Το ‘κανε ΞΑΝΑ η εφτάψυχη Γαλλία: Άφησε εκτός (και) την Ιταλία (videos)

2022-09-14T19:20:32+00:00 2022-09-14T20:38:16+00:00.

John Rammas

14/Sep/22 19:20

Η Γαλλία έμεινε ”ζωντανή”, νίκησε στην παράταση την Ιταλία (93-85) και βρίσκεται πλέον στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ 2022.

Αποστολή στο Βερολίνο: Γιάννης Ράμμας/ irammas@eurohoops.net

Μετά από ένα φοβερό ντέρμπι, που κρίθηκε στη παράταση, η Γαλλία νίκησε την Ιταλία με 93-85 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ 2022!

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο μέχρι το τέλος, όμως οι Ιταλοί το κρατούσαν στα χέρια τους. Ο Φοντέκιο είχε 0/2 βολές στο -16” της κανονικής διάρκειας με την ομάδα του στο +2 (77-75). Ο Ερτέλ ισοφάρισε και τα υπόλοιπα είναι πλέον ιστορία.

Ο τελευταίος, μαζί με τον Γκομπέρ ήταν καθοριστικοί στο έξτρα πεντάλεπτο, με τους Γάλλους να παίρνουν ακόμα μία πρόκριση σε ματς, που έχαναν και οι αντίπαλοί τους δεν ευστόχησαν σε βολές, όπως ακριβώς έγινε στους ”16” με την Τουρκία.

Οι νικητές, πλέον, περιμένουν τον νικητή του ”Σλοβενία-Πολωνία”, για να ”παλέψουν” στον ημιτελικό (16/9 18:15 ΕΡΤ1), για μία θέση στον μεγάλο τελικό.

Η Γαλλία μετρούσε τρία διαδοχικά μετάλλια (ασημένιο το 2011, χρυσό το 2013, χάλκινο το 2015) μέχρι τη 12η θέση το 2017, πλέον, όμως, έχει δύο ευκαιρίες να εμπλουτίσει τη συλλογή ακόμη και με άλλο ένα χρυσό.

Από την άλλη, η Ιταλία συνεχίζει χωρίς πρόκριση στην ημιτελική φάση από το 2003, όταν είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο.

Εξέλιξη αγώνα: Ο Εβάν Φουρνιέ έκανε την αρχή για τη Γαλλία (11-3 στο 4′ με δικούς του 9π.), η οποία έφασε δις κοντά στη διψήφια διαφορά στην πρώτη περίοδο, την ώρα που η Ιταλία προσπαθούσε ακόμα να βρει ρυθμό (13-4 στο 5′, 15-12 στο 7′, 21-12 στο 8′). Εν τέλει το πρώτο +10 καταγράφηκε στο 10′ (27-17), πριν η περίοδος κλείσει στο 27-20 (6/8 έναντι 4/11 τα τρίποντα).

Το +11 στο 33-22 στο 13′ ήταν η μέγιστη τιμή της διαφοράς στο πρώτο ημίχρονο, όσο κι αν ο Σιμόνε Φοντέκιο προσπαθούσε να κρατήσει κοντά την Ιταλία (38-31 στο 20′: Φουρνιέ 9π., Λουαού-Καμπαρό 9π. & 9/15τρίπ. – Φοντέκιο 11π. & 5/18τρίπ.).

Η Γαλλία επέστρεψε στο +10 στο 23′ (43-33), ωστόσο, η Ιταλία επέδειξε γρηγορότερα αντανακλαστικά αυτή τη φορά κι όχι μόνο ανέκαμψε (47-43 στο 25′, 53-49 στο 27′, 53-52 στο 28′ 56-55 στο 29′), έκλεισε την τρίτη περίοδο και μπροστά στο σκορ: Πρώτο προβάδισμα στο 29′ (56-57) και +6 στο 30′ με 56-62 (Ντατόμε 12π. με 4/7τρίπ.) από 56-52 στο 29′.

Το ιταλικό σερί έφτασε μέχρι το 0-12 (56-64 στο 32′) και πλέον ήταν σειρά της Γαλλίας να (δείξει αν μπορεί να) αντιδράσει (61-64 & 64-67 στο 35′). Εν μέρει το κατάφερε με το 73-75 στο 39′, ο Μάρκο Σπίσου έκανε το 73-77 κι ο Τέρι Τάρπεϊ το 75-77. Ο Σιμόνε Φοντέκιο αστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές στο -16,3” κι ο Τομά Ερτέλ με layup ισοφάρισε σε 77-77 στα -5,2″, με την Ιταλία να μην βρίσκει σκορ στα τελευταία 5″ διά χειρός Σιμόνε Φοντέκιο ξανά.

Το έξτρα πεντάλεπτο εξελίχθηκε σε ντέρμπι, με τους Γκομπέρ και Ερτέλ να δίνουν το σύνθημα για το 87-83, με τον πρώτο να σκοράρει στο -50” για το 89-85, την Ιταλία να αστοχεί στην επίθεση και κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε οριστικά.

Παίκτης-κλειδί:

Ο Τομά Ερτέλ είχε 20 πόντους-8 ασίστ, ο Ρούντι Γκομπέρ 19 πόντους-14 ριμπάουντ κι ο Εβάν Φουρνιέ 17 πόντους. Δεν ήταν αρκετός για την Ιταλία ο Σιμόνε Φοντέκιο με 21 πόντους-5 ριμπάουντ, με τον Μάρκο Σπίσου να έχει επίσης 21.

Πού κρίθηκε:

Στις δύο χαμένες ελέυθερες βολές του Σιμόνε Φοντέκιο στα -16,3” της κανονικής διάρκειας (77-75 υπέρ της Ιταλίας) και στο κρίσιμο tip in του Ρούντι Γκομπέρ στα -50,1” της παράτασης για το 89-85.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 38-31, 56-62, 77-77, 93-85