Μπάγερν – Μπασκόνια 71-80: Πέρασαν από το Μόναχο οι Βάσκοι (videos)

2020-03-04T22:27:44+00:00 2020-03-04T23:42:56+00:00.

04/Mar/20 22:27

Η Μπασκόνια ήταν η μεγάλη νικήτρια του αγώνα του Μονάχου, επικρατώντας της Μπάγερν με 71-80 στο ματς που έκλεισε την αυλαία της 27ης αγωνιστικής.

Η Μπασκόνια άντεξε στο τέλος την πίεση της Μπάγερν και πήρε τη νίκη κόντρα στους Βαυαρούς εκτός έδρας με 80-71. Με αυτό το αποτέλεσμα οι Βάσκοι ανέβηκαν στο 11-16, ενώ οι Γερμανοί υποχώρησαν στο 8-19.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπασκόνια πάτησε γκάζι και έφτασε ακόμα και στο +12, με τους γηπεδούχους να μην καταφέρνουν να επιστρέψουν στο τέλος, γνωρίζοντας ακόμα μια ήττα.

Ο Έρικ είχε 16 πόντους και ο Σενγκέλια 11, ενώ από την άλλη οι 18 του Μονρό δεν ήταν αρκετοί.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Η Μπασκόνια ξεκίνησε καλά το παιχνίδι (0-7, 3’), όμως γρήγορα η Μπάγερν ισορρόπησε το ματς (15-15, 6’). Οι γηπεδούχοι με όπλο τον Γκρεγκ Μονρό πήραν τα ηνία, κλείνοντας μάλιστα το δεκάλεπτο στο υπέρ τους 25-21, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Παρότι με καλάθι του Μπρέι η Μπάγερν βρέθηκε στο +7 (30-23, 12’), η Μπασκόνια επέστρεψε (30-30, 16’), ενώ με τον Σενγκέλια να κάνει τα… δικά του, έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 41-44.

Στην τρίτη περίοδο, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν διαρκώς στο σκοράρισμα, μέχρι και το 26’ (52-52). Κάπου εκεί, ένα μικρό ξέσπασμα της Μπασκόνια ήταν αρκετό για να της δώσει τα ηνία και να κλείσει το δεκάλεπτο με το υπέρ της 54-60.

Ο Τζάνινγκ με τρίποντο έστειλε την Μπασκόνια στο +11 (57-68, 32’), με την Μπάγερν να μην μπορεί να αντιδράσει. Ο Γκρεγκ Μονρό πάλευε για τους γηπεδούχους, όμως η Μπασκόνια είχε πολλές λύσεις και κρατούσε τα ηνία. Έτσι το τέλος του αγώνα την βρήκε νικήτρια με 71-80.

Παίκτης κλειδί:

Ο Σενγκέλια έκανε πολλά για τους Βάσκους, έχοντας 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, με τον Έρικ να προσθέτει 16 και τον Ντράγκιτς 13. Από την άλλη ο Γκρεγκ Μονρό είχε 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Πού κρίθηκε:

Η Μπασκόνια έτρεξε ένα σερί 10-0 από το 28’ έως το 31’, κάνοντας το 54-52, 54-62, με την Μπάγερν να μην καταφέρνει ποτέ να επιστρέψει.

Δεκάλεπτα: 25-21, 41-44, 54-60, 71-80.