Ευρωμπάσκετ (Α’ όμιλος): Όρθια η Γεωργία στο 50λεπτο “θρίλερ” με την Τουρκία! (videos)

2022-09-04T21:32:45+00:00 2022-09-04T21:58:10+00:00.

04/Sep/22 21:32

Σπουδαία νίκη, που την κρατάει ”ζωντανή” στον πρώτο όμιλο, πέτυχε η Γεωργία κόντρα στην Τουρκία (83-88). Μεγάλη ένταση και αποβολές στο ματς της Τιφλίδας, κατέθεσε ένταση η Τουρκία!

Πρώτη νίκη και μάλιστα σε τρομερό ματς κόντρα στην Τουρκία για τη Γεωργία!

Η ομάδα του Ζούρου έκανε το 1-2 στον (πρώτο) όμιλο, που φιλοξενεί, μετά το 83-88, αφού οι δυο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στη δεύτερη παράταση.

Η Τουρκία επέβαλλε από την αρχή τον ρυθμό της και με μπροστάρη τον άχαστο Σανλί (12 πόντοι), προηγήθηκε με 25-19 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Το 29-19 έφερε τη μέγιστη διαφορά, πριν οι Γεωργιανοί προσπεράσουν με 31-36, για το 33-36 του ημιχρόνου, με τον Αντρονικασβίλι.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν σε ανάλογο ρυθμό και έμειναν μπροστά στο σκορ (47-53) στη τρίτη περίοδο, για να έρθει το… απόλυτο ντέρμπι στη τέταρτη.

Εκεί, δεν έλειψαν τα νεύρα, με τους Κορκμάζ και Σανάτζε να αποβάλλονται, μετά από ένταση που δημιουργήθηκε μεταξύ τους, ενώ το ματς διεκόπη για μερικά λεπτά.

Κάπου εδώ, οφείλουμε να τονίσουμε πως η Τουρκία κατέθεσε ένσταση, καθώς στην εν λόγω φάση, το χρονόμετρο συνέχιζε να ”τρέχει”, με αποτέλεσμα να χαθούν 22” αγώνα (από 4:48′ στο 4:26′)!

Ο Σενγκούν έκανε το 68-66, ο Μαμουκελασβίλι ισοφάρισε στο -2” και έτσι οδηγηθήκαμε σε μία ακόμα παράταση.

Το 69-74 έγινε 75-74 στο 44′ με back to back τρίποντα του ΜακΦάντεν, με τον Σενγκούν να ισοφαρίζει εκ νέου (75-75) με 1/2 βολές, πριν αστοχήσει ο πρώτος στο σουτ της νίκης.

Η δεύτερη παράταση, ”μίλησε” και πάλι ο Μαμουκελασβίλι, ο οποίος με δικό του τρίποντο έκανε το 81-84, με τον Λάρκιν να αστοχεί.

Ο Οσμάν έκανε αντιαθλητικό φάουλ, ο Αταμάν πήρε τεχνική ποινή και αποβλήθηκε στο -21”, δύο φάσεις που ουσιαστικά έδωσαν τέλος στο ματς.

Ο Μαμουκελασβίλι είχε 20 πόντους-12 ριμπάουντ για τους νικητές, ο ΜακΦάντεν 17 πόντους-6 ασίστ και οι Σερμαντίνι/Αντρονικασβίλι 15.

Για την Τουρκία του 2-1, ο Σενγκούν είχε 21 πόντους-9 ριμπάουντ, 15 πρόσθεσε ο Σανλί και 13 ο Οσμάν.

Η τέταρτη αγωνιστική θα φέρει στον δρόμο της Τουρκίας το Βέλγιο (6/9, 14:30), με τη Γεωργία να αντιμετωπίζει την Βουλγαρία (6/9, 20:00).

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 33-36, 47-53, 68-68, 75-75, 83-88