Μπαρτσελόνα – Αρμάνι 84-80: Ντιλέινι λαμπρός την οδηγεί! (videos)

2020-02-07T22:47:58+00:00 2020-02-07T23:47:17+00:00.

07/Feb/20 22:47

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη απέναντι στην Αρμάνι με 84-80 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής.

Σπουδαίο παιχνίδι είχαμε στην Βαρκελώνη με την Μπαρτσελόνα να επικρατεί της Αρμάνι με 84-80, χάρη στον απίθανο Μάλκομ Ντιλέινι, ο οποίος έκανε κυριολεκτικά ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Ο Αμερικανός ήταν εκείνος που πήρε από το χέρι την ομάδα του και την έβαλε ξανά μέσα στο παιχνίδι, ενώ με δικές του ενέργειες έδωσε τελικά το θετικό αποτέλεσμα στην ομάδα του.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Μπαρτσελόνα ανέβηκε στο 18-6, ενώ η Αρμάνι έπεσε στο 11-13.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και στα πρώτα λεπτά πήρε τον έλεγχο, φτάνοντας ακόμα και στο +11 (7’). Παρόλα αυτά η Αρμάνι αντέδρασε, πίεσε και κατάφερε να μειώσει, εμ το τέλος του δεκαλέπτου να έρχεται με το σκορ στο 23-17.

Μια άσχημη στιγμή απέφερε έναν τραυματισμό στον Ερτέλ, ο οποίος στο 12’ αποχώρησε (28-22), γεγονός που επηρέασε την Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί πάγωσαν και οι Ιταλοί πάτησαν γκάζι, παίρνοντας το προβάδισμα με 28-30 (15’). Μάλιστα οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα δεν έμειναν εκεί, συνεχίζοντας την πίεση και φτάνοντας έτσι στο ημίχρονο με προβάδισμα 36-45.

Η Μπαρτσελόνα ξύπνησε και η μορφή του αγώνα άλλαξε άρδην. Οι Καταλανοί έφεραν το παιχνίδι σε ισορροπία (50-50, 25’), ενώ ο Ντιλέινι πήρε… φωτιά και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του 58-51 (27’). Παρόλα αυτά η Αρμάνι δεν της επέτρεψε να ξεφύγει και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 63-59.

Οι γηπεδούχοι κρατούσαν ένα ελαφρύ προβάδισμα (70-66, 32’), με την Αρμάνι να μένει όμως κοντά. Το παιχνίδι έφτασε ακόμα και στον πόντο (72-71, 36’), χωρίς όμως να γίνει ποτέ η ολική επαναφορά. Οι Καταλανοί, με μπροστάρη τον Ντιλέινι είχαν πάντα απάντηση σε ό,τι και αν δοκίμαζαν οι φιλοξενούμενοι και έτσι το τέλος του αγώνα τους βρήκε νικητές με 84-80.

Παίκτης κλειδί:

Ο Ντιλέινι ήταν μια… ορχίστρα μόνος του! Ο Αμερικανός έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στην άμυνα της Αρμάνι και τελείωσε με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 37(!) στο ράνκινγκ.

Πού κρίθηκε:

Η Μπαρτελόνα είχε τον Ντιλέινι και είχε σταθερά απαντήσεις στις προσπάθειες των φιλοξενούμενων. Ο Αμερικανός ήταν καταπληκτικός στα τελευταία λεπτά, με κομβικούς πόντους και ασίστ. Έτσι οι παίκτες του Πέσιτς πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη.

Δεκάλεπτα: 23-17, 36-45, 63-59, 84-80.

Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Ντέιβις 12, Χάνγκα 4 (1), Ερτέλ, Οριόλα 2, Αμπρίνες, Ντιλέινι 26 (6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 9 ριμπάουντ), Κούριτς 16 (2), Κλαβέρ 7 (1), Μίροτιτς 15 (1), Τόμιτς 2 (7ρ.)

Αρμάνι (Μεσίνα): Ντέλα Βάλε 2, Μίτσοβ 10 (1), Γκουντάιτις 3, Ρολ 4, Ροντρίγκεθ 14 (4 τρίποντα, 5 ασίστ), Ταρζούσκι 13 (9ρ.), Νέντοβιτς 12 (2), Κρόφορντ 7, Σάικς, Μπρουκς 5 (1), Σκόλα 10 (2).