Ρεάλ – Μπασκόνια 70-69: Ο Στάουσκας την γκάφα της χρονιάς! (videos)

2020-02-04T22:56:27+00:00 2020-02-05T02:50:12+00:00.

04/Feb/20 22:56

Μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα, η Ρεάλ πήρε τη νίκη στο ισπανικό “ντέρμπι” κόντρα στην Μπασκόνια με 70-69, εξαιτίας της… τραγικής απόφασης του Νικ Στάουσκας στο φινάλε.

Ο γκαρντ της Μπασκόνια στα 2,8” πριν το τέλος  με το σκορ στο 69-69, καθώς είχε ισοφαρίσει με λέι απ ο συμπαίκτης Σέιβον Σιλντς, “αποφάσισε” να κάνει φάουλ στον Καμπάτσο, ο οποίος με 1/2 βολές εκμεταλλεύτηκε το δώρο του πρώην NBAer και με 1/2 βολές έδωσε τη νίκη στην γηπεδούχο Ρεάλ. Ήταν μια απροσδόκητη εξέλιξη σε ένα συναρπαστικό εμφύλιο ντέρμπι που φαινόταν ότι τελικά θα κριθεί στην παράταση.

Ο Στάουσκας, όμως, είχε άλλη άποψη.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η Ρεάλ ξεκίνησε καλά και βρέθηκε μπροστά με 7-2 (3’), ενώ παρά την προσπάθεια του Τζάνινγκ, κράτησε το προβάδισμα με 14-10 (5’). Κάπου εκεί ήρθε το… χάος για την Ρεάλ, με την Μπασκόνια να τρέχει ένα σερί 9-0 και να κλείνει το δεκάλεπτο στο 41-19.

Οι Βάσκοι άντεξαν στην πίεση και παρέμειναν μπροστά με 28-33 (16’), παρά την προσπάθεια της Ρεάλ. Τελικά οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να περιορίσουν την Μπασκόναι, με το ημίχρονο να έρχεται με το σκορ στο 37-38.

Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά σε όλη την τρίτη περίοδο, χωρίς καμία να μην μπορεί να ξεφύγει. Το σκορ παρέμεινε χαμηλά και κλειστό, με την Ρεάλ εν τέλει να ολοκληρώνει την περίοδο στο 53-49, χάρη σε ένα μικρό ξέσπασμα των γηπεδούχων.

Καμία αλλαγή δεν ήρθε ούτε στην τέταρτη περίοδο, με Ρεάλ και Μπασκόνια να πορεύονται χέρι – χέρι μέχρι το τελευταίο λεπτό (69-67, 39’). Ο Σιλντς με λέι απ ισοφάρισε σε 69-69, όμως ο Στάουσκας ήταν… αλλού και στα 2,8’’ έκανε φάουλ στον Καμπάτσο, μην έχοντας προφανώς δει το σκορ. Ο Αργεντίνος ευστόχησε στην πρώτη, αστόχησε στην δεύτερη και έτσι η Ρεάλ πήρε τη νίκη με 70-69

Παίκτης κλειδί: Ο  Καμπάτσο είχε 10 πόντους, 11 ασίστ και ήταν εκείνος που στο τέλος ευστόχησε στην βολή… από το φάουλ-δώρο του Στάουσκας, ενώ ο Τρει Τόμπκινς με 20 πόντους ήταν και πάλι ο πρώτος σκόρερ.

Πού κρίθηκε: Ο Σιλντς έκανε το 69-69, όμως ο Νικ Στάουσκας αποδείχθηκε κομβικός για την… Ρεάλ, καθώς με το φάουλ που έκανε στον Καμπάτσο, έδωσε δώρο τη νίκη τους Μαδριλένους.

Δεκάλεπτα: 14-19, 37-38, 53-49, 70-69.