Ζαλγκίρις: Έδωσε τέλος στο σερί του Ερ. Αστέρα με σούπερ Λεκαβίτσιους! (videos)

2020-01-15T20:54:07+00:00 2020-01-15T23:00:58+00:00.

15/Jan/20 20:54

Μετά από ένα εξαιρετικό ματς στο Βελιγράδι, η Ζαλγκίρις πήρε μία τεράστια νίκη κόντρα στον ανεβασμένο Ερυθρό Αστέρα, με τον Λεκαβίτσιους να είναι όλα τα λεφτά!

Ο Ερυθρός Αστέρας μετρούσε 4 σερί νίκες, όμως η Ζαλγκίρις έμελλε να βάλει τέλος και να πάρει ταυτόχρονα εκδίκηση για την ήττα του πρώτου γύρου! Το τελικό 70-76 έδωσε τη τρίτη εκτός έδρας νίκη της σεζόν και την ανέβασε στο 6-13, ενώ οι Σέρβοι του Ντράγκαν Σάκοτα έμειναν στο 9-10 και παραμένουν οριακά στην οκτάδα.

Φοβερός ο Λούκας Λεκαβίτσιους με 17 πόντους, με τον πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού να συνεχίζει τις εξαιρετικές εμφανίσεις, μετά τους 21 (5/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές) και τους 23 (3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5/5 βολές) κόντρα σε Μακάμπι και Ρεάλ.

Θυμηθείτε τί είχε γίνει στο ματς του πρώτου γύρου στο Κάουνας

Στη συνέχεια της ”διπλής” εβδομάδας (20η αγωνιστική), ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχεται την Άλμπα Βερολίνου (17/1, 20:00), ενώ η Ζαλγκίρις ταξιδεύει στην Ελλάδα, για το ματς με τον Παναθηναϊκό (17/1, 21:30).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η αναμέτρηση ήταν ένα κανονικό ντέρμπι από το ξεκίνημα, με τη Ζαλγκίρις να απαντά στο αρχικό 4-0 του Ερυθρού Αστέρα με 2-11, έχοντας τον Αρτούρας Μιλάκνις σε ”καυτό” βράδυ. Το 4-11 έγινε 12-11 δια χειρός Λορέντζο Μπράουν, όμως το δεκάλεπτο έκλεισε στο +2 (20-22) για τους φιλοξενούμενους.

Ανάλογο σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι καθ’ όλη τη διάρκεια. Κέι Σι ΡίβερςΖακ ΛεΝτέι και Τζέιμς Γκιστ-Βλάντιμιρ Στίματς ήταν τα δίδυμα που έδωσαν πολλές βοήθειες στις δύο ομάδες, με το 38-38 του ημιχρόνου να είναι η πλέον αντιπροσωπευτική εικόνα του ματς.

Ντέρμπι και… εκτός έδρας θρίαμβος!

Ο Ερυθρός Αστέρας βγήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και με σερί 7-0, έφτασε στο 45-38, με τη Ζαλγκίρις να χρειάζεται σχεδόν 6′ για να σκοράρει. Όταν όμως ξεκίνησε να το κάνει, δεν σταμάτησε και μάλιστα έφτασε στο +4 (53-57) στο φινάλε της τρίτης περιόδου, με τους πρώην ”Έλληνες” ΛεΝτέι και Λεκαβίτσιους να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Οι Λιθουανοί συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και με 0-5 πήγαν στο 53-62, με τον Ερυθρό να σκοράρει μετά από 2′ με τον Γκιστ. Το +9 (55-64) δεν άργησε, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν, αλλά ο Λεκαβίτσιους είχε αντίθετη άποψη και με καθοριστικά καλάθια, έδωσε μία πολύτιμη νίκη στην ομάδα του Κάουνας με

Πού κρίθηκε: Στη τέταρτη περίοδο, το 63-68 έγινε 63-71 και η Ζαλγκίρις ουσιαστικά ”σφράγισε” την εκτός έδρας νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Όλα τα λεφτά ο Λούκας Λεκαβίτσιους με 17 πόντους (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από κοντά ο Ζακ ΛεΝτέι με 10 πόντους (5/7 δίποντα) και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Κέι Σι Ρίβερς μέτρησε 8 πόντους (1/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα).

Από τον Ερυθρό, προσπάθησε ο Λορένζο Μπράουν με 14 πόντους-6 ασίστ, ενώ ο Τζέιμς Γκιστ είχε 9 πόντους (4/5 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 1/4 βολές), 3 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Στους 5 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα) έμεινε ο Κέβιν Πάντερ.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-38, 53-57, 70-76