρέφτη μας με περηφάνια. Οι άνθρωποι που έχουν ανάγκη να είμαστε, όσοι μας αγαπάνε και τους αγαπάμε αληθινά.

“Οι περισσότερες σκιές στη ζωή μας δημιουργούνται επειδή εμείς στεκόμαστε μπροστά στο δικό μας φως”.

Αυτή η έκφραση, αν την… ψυχολογήσουμε, μπορεί να μας κάνει να νιώθουμε ελεύθεροι και σοφοί στη ζωή μας.