Ζαλγκίρις – Άλμπα 104-80: Έκανε… πλάκα στους Γερμανούς! (videos)

2020-01-24T20:43:59+00:00 2020-01-24T21:53:59+00:00.

24/Jan/20 20:43

Η Ζαλγκίρις ήταν το απόλυτο αφεντικό στην αναμέτρηση με την Άλμπα, φτάνοντας με τεράστια άνεση στη νίκη με 104-80 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Μέσα στο παρκέ του Κάουνας υπήρχε μόνο μια ομάδα και αυτή ήταν η Ζαλγκίρις! Το σύνολο του Γιασικεβίτσιους από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα ήταν το αφεντικό και έφτασε με άνεση στη νίκη κόντρα στην Άλμπα με 104-80.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Ζαλγκίρις ανέβηκε στο 7-14, ρεκόρ το οποίο έχει και η Άλμπα.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Από την αρχή του αγώνα η Ζαλγκίρις ήταν το απόλυτο αφεντικό. Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους με το… καλημέρα πάτησε γκάζι και πήρε το προβάδισμα, ενώ η πίεση στην άμυνα ήταν ασταμάτητη, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 23-9.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Λιθουανοί είχαν τον έλεγχο και ανέβαζαν στο προβάδισμά τους, με τους Γερμανούς να μοιάζουν… κομπάρσοι. Έτσι το 54-27 του ημιχρόνου αποτύπωσε στο 100% την εικόνα του αγώνα.

Η διαφορά παρέμεινε πάνω από τους 20, με τα πάντα να έχουν κριθεί. Η Ζαλγκίρις έφτασε στο +32 με 84-52, και στη συνέχεια στο +37 με 94-57 στο 33’ με το τέλος να είναι μια τυπική διαδικασία. Τελικό σκορ 104-80 και νίκη για την Ζαλγκίρις.