2016-03-01T23:44:26+00:00 2016-03-01T23:44:26+00:00.

01/Mar/16 23:44

Η φάση των “16” του Eurocup συνεχίζεται αυτή την εβδομάδα και μετά τη Γαλατασαράι η οποία η εξασφάλισε την πρόκριση της στα προημιτελικά, το ίδιο έπραξαν τρεις ακόμα ομάδες. Ο λόγος για τις Μπάγερν Μονάχου, Τρέντο και Στρασβούργο.

Η φάση των “16” του Eurocup ολοκληρώνεται αυτή την εβδομάδα και μετά τη Γαλατασαράι η οποία η εξασφάλισε την πρόκριση της στα προημιτελικά της διοργάνωσης, το ίδιο έπραξαν τρεις ακόμα ομάδες. Ο λόγος για τις Μπάγερν Μονάχου, Τρέντο και Στρασβούργο.

Οι Ιταλοί γράφουν ιστορία

Το δικό τους παραμύθι ζουν άπαντες στην Τρέντο! Ο ιταλικός σύλλογος, ο οποίος αγωνίζεται για πρώτη φορά στην ιστορία του στο Eurocup, επικράτησε με 79-65 της Σαραγόσα και πήρε μία πανηγυρική πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι μόλις για ένα ημίχρονο (33-33) αφού στη συνέχεια ο ρυθμός των γηπεδούχων ανέβηκε και με ένα εντυπωσιακό επί μέρους σκορ 46-32 στο δεύτερο μισό έφτασαν στη νίκη.

Ο απόλυτος MVP των γηπεδούχων ήταν για ακόμα μία φορά ο Τζούλιαν Ράιτ! Ο πρώην σέντερ του Παναθηναϊκού πέτυχε 21 πόντους (9/13 δίποντα, 3/5 βολές), μάζεψε 8 ριμπάουντ και σημείωσε 3 τάπες συνεχίζοντας τις μαγικές φετινές του εμφανίσεις.

Αφεντικό η Μπάγερν

Την εκδίκηση της για τον χαμένο τελικό του κυπέλλου Γερμανίας από την Άλμπα πήρε η Μπάγερν Μονάχου! Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς παρουσιάστηκε ανώτερη σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι (82-82) και με όπλο την πολύ καλή της επίθεση έφτασε στη νίκη πρόκριση με 84-75.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν την ποιότητα τους από νωρίς και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 44-34 ενώ όσες φορές απειλήθηκαν στο δεύτερο μισό βρήκαν τις λύσεις να αντιδράσουν. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς (17π, 4ρ) με τους Ρένφροε (17π, 5ρ) και Γκαβέλ (17π, 5ρ) να δίνουν επίσης σημαντικές βοήθειες.

Δια περιπάτου το Στρασβούργο

Εντελώς διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με τον πρώτο αγώνα στον οποίο είχε ηττηθεί στην έδρα του με 78-76 έδειξε το Στρασβούργο! Η γαλλική ομάδα ταξίδεψε στη Γερμανία με ξεκάθαρο στόχο να πάρει την πρόκριση και τα κατάφερε μετά την πολύ εύκολη νίκη με 93-64 απέναντι στην Όλντενμπουργκ.

H ομάδα του Βενσάν Κολέ φρόντισε να δείξει την ποιότητα της με το… καλημέρα εξασφαλίζοντας διψήφια διαφορά πόντων από την πρώτη κιόλας περίοδο (27-14). Η συγκεκριμένη εξέλιξη γέμισε αυτοπεποίθηση τους φιλοξενούμενους που έκαναν ό,τι ήθελαν πάνω στο παρκέ με αποτέλεσμα να φτάσουν… χαλαρά στην πρόκριση.

Οι 23 ασίστ σε συνδυασμό με τα μόλις 9 λάθη των Γάλλων ήταν το σημείο-κλειδί, την ώρα που ο Μαρντί Κόλινς (16π, 7ασ.) και Ματ Χάουαρντ (11π, 11ρ) μοιράζονται το βραβείο του MVP.