ΤΣΣΚΑ – Ζενίτ 86-78: Ένας λαμπρός Τζέιμς έκρινε τον εμφύλιο των… λαθών! (videos)

2020-03-03T20:05:50+00:00 2020-03-03T20:28:13+00:00.

03/Mar/20 20:05

Νικήτρια από μια ρωσική μάχη γεμάτη εκνευρισμό, λάθη, αλλά και ορισμένες θεαματικές φάσεις έφτασε η ΤΣΣΚΑ, η οποία επικράτησε εντός έδρας της αξιόμαχης Ζενίτ με 86-78.

Του Γιάννη Γιανναράκη/ info@eurohoops.net

Τι κι αν προκάλεσε… εκνευρισμό σε πάμπολλες περιπτώσεις; Η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να πανηγυρίσει μια σημαντική νίκη επί της… πεισματάρας Ζενίτ με 86-78, σε έναν αγώνα που θα μπορούσε να είχε εξελιχθεί αρκετά διαφορετικά, αν ο Μάικ Τζέιμς δεν αποφάσιζε να ντυθεί για άλλη μια φορά… “X-Factor”. O Αμερικανός ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 27 πόντους, επικρατώντας εν τέλει του Χόλινς που εμφανίστηκε ως αντίπαλο δέος, με 28.

Κατά τα άλλα, οι Μοσχοβίτες πήραν μόλις 19 πόντους από όλους τους αναπληρωματικούς, όμως οι Βόιτμαν (13 πόντοι) και Χίλιαρντ (11 πόντοι) περιόρισαν το ζήτημα.

Όσον αφορά την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, η οποία αγνοεί πλέον την νίκη στα τελευταία έξι παιχνίδια, πολύ καλή ήταν η παρουσία και του Αμπρομάιτις (13 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα).

Η εξέλιξη: Αν κάτι έγινε εμφανές από το πρώτο τζάμπολ του αγώνα, ήταν το γεγονός πως η αμυντική προσήλωση των γηπεδούχων στην άμυνα είχε μείνει στα… αποδυτήρια!

Η ΤΣΣΚΑ παρουσιάστηκε αρκετά νωθρή και είδε την αντίπαλο της να φτάσει στο +9 (2-11), μετά από μόλις δυόμισι λεπτά αγώνα. Βόιτμαν και Χίλιαρντ εξισορρόπησαν γρήγορα την κατάσταση και παρότι η Ζενίτ έφτασε εκ νέου στο +6 (14-20), οι Μοσχοβίτες έκλεισαν την περίοδο με το πρώτο τους προβάδισμα, χάρη στον Μάικ Τζέιμς και το… καλάθι!

Αυτό το ιδιόμορφο…. κυνηγητό συνεχίστηκε, αλλά με αντίθετους ρόλους. Η ΤΣΣΚΑ προσπάθησε να ξεφύγει εις τριπλούν, με αποκορύφωμα το φινάλε του ημιχρόνου, όταν πέτυχε έξι πόντους σε 13 δευτερόλεπτα και έφτασε στο +7 (46-39).

Ωστόσο, η απάντηση της ομάδας του Τσάβι Πασκουάλ ήταν ο Χόλινς, καθώς οι 16 πόντοι του αμερικανού στο πρώτο μέρος κρατούσαν την Ζενίτ σε απόσταση αναπνοής (46-43).

Η τουλάχιστον προβληματική εικόνα στην αρχή του πρώτου ημιχρόνου δεν επαναλήφθηκε στο δεύτερο, καθώς η ΤΣΣΚΑ κατάφερε χάρη στην άμυνα της να αποκτήσει για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (53-43), την οποία και διατηρούσε μέσω επίθεσης, καθώς η επαφή του Τζέιμς με το καλάθι άρχισε να εντυπωσιάζει (62-51). Όμως, δύο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, άρχισαν τα… ζητήματα, κυρίως επιθετικά, καθώς οι επιλογές των παικτών του Ιτούδη ήταν τουλάχιστον… εξοργιστικές.

Με όπλο αυτές τις απροσεξίες, η Ζενίτ επέστρεψε, όμως ο Μάικ Τζέιμς με ένα σουτ παρόμοιο με εκείνο κόντρα στην Μπαρτσελόνα έστειλε ξανά το σκορ στο +8 (66-58).

Η σαφέστατη αλλαγή του μομέντουμ δεν έδωσε την δυνατότητα στο σύνολο του Πασκουάλ να θέσει ξανά στερεές βάσεις επικράτησης, καθώς παρότι το σκορ έφτασε μέχρι και το 70-66, οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν ποτέ να ιδρώνουν ξανά, φτάνοντας εν τέλει στην επικράτηση με

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 46-43, 66-58, 86-78