Προμηθέας: Η άμυνα… ατσάλι του δευτέρου ημιχρόνου, οι 28 ασίστ και τα περιθώρια βελτίωσης (videos)

2020-10-22T18:20:34+00:00 2020-10-22T18:20:34+00:00.

22/Oct/20 18:20

Ο Προμηθέας πήρε τη νίκη απέναντι στην Ναντέρ και ανέβηκε στο 2-2, χάρη στην τρομερή άμυνα που έπαιξε στο δεύτερο ημίχρονο και το ομαδικό του παιχνίδι, καθώς οι Πατρινοί τελείωσαν το ματς με 28 ασίστ και μόλις 6 λάθη!

Η αλήθεια είναι πως λίγοι περίμεναν μια τόσο καλή εμφάνιση από τον Προμηθέα απέναντι στη Ναντέρ πριν την έναρξη του αγώνα, όμως οι Πατρινοί, παίζοντας ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο, πήραν με άνεση τη νίκη με 88-72.

Οι οικοδεσπότες είχαν 12 στα 18 σουτ δύο πόντων (66,6%) στο πρώτο ημίχρονο και η Ναντέρ 14 στα 20 (70%), έχοντας σε τρομερή κατάσταση τους ψηλούς της. Παρόλα αυτά η επιθετική άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου έδωσε το δικαίωμα στους Πατρινούς να πατήσουν γκάζι και να φτάσουν στη νίκη.

“Η επιθετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο έκανε τη διαφορά και μας επέτρεψε να κερδίσουμε το ματς”, δήλωσε ο Μάκης Γιάτρας μετά το παιχνίδι, ενώ πρόσθεσε ότι “Βελτιώσαμε το παιχνίδι μας στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, ελέγξαμε τα ριμπάουντ και σταματήσαμε τον Καμπά, ο οποίος είχε 18 πόντους στο πρώτο ημίχρονο”.

Η Ναντέρ ευστόχησε μόνο σε 3 σουτ δύο πόντων στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο συνολικά έβαλε 28 πόντους. Συγκεκριμένα είχε 3/17 δίποντα (17,7%), νούμερο που δείχνει το πόσο δυσκολευόταν απέναντι στην άμυνα του Προμηθέα.

Επιθετικά, ο Προμηθέας είχε σε τρομερή μέρα τους Γιαννόπουλο και Μίλερ, με τον πρώτο να κάνει δύο ρεκόρ καριέρας στο EuroCup, έχοντας 21 πόντους και 23 βαθμούς στο PIR. Από την άλλη ο Αμερικανός είχε 4 πόντους πριν το ημίχρονο και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 19, σκοράροντας 15 στο δεύτερο μισό.

“Τα σουτ μου, οι επιλογές μου και όλα θα έρθουν», είπε ο Μίλερ μετά το παιχνίδι. “Οι προπονητές μου και οι συμπαίκτες μου πιστεύουν σε εμένα, οπότε διευκολύνει τα πράγματα για μένα, προκειμένου να είμαι υπομονετικός και να περιμένω να αναλάβει η ομάδα μου το παιχνίδι.”

Ο Προμηθέας ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 28 ασίστ και μόλις 6 λάθη. Αυτό είναι 4,7 ασίστ ανά λάθος, η υψηλότερη αναλογία κάθε ομάδας στο EuroCup της σεζόν 2020-21. Ο Βαγγέλης Μάντζαρης συνέβαλε καθοριστικά σε αυτό, έχοντας 11 ασίστ (ρεκόρ καριέρας), επίδοση με την οποία ισοφάρισε το ρεκόρ του συλλόγου, το οποίο προηγουμένως ανήκε στον Λάνγκστον Χολ, που είχε επίσης 11 εναντίον της Ουλμ στις 16 Οκτωβρίου 2019.

Ο Μαντζάρης είχε μόνο 1 λάθος, με τον Ο Νίκολα Ράντιτσεβιτς να προσθέτει 7 ασίστ και επίσης 1 λάθος. Έτσι λοιπόν δεν μπορεί να αποτελεί έκπληξη το γεγονός ότι ο Προμηθέας είναι στο 2-0 από τότε που απέκτησε αυτούς τους δύο παίκτες.

Αυτές οι 28 ασίστ αποτελούν και την δεύτερη καλύτερη επίδοση στην ιστορία του, μετά τις 29 που είχε εναντίον της Όλντενμπουργκ στις 3 Μαρτίου 2020.

Για να συνοψίσουμε τα δεδομένα, Μάντζαρης και Ραντίτσεβιτς είχαν συνολικά 18 ασίστ και μόλις 2 λάθη, ο Μίλερ και ο Γιαννόπουλος βελτιώθηκαν στην επίθεση, η απόδοση της ομάδας στο μπροστά μέρος του παρκέ παραμένει σταθερή και οι νίκες έρχονται.

Επιπλέον, αναλογιζόμενοι τα πολλά περιθώρια βελτίωσης από την άποψη της προσαρμογής και του ρυθμού, φαίνεται ότι τα καλύτερα δεν έχουν έρθει ακόμη…

EuroCup: Στη Βίρτους το “ντέρμπι” των αήττητων με την Μονακό – Χτίζει σερί ο Προμηθέας (videos)

Προμηθέας – Ναντέρ 88-72: Πατρινό… πάρτι με τρομερούς Μίλερ, Γιαννόπουλο & Μάντζαρη (videos)

Βαγγέλης Μάντζαρης: Σπουδαία βραδιά με ρεκόρ καριέρας στις ασίστ! (videos)