Άλμπα: Με ανατροπή τη Ζενίτ, χάλασε το ντεμπούτο του Πασκουάλ! (videos)

2020-02-20T19:51:02+00:00 2020-02-20T23:11:03+00:00.

20/Feb/20 19:51

Η Ζενίτ είχε το προβάδισμα για σχεδόν 35′, όμως η Άλμπα πήρε μία τεράστια νίκη μέσα στη Ρωσία, χαλώντας το ντεμπούτο του Τσάβι Πασκουάλ!

Το ντεμπούτο του Τσάβι Πασκουάλ στον πάγκο της Ζενίτ δεν συνοδεύτηκε με νίκη, καθώς η ψυχωμένη Άλμπα γύρισε από το -13 και με το πόδι πατημένο στο γκάζι στη τελευταία περίοδο, πήρε μία πολύτιμη εκτός έδρας νίκη με σκορ 81-83.

Χέρμανσον και Γκιεντράιτις ήταν όλα τα λεφτά με 38 πόντους συνολικά, ενώ και το τρίποντο ήταν σύμμαχος με 9/22 (41%)! Αυτό το αποτέλεσμα ανέβασε την ομάδα του Βερολίνου στο 9-16, ενώ η αντίστοιχη της Αγίας Πετρούπολης έχει πλέον 4 σερί ήττες και συνολικά 18 (με 7 νίκες).

Στην 26η αγωνιστική, η Ζενίτ υποδέχεται τη Μπάγερν Μονάχου (27/2, 19:00), ενώ η Άλμπα φιλοξενεί την Εφές (27/2, 19:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Με τον Όστιν Χόλινς να δίνει το σύνθημα, η Ζενίτ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και επέβαλλε από τα πρώτα λεπτά τον ρυθμό της. Η Άλμπα δεν μπόρεσε να σκοράρει για πάνω από 3′ και έτσι οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία να προηγηθούν ακόμα και με 9 (21-12), με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 25-15!

Ο Μάρτιν Χέρμανσον πήρε το όπλο του και μείωσε σε 25-20 στο 13′, παρά τις σημαντικές προσπάθειες του Γκουστάβο Αγιόν. Στο πλάι του Ισλανδού γκαρντ και ο Ρόκας Γκιεντράιτις, με το ματς να γίνεται… ροντέο από το 15′ και έπειτα, με τη Ζενίτ να κρατάει βραχεία κεφαλή για το 42-38 του ημιχρόνου.

Μεγάλη ανατροπή, ακόμα μεγαλύτερη νίκη!

Η Ζενίτ βρήκε… αγριεμένη στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Ουίλ Τόμας να μπαίνει στη εξίσωση, ξέφυγε με 11 (58-45) στο 27′, με την Άλμπα όμως όχι μόνο να μην υποκύπτει στον ρυθμό των Ρώσων, αλλά και να μειώνει στο 60-56 μέσα σε 2′, με το τρίποντο να είναι στα γνωστά… υψηλά της επίπεδα για το 64-58 στο 30′!

Η τελευταία περίοδος άνηκε στην προσπάθεια της Άλμπα, η οποία από το 68-61 έφτασε στο 68-70 και στο 75-79, έχοντας τον Χέρμανσον σε κέφια. Το τελευταίο λεπτό μπήκε με το σκορ στο 77-80, η Ζενίτ αστόχησε, όχι όμως και ο Λουκ Σίκμα για το 77-82 στο -16”. Το παιχνίδι των βολών έφερε τη Ζενίτ στο -2 (81-83), όμως η Άλμπα είχε το πάνω χέρι, με το 81-83 να είναι το τελικό σκορ.

Πού κρίθηκε: Το 68-61 έγινε 68-70 για την Άλμπα και κάπου εκεί η γερμανική ομάδα πήρε τα ηνία και δεν κοίταξε ξανά πίσω.

Παίκτης-κλειδί: Για την Άλμπα, όλα τα λεφτά ο Μάρτιν Χέρμανσον με 24 πόντους (7/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/5 βολές), 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ 14 μέτρησε ο Ρόκας Γκιεντράιτις. Στους 10 με 9 ριμπάουντ, 4 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα ο Λουκ Σίκμα.

Φοβερός στο δεύτερο μέρος ειδικά ο Ουίλ Τόμας με 19 πόντους και 4 ασίστ, ενώ ο Όστιν Χόλινς μέτρησε 15 πόντους και 2 ριμπάουντ. Εξαιρετικός και ο Γκουστάβο Αγιόν με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 42-38, 64-58, 81-83