Ερ. Αστέρας – Άλμπα 85-94: Καλή… ερυθρόλευκη διαβολοβδομάδα για τους Γερμανούς! (videos)

2020-01-17T21:07:55+00:00 2020-01-18T00:21:36+00:00.

17/Jan/20 21:07

Μετά από ένα τρομερό παιχνίδι, το οποό κρίθηκε στην παράταση, η Άλμπα πήρε τη νίκη απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα με 94-85.

Η Άλμπα έκανε… πάρτι μέσα στην “διαβολοβδομάδα” κόντρα στους Ερυθρόλευκους, καθώς μετά τον Ολυμπιακό, κέρδισε και τον Ερυθρό Αστέρα με 94-85.

Τα πάντα κρίθηκαν στην παράταση, εκεί όπου η Άλμπα ήταν ανώτερη, πήρε τον έλεγχο και τελικά έφτασε στη νίκη, με την οποία ανέβηκε στο 7-13, ενώ από την άλλη ο Ερυθρός Αστέρας υποχώρησε στο 9-11.

Αναλυτικά τα στατιστικά του με ένα κλικ ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση και έβρισκαν σκορ επιθετκά, όμως η άμυνα και των δύο ήταν… απούσα. Έτσι στο τέλος της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν 22-21.

Ίδια εικόνα και στην δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να συμπορεύονται και καμία από τις δύο να μην μπορεί να ξεφύγει. Η μεγαλύτερη διαφορά σε όλο το δεκάλεπτο ήταν το 31-27 (6’), με το ημίχρονο να βρίσκει τον Ερυθρό προηγούμενο με 43-39.

Με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο Ερυθρός βρέθηκε μπροστά με 48-41 (22’), όμως η Άλμπα αντέδρασε. Οι Γερμανοί σταδιακά μείωσαν και πέρασαν μπροστά με 57-59 (28’), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 62-62.

Ο Ερυθρός αντέδρασε και πήρε προβάδισμα 5 πόντων (70-65), όμως σταδιακά η Άλμπα επέστρεψε ξανά (77-77). Ο Νοκό έκανε το 77-79 στα 51’’, όμως 2 βολές του Πάντερ ήταν αρκετές για να στείλουν το ματς στην παράταση.

Η Άλμπα μπήκε με ένα σερί 5-0 στην παράταση και πήρε τον έλεγχο (79-84). Η Γερμανική ομάδα συνέχισε στο ίδιο τέμπο και έφτασε στο +11, φτάνοντας έτσι άνετα στη νίκη με 85-94.

Πού κρίθηκε: Η άμυνα της Άλμπα στην παράταση ήταν κομβική, με τους Γερμανούς να δέχονται μόνο 4 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Παίκτης κλειδί: Ο Σίκμα ήταν ο κορυφαίος της Άλμπα με 15 πόντους, ενώ από την άλλη οι 24 του Πάντερ δεν ήταν αρκετοί.

Δεκάλεπτα: 22-21, 43-39, 62-62, 79-79, (παρ.) 85-79.