Βάγκνερ στο Eurohoops: “Αυτό είπαμε στο ημίχρονο” (videos)

2022-09-14T00:01:41+00:00 2022-09-14T00:14:23+00:00.

14/Sep/22 00:01

Ο Φραντζ Βάγκνερ ”σκότωσε” την Εθνική και αμέσως μετά μίλησε στο Eurohoops για την μεγάλη νίκη της Γερμανίας.

Αποστολή στο Βερολίνο: Γιάννης Ράμμας/ info@eurohoops.net

Η Γερμανία ήταν η μεγάλη νικήτρια κόντρα στην Ελλάδα με 107-96 και πήρε τη νίκη-πρόκριση για τα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ 2022.

Οι γηπεδούχοι είχαν σε μεγάλο βράδυ πολλούς παίκτες, με το 17/31 (55%) από τη γραμμή του τριπόντου να ξεχωρίζει.

Δεν το έκανε, όμως και ο Φραντζ Βάγκνερ, μιλώντας στο Eurohoops μετά την επιτυχία της ομάδας του.

Ο παίκτης των Μάτζικ, ο οποίος ήταν αμφίβολος, στάθηκε στις άμυνες των συμπαικτών του και όχι στα μακρινά σουτ.

”Είναι ωραίο που κερδίσαμε, πολλοί βγήκαμε μπροστά. Είναι πολύ ωραίο το συναίσθημα.

Το κλειδί ήταν ότι βρήκαμε άμυνες, δεχθήκαμε 61 πόντους στο ημίχρονο, ήταν πολλοί για εμάς, αλλά στη τρίτη περίοδο δεχθήκαμε μόλις 10. Μόλις το καταφέραμε αυτό, βρήκαμε ρυθμό, πήγαμε τρομερά στην επίθεση. Αυτό είπαμε και στο ημίχρονο, ότι έπρεπε να βρούμε άμυνες, για να έχουμε ευκαιρία.

Θέλουμε απλά να κερδίσουμε το επόμενο ματς, κάναμε μία πολύ καλή νίκη απόψε και να επικεντρωθούμε στην Ισπανία”

Ο 21χρονος (16,8 πόντοι-4,1 ριμπάουντ σε επτά ματς) είχε 5/7 τρίποντα με 19 πόντους (2/5 δίποντα), 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 17 PIR σε 26:18′.

Ελλάδα: Η απίθανη Γερμανία μας άφησε (ξανά) με άδεια χέρια! (videos)

Ιτούδης: “Πρώτος εγώ αναλαμβάνω την ευθύνη” (video)

Βουρκωμένος ο Θανάσης: “Δεν είναι το τέλος, είναι μόνο η αρχή”

Με δάκρυα στα μάτια ο Λαρεντζάκης μετά τον αποκλεισμό της Εθνικής (videos)

Εθνική: Ξέσπασε σε λυγμούς ο Κώστας Αντετοκούνμπο στο κέντρο του παρκέ μετά τον αποκλεισμό (video)

Εθνική: Η αγκαλιά παρηγοριάς του Βαγγέλη Λιόλιου στον Γιάννη Αντετοκούνμπο (videos)

Παπανικολάου: “Εμφανιστήκαμε κατώτεροι των περιστάσεων, το ταξίδι αυτής της ομάδας δεν τελείωσε”

Εθνική: Η “κατάρα” δεν έσπασε, για 5ο σερί Ευρωμπάσκετ εκτός μεταλλίων! (video)

Και πώς να χάσει; 17 τρίποντα η Γερμανία με 55% για 107 πόντους! (videos)