Με νίκες ξεκίνησαν το Top-16 οι Νταρουσάφακα, Λοκομοτίβ και Τρέντο (videos)

2018-01-03T22:21:26+00:00 2018-01-03T23:43:43+00:00.

03/Jan/18 22:21

Τελείωσε η πρώτη αγωνιστική του Top-16 στο EuroCup, με τα ”διπλά” των Νταρουσάφακα και Λοκομοτίβ Κουμπάν να ξεχωρίζουν. Δείτε τι έγινε σε όλα τα ματς της βραδιάς.

Σε μονόλογο εξελίχθηκε ο τουρκικός εμφύλιος.

Με τον Τζαζουάν Τζόνσον να τελειώνει το ματς με 28 πόντους και 12 ριμπάουντ και τους Χάουαρντ Σαντ – Ρόος και Μάικλ Έρικ να τον ακολουθούν, επίσης με νταμπλ νταμπλ (15 πόντοι, 10 ριμπάουντ-11 πόντοι, 10 ριμπάουντ), οι φιλεξενούμενοι πήραν μια άνετη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 29-37, 44-65, 65-84

Eντυπωσιακή εκκίνηση έκανε η Λοκομοτίβ Κουμπάν στην φάση των 16. Η ρωσική ομάδα έφυγε με τους βαθμούς της νίκης από την δύσκολη έδρα της Μπούντουτσνοστ, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω ακόμα και με 13!

Ένα απίστευτο 26-9 στο τρίτο δεκάλεπτο έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προσπεράσει τους γηπεδούχους, οι οποίοι κρατούσαν διαφορά 13 πόντων στο ημίχρονο!

Ο Ράιν Μπρόκχοφ έκανε εξαιρετικό παιχνίδι για τους νικητές με 15 πόντους, όλους από την γραμμή του τριπόντου, ενώ κατέβασε και 10 ριμπάουντ, συνδυάζοντας τη νίκη με νταμπλ νταμπλ!

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 37-24, 46-50, 62-68

Στο τελευταίο ματς της πρώτης αγωνιστικής, η Τρέντο υπερασπίστηκε την έδρα της και επικράτησε της Τσεντεβίτα με . Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα τρομερό πρώτο δεκάλεπτο, διατήρησαν το προβάδισμα, μέχρι να έρθει το τέταρτο δεκάλεπτο.

Εκεί, η γηπεδούχος ομάδα έκανε την ανατροπή και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στους ”16”. Ασυναγώνιστος ο Τζάστον Χογκ, με 27 πόντους (13/16 δίποντα, 1/5 βολές), 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα και 38(!) στο σύστημα αξιολόγησης!

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 31-42, 56-62, 83-72

Νωρίτερα, η Ούνικς του Δημήτρη Πρίφτη επικράτησε στην παράταση της Βιλερμπάν, ενώ η παραγωγικότατη εμφάνιση του Λουκά Μαυροκεφαλίδη, δεν ήταν αρκετή για την Λιέτουβος Ρίτας.