Προμηθέας – Ναντέρ 88-72: Πατρινό… πάρτι με τρομερούς Μίλερ, Γιαννόπουλο & Μάντζαρη (videos)

2020-10-21T20:03:11+00:00 2020-10-21T23:22:39+00:00.

21/Oct/20 20:03

EUROCUP / БόLjŁӠЁԑS - ͔́ő (֙ԏÑVɁ: MđŁӠKŎϐϕˏӠ/ EUROKINISSI)

Ο Προμηθέας ήταν ανώτερος της Ναντέρ, με τους Πατρινούς να παίρνουν με άνεση τη νίκη (88-72) και να διπλασιάζουν τα θετικά αποτελέσματά τους στη φάση των ομίλων του EuroCup.

Μια εύκολη βραδιά πέρασε ο Προμηθέας απέναντι στην Ναντέρ, με τους Πατρινούς να πατάνε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και να παίρνουν τη νίκη με 88-72.

Αυτή ήταν η δεύτερη σερί νίκη της ομάδας του Μάκη Γιατρά (2-2), η οποία δείχνει πως πλέον έχει βρει τα πατήματά της και κοιτάζει την συνέχεια με μεγαλύτερη αισιοδοξία. Από την άλλη η Ναντέρ υποχώρησε στο 1-3.

Η εξέλιξη:

Απόλυτη ισορροπία μέχρι το ημίχρονο

Ο Προμηθέας ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και βρήκε λύσεις κόντρα στη Ναντέρ, φτάνοντας στο +5 με 13-8. Η απάντηση της Ναντέρ ήταν άμεση, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το προβάδισμα με 15-19 (7’). Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και με τρίποντο του Φαγιέ έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 21-21.

Η δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ για περίπου 7’ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Προμηθέα όμως να βρίσκει ένα μικρό μομέντουμ και να φτάνει για λίγο στο +6 με 42-36 (17’). Οι Γάλλοι έκαναν το 44-44 στην συνέχεια, όμως ένα καλάθι του Γιαννόπουλου διαμόρφωσε το 46-44 του ημιχρόνου.

Έθεσε τις βάσεις ο Προμηθέας

Ο Προμηθέας κράτησε τη Ναντέρ χωρίς σκορ για 4’ στο τρίτο δεκάλεπτο, παίρνοντας τα ηνία της αναμέτρησης (53-44). Η διαφορά έφτασε στους 12 (61-49 27’), με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα μικρό σερί και να κλείνουν την περίοδο στο -7 (63-56).

Γκάζι, +20 και νίκη!

Οι Γάλλοι συνέχισαν να προσπαθούν, όμως η διαφορά δεν έπεσε ποτέ από τους 6 πόντους (69-63, 33’). Ο Γιαννόπουλος έστειλε ξανά τον Προμηθέα στο +10 (76-66) και κάπου εκεί τα πάντα πήραν τον δρόμο τους. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 20, με το τελικό σκορ να είναι 88-72.

Πού κρίθηκε:

Ο Προμηθέας στο τέλος άντεξε την πίεση της Ναντέρ, πάτησε γκάζι και έφτασε ακόμα και στο +20, σουτάροντας παράλληλα με 40% από την περιφέρεια. Επιπλέον η ομάδα του Μάκη Γιατρά είχε 28(!) ασίστ για μόλις 6 λάθη!

Παίκτης Κλειδί:

Ο Χάρης Γιαννόπουλος σταμάτησε στους 21 πόντους με 2 τρίποντα, ενώ 19 με 3 πρόσθεσε ο Ίαν Μίλερ. Μεγάλο ματς και από τον Βαγγέλη Μάντζαρη, ο οποίος έμεινε μεν άποντος, αλλά μοίρασε 11 ασίστ, επίδοση που αποτελεί και ρεκόρ καριέρας.

Για τη Ναντέρ ο Άλμπα Καμπά είχε 20 πόντους με 8 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 21-21, 46-44, 63-56,

Διαιτητές: Ρίζικ, Περούγκα, Μπάλακ.