Μπαρτσελόνα-Εφές 82-86: Κέρδισε Μπάρτσα, απουσίες και έστειλε μήνυμα κατά πάντων! (videos)

2020-01-10T23:06:10+00:00 2020-01-11T00:25:34+00:00.

10/Jan/20 23:06

Εμφάνιση… πρωταθλήτριας πραγματοποίησε η Εφές στην Βαρκελώνη, επικρατώντας των Μπλαουγκράνα με 86-82, απόντος του Βασίλιε Μίτσιτς.

Tου Γιάννη Γιανναράκη/ info@eurohoops.net

Έστω και… λαβωμένη, παραμένει υποψήφια για το θρόνο και σήμερα έδειξε το γιατί! Η Εφές (15-3) των πολλών τραυματισμών, συμπεριλαμβανομένου και του Μίτσιτς, απέδρασε από την Βαρκελώνη με 86-82, αποκτώντας διαφορά δύο νικών από τους Μπλαουγκράνα, οι οποίοι βλέπουν την πρωτιά να απομακρύνεται (13-5)!

Ο Σέιν Λάρκιν συνέχισε στα… συνήθη στάνταρ του (26 πόντοι με 5 ασίστ), ο Κρούνοσλαβ Σίμον παρότι τραυματίστηκε στη τέταρτη περίοδο, ήταν καθοριστικός (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ), ενώ σπουδαία απόδοση είχε και ο Κρις Σίνγκλετον (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 2 τάπες).

Στον αντίποδα, Κούριτς (11 πόντοι, όλοι στην τελευταία περίοδο) και Ντέιβις (2ο πόντοι) δεν κατάφεραν να κάνουν την διαφορά, την ώρα που ο Μίροτιτς ήταν σκιά του καλού εαυτού του (14 πόντοι με 4/16 σουτ).

Η εξέλιξη: Το παιχνίδι ξεκίνησε με ιδανικούς οιωνούς για την ομάδα του Αταμάν, η οποία έφτασε μετά από πέντε λεπτά παιχνιδιού στο +10 (12-22) ελέω… Λάρκιν, ο οποίος μετρούσε σε εκείνο το σημείο οκτώ πόντους, δύο ασίστ και ένα κλέψιμο. Παράλληλα, ο Σίνγκλετον έκανε καλή δουλειά στο Μίροτιτς, δημιουργώντας ζητήματα στις επιθέσεις της Μπάρτσα. Ωστόσο, η απάντηση στο πρόβλημα ήταν ο Ντιλέινι, ο οποίος με δύο τρίποντα ήταν ο πρωτεργάτης ενός 7-0 σερί που έφερε τους γηπεδούχους σε απόσταση ενός σουτ (19-22).

Η είσοδος του σταθερά αποδοτικού Σανλί έδωσε και πάλι αέρα στης Εφές (22-31 με επτά πόντους του Τούρκου), όμως ο Ντιλέινι δήλωσε και πάλι παρών ευστοχώντας ξανά εις τριπλούν από τα 6.75μ. (32-31 με 15 πόντους του αμερικανού)!

Οι Τούρκοι κατόρθωσαν να αντιδράσουν, με τον Σίμον να εξελίσσεται σε “κλειδί” εν τη απουσία του Μίσιτς, όμως το τέλος του ημιχρόνου έφερε τις δύο ομάδες σε απόσταση αναπνοής.

H τρίτη περίοδος χαρακτηρίστηκε από την ολιγόλεπτη διακοπή που υπήρξε στο πέμπτο λεπτό λόγω προβλήματος στο χρονόμετρο. Αυτή η διακοπή εν πολλοίς διέκοψε το μομέντουμ της Μπάρτσα, η οποία βρισκόταν σε εκείνο το σημείο στο -1 (50-51), καθώς η Εφές αμέσως μετά έφτασε εκ νέου στο +8, με τον Μπράντον Ντέιβις να κρατά μόνος του τους γηπεδούχους στο ματς, σκοράροντας ΟΛΟΥΣ τους πόντους της ομάδας του στο τρίτο δεκάλεπτο (58-66).

Παρά το γεγονός πως μέχρι εκείνο το σημείο το ματς… φώναζε Εφές, η τέταρτη περίοδος έμελλε να είναι μια διαφορετική ιστορία. Η Μπαρτσελόνα έπιασε… δαιμονικά στάνταρ, αρχίζοντας την περίοδο με σερί 14-0, φτάνοντας στο +6 χάρη σε τρία σερί τρίποντα του Κούριτς!

Η Εφές έπαθε ολικό μπλακ άουτ, είδε τον Σιμόν να φεύγει τραυματίας, τον Αταμάν να αποβάλλεται και τον Λάρκιν να αδυνατεί να βοηθήσει επιθετικά, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να μείνει όλη η ομάδα στο απόλυτο μηδέν στα πρώτα πέντε λεπτά της περιόδου!

Ο Μίροτιτς έστειλε την ομάδα του στο +7 (75-68), όμως εκεί εμφανίστηκε ο… Άλεκ Πίτερς, ο οποίος ισοφάρισε με δικό του σερί!

Ο Σίνγκλετον με ένα τρομερό σουτ έκανε το 82-79, όμως ο μέχρι εκείνη την στιγμή άστοχος Μίροτιτς ισοφάρισε. Όμως, ο Λάρκιν αποδείχθηκε ψύχραιμος από την γραμμή της φιλανθρωπίας, έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του, η οποία έπαιξε την πλέον καθοριστική άμυνα στην αντίπερα όχθη και έφυγε νικήτρια από την Βαρκελώνη με 86-82.

Παίκτης-κλειδί:Όταν αναδεικνύει MVP όχι μόνο του αγώνα, αλλά και ολόκληρης της αγωνιστικής, δεν χρειάζονται πολλές συστάσεις. Σέιν Λάρκιν, ένα επίπεδο μόνος του.

Σημείο-κλειδί: Όταν ο Άταμαν έβλεπε την πόρτα της εξόδου από τους διαιτητές και ο Μίοριτς “ξυπνούσε”, στέλνοντας την Μπαρτσελόνα στο +7, όλοι πίστεψαν πως το παιχνίδι είχε πάρει τον δρόμο του. Όλοι, πέρα των παικτών της Εφές, οι οποίοι επέστρεψαν με κρίσιμα σουτ από τους Πίτερς, Σιμόν και Λάρκιν, ο οποίος έμελλε να είναι και ο καθοριστικός παίκτης από την γραμμή των βολών.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 42-45, 58-66, 82-86