ΑΠΟΘΕΩΣΗ Πιτίνο για Παπαγιάννη: “Ήταν απίστευτος, είμαι περήφανος γι’ αυτόν!”

2020-01-15T22:30:31+00:00 2020-01-15T23:02:22+00:00.

15/Jan/20 22:30

pitino_papagiannis

Ο Ρικ Πιτίνο αποθέωσε τον Γιώργο Παπαγιάννη στα αποδυτήρια και κατόπιν στη συνέντευξη Τύπου, επισημαίνοντας πως ήταν ο κύριος λόγος της νίκης του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ επί της Μπάγερν.

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Ο Παπαγιάννης ήταν καταλυτικός στο 98-83 των “πράσινων”, ειδικά στην τέταρτη περίοδο και ο Ρικ Πιτίνο του έδωσε συγχαρητήρια και τον αποθέωσε στα αποδυτήρια κατά την ομιλία του μετά το παιχνίδι, με όλη την ομάδα να χειροκροτεί τον διεθνή σέντερ για τη μεγάλη του εμφάνιση κι αυτός από την πλευρά του ευχαρίστησε τον προπονητή του!

Λίγο αργότερα ο προπονητής του Παναθηναϊκού τον αποθέωσε και δημόσια, στην συνέντευξη Τύπου, για όσα έκανε ειδικά στην άμυνα!

Αναλυτικά τι είπε ο Ρικ Πιτίνο:

Για το παιχνίδι: “Απόλαυσα το ματς όπως σε κάθε ματς εδώ, γιατί υπήρχε μεγάλη επιθυμία για τη νίκη. Ο Παπαγιάννης έκανε απίθανο ματς. Ήταν τρομερός αμυντικά, στα ριμπάουντ με μόλις 18’. Είμαι περήφανος γι’ αυτόν. Του είπα πριν το παιχνίδι ότι θα έχει 5 τάπες και 8 deflections. Αν έπαιζε περισσότερο θα είχε βραδιά καριέρας.

Για την κυριαρχία στα ριμπάουντ (43-23) και τα 20 επιθετικά του Παναθηναϊκού: “Όταν σουτάρει με 50% ο αντίπαλος στο τρίποντο συνήθως χάνεις. Το ριμπάουντ μας όμως ήταν τόσο εντυπωσιακό, όπως και η άμυνά μας ήταν τόσο φοβερή που το καλύψαμε.

Ο Παπαγιάννης ήταν η διαφορά που είχαμε, τόσο στην αρχή, όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Μπόρεσε να παίξει με τον Μονρό, πήρε ριμπάουντ-κλειδιά, ήταν καταλύτης κι έκανε το καλύτερο παιχνίδι του, που τον προετοιμάζει για το επόμενο επίπεδο”.

Για τα εύστοχα τρίποντα της Μπάγερν ως το τρίτο δεκάλεπτο: “Ο λόγος για τα τρίποντα, ήταν πως όταν πετύχαιναν το πικ εν ρολ, αλλάζαμε πολύ αργά και έβρισκαν το σουτ με τους σουτέρ τους στις γωνίες. Αλλάξαμε και παίξαμε πιο κλειστά και τους σταματήσαμε τα τρίποντα και σε συνδυασμό με τα ριμπάουντ, ήταν το καλύτερο τέταρτο δεκάλεπτο αμυντικά που είχαμε ως τώρα.

Τα παιδιά δουλεύουν πολύ σκληρά και εξαιρετικά. Ο Παπαγιάννης εκεί που ήταν σε κακή κατάσταση, πλέον είναι σε εξαιρετική φυσική κατάσταση και δεν κουράζεται πλέον για να παίζει όπως απόψε. Ολη η ομάδα είναι σε εξαιρετική κατάσταση”.

Για τον αγώνα με την Ζαλγκίρις (17/1) στο ΟΑΚΑ: “Η Ζαλγκίρις παίζει εξαιρετικά, παραλίγο να νικήσει τη Ρεάλ. Πρέπει να παίξουμε πολύ καλά ξανά για να τους νικήσουν. Πρέπει να έχουμε περισσότερο κόσμο. Καμιά φορά το πρόγραμμα σου δίνει την ευκαιρία να κάνεις σερί. Όταν έχεις πρόγραμμα όπως αυτό που είχα όταν ήμουν σε Σέλτικς και Νικς, που πήγαινα στη Δύση και έπαιζα με Λέικερς, Κλίπερς κι έχεις ήττες, περιμέναμε να γυρίσουμε σπίτι, για να έχουμε 4-5 σερί εντός έδρας ματς. Όταν το έχεις στο πλευρό σου το πρόγραμμα όπως εμείς τώρα, πρέπει να το εκμεταλλευτούμε”.