Μπασκόνια – Χίμκι 83-79: Ματσάρα και νίκη για τους Βάσκους (videos)

2020-01-23T22:56:15+00:00 2020-01-24T01:02:55+00:00.

23/Jan/20 22:56

Η Μπασκόνια, μετά από ένα τρομερό παιχνίδι, πήρε τη νίκη απέναντι στη Χίμκι με 83-79 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Το… θρίλερ της Βιτόρια κατέληξε στην Μπασκόνια, η οποία άντεξε στο τέλος και πήρε μια μεγάλη νίκη απέναντι στη Χίμκι με 83-79.

Για την Μπασκόνια ο σταρ της, Τόκο Σενγκέλια έμεινε στα χαμηλά, όμως ο Σβεντ έμεινε… ακόμα πιο χαμηλά, καθώς μπορεί να είχε 18 πόντους, όμως τα ποσοστά του ήταν τραγικά.

Κορυφαίος των νικητών, οι οποίοι ανέβηκαν στο 8-13 ήταν ο Σιλντς, ενώ από την άλλη για τους Ρώσους, που υποχώρησαν στο 9-12 ο Γιερέμπκο ήταν ο μόνος που στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Οι δύο ομάδες είχαν το νου τους στην… επίθεση και όχι στην άμυνα στην αρχή του αγώνα, όμως παράλληλα καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 27-25.

Η Χίμκι είχε σε τραγική κατάσταση τον Σβεντ, όμως παρόλα αυτά είχε τον τρόπο να μείνει κοντά στο σκορ. Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά, με το 47-44 του ημιχρόνου να προμηνύει ένα πολύ όμορφο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Τίμα έδωσε ανάσα στην Χίμκι, η οποία πέρασε μπροστά, την ώρα που η Μπασκόναι χώλαινε επιθετικά (49-54, 25’). Πολανάρα και Σιλντς κρατούσαν κοντά την Μπασκόνια, φτάνοντας το σκορ στο 61-61, με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τελικά την Χίμκι μπροστά με 61-63, χάρη σε ένα καλάθι του Γκιλ.

Ο Σβεντ κάποια στιγμή βρήκε σκορ και δημιοργία, με την Χίμκι να φτάνει στο +3 (64-67, 32’), όμως η Μπασκόναι αποδείχθηκε… πολύ σκληρή για να πεθάνει. Οι Βάσκοι με πίεση στην άμυνα επέστρεψαν, περνώντας μάλιστα και μπροστά με 72-71 μετά από βολές του Χένρι. Ο Σβεντ και ο Καράσεφ κράτησαν τη Χίμκι στο παιχνίδι (76-76, 38’), με τα τελευταία λεπτά να είναι συναρπαστικά. Ο Φολ με 4 σερί πόντους έκανε το 80-79, όμως ο Σβεντ με ένα μεγάλο τρίποντο μείωσε στον πόντο (80-79, 39’). Οι Μπασκόνια στη συνέχεια είχε 3/4 βολές, Σβεντ και Καράσεφ αστόχησαν και έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε την Μπασκόνια νικήτρια με 83-79.

Παίκτης κλειδί: Ο Σαβόν Σιλντς είχε 22 πόντους και 6 ριμπάουντ, συγκεντρώνοντας 29 βαθμούς στην αξιολόγηση, ενώ από την άλλη ο Γιερέμπκο σταμάτησε στους 16.

Πού κρίθηκε: Στο τέλος η Χίμκι αστόχησε σε συνεχόμενα τρίποντα, την ώρα που η Μπασκόνια έβαζε τις βολές, ενώ κομβικό ρόλο έπαιξαν τα άσχημα ποσοστά του Σβεντ, ο οποίος είχε μεν 18 πόντους, αλλά με μόλις 7/24 σουτ.

Δεκάλεπτα: 27-25, 47-44, 61-63, 83-79.

Διαιτητές: Ρίζικ, Κορομηλάς, Μπισάνγκ.