ΤΣΣΚΑ-Μπασκόνια 94-90: Η 30άρα του Τζέιμς την γλύτωσε από το… χαρακίρι! (videos)

2020-01-17T20:01:46+00:00 2020-01-17T21:15:49+00:00.

17/Jan/20 20:01

Ο Μάικ Τζέιμς ήταν ξανά απολαυστικός, η ΤΣΣΚΑ ξανά ουσιαστική στο… περίπου και η Μπασκόνια μοιραία αποδείχθηκε το εξιλαστήριο θύμα, γνωρίζοντας την ήττα με 94-90 παρά την αξιόμαχη εμφάνιση των τελευταίων λεπτών.

Tου Γιάννη Γιανναράκη/ info@eurohoops.net

Ένα ημίχρονο της έφτανε για να… κάνει το καθήκον της! Η ΤΣΣΚΑ, λίγα 24ωρα μετά τον θρίαμβο επί της Ρεάλ, μετέτρεψε σε θύμα άλλη μια ισπανική ομάδα, αυτή την φορά την Μπασκόνια με 94-90, σκορ που πάντως δεν αντανακλά την πραγματική εικόνα του αγώνα.

Οι Ρώσοι είχαν σε εντυπωσιακή μέρα για άλλη μια φορά τον Μάικ Τζέιμς (33 πόντοι με 5/9 τρίποντα, 12/14 βολές και 8 κερδισμένα φάουλ), ο οποίος είχε άξιο συμπαραστάτη τον εξαιρετικό επιθετικά Χίλιαρντ (14 πόντοι με 4/5 τρίποντα).

Στον αντίποδα, για τους παραπαίοντες Βάσκους που πάραυτα πήγαν να κάνουν ένα μπασκετικό θαύμα, φτάνοντας στο -4 (94-90) από το -17 (88-71), ξεχώρισαν οι Φολ (19 πόντοι, 10 ριμπάουντ και 9 κερδισμένα φάουλ) και Χένρι (18 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Η εξέλιξη: Η έναρξη του αγώνα βρήκε την ομάδα του Ιτούδη σε σύγχυση, καθώς η Μπασκόνια ευτύχισε να προηγηθεί με εννέα πόντους, σκοράροντας 21 πόντους σε 5 λεπτά (8/11 εντός πεδιάς)!

Ο Έλληνας τεχνικός πέρασε άρον άρον στο παρκέ τον Σαντ-Ρος, σε μια προσπάθεια να… σουλουπώσει την περιφερειακή του άμυνα, καθώς οι Χένρι και Σιλντς έκαναν πάρτι. Με τον πρώην παίκτη της ΑΕΚ σε πρώτο πλάνο και τον Τζέιμς να “εκτελεί” σε κάθε ευκαιρία (13 πόντοι στη πρώτη περίοδο) η ΤΣΣΚΑ “έτρεξε” ένα αναπάντητο 10-0 σερί, παίρνοντας τα ηνία του αγώνα (22-21 στο 8′).

Στην δεύτερη περίοδο, η εξαιρετική παρουσία του Γιουσουφά Φολ (8 πόντοι, 6 ριμπάουντ σε 8′) δημιούργησε αρκετά προβλήματα στον Κώστα Κουφό (ο οποίος του είπε και μερικά… γαλλικά), όμως οι Ρώσοι με όπλο το περιφερειακό σουτ κατάφεραν να διατηρηθούν μπροστά στο σκορ, φτάνοντας μέχρι και το +8, όταν ο… γιγάντιος σέντερ των Βάσκων αποσύρθηκε λόγω ενός… τάκλιν στον Μάικ Τζέιμς!

Ακόμα κι έτσι, οι παίκτες του Ιβάνοβιτς κατάφεραν να πάνε στην ανάπαυλα με μια άκρως διαχειρίσιμη διαφορά, ελέω… Σιλντς (8 πόντοι).

Η επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια έμελλε να επιδείξει και την… σκληρή αλήθεια της αναμέτρησης. Η ΤΣΣΚΑ έδειξε εξ αρχής διάθεση να τελειώσει μια και καλή την υπόθεση νίκη, φτάνοντας νωρίς στο +11 (57-46). Ο Στάουσκας κατάφερε σε πρώτη φάση να αποτρέψει το… μοιραίο (57-53), όμως οι γηπεδούχοι πάτησαν εκ νέου το γκάζι, φτάνοντας μέχρι και στο +17 (75-58)!

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε μέχρι και το 36ο λεπτό, όταν οι Ρώσοι έφτασαν στο +17 (88-71), δείχνοντας πως βαδίζουν προς μια άνετη επικράτηση. Όμως, οι Χένρι και Φολ είχαν διαφορετική άποψη. Προεξάρχοντος των δύο, οι Βάσκοι έτρεξαν ένα γρήγορο 12-0, φτάνοντας στο -5 ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο ενδεχόμενος κίνδυνος αποτράπηκε λόγω του δαιμόνιου Τζέιμς όμως ο Δημήτρης Ιτούδης θα έχει πολλά να πει προκειμένου να αποφευχθεί κάτι παρόμοιο στο μέλλον.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 52-46, 75-58, 94-90