Ζενίτ – Ζαλγκίρις 76 – 75: ΜΑΤΣΑΡΑ και πρώτη νίκη Πασκουάλ! (videos)

2020-03-05T20:10:41+00:00 2020-03-05T21:28:37+00:00.

05/Mar/20 20:10

Η Ζενίτ πανηγύρισε τη νίκη μετά από 6 σερί ήττες, με τον Τσάβι Πασκουάλ να… στεναχωρεί τον εορτάζοντα Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και τη Ζαλγκίρις με 76-75, μετά από 45′ αγώνα!

Μετά από ένα ματς που κρίθηκε στη παράταση, η Ζενίτ πήρε τη νίκη με 76-75 κόντρα στη Ζαλγκίρις, στη πρώτη νίκη του Τσάβι Πασκουάλ στα 4 ματς του στον ρωσικό πάγκο! Έτσι, οι νικητές έδωσαν τέλος στο αρνητικό σερί 6 ηττών και ανέβηκαν στο 8-20, με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσους να μένει στις 3 σερί νίκες και συνολικά στις 12 σε 16 ματς.

Η αναμέτρηση ήταν στη κόψη του ξυραφιού, όπως ”μαρτυρά” και το τελικό σκορ και την έκβαση, με τον Τζοκ Λαντέιλ να κάνει ένα φοβερό ρεκόρ καριέρας 27 πόντων, όμως ο Άντριου Αλμπισί, που έκανε επίσης ρεκόρ καριέρας, είπε τη τελευταία λέξη με 2/2 βολές, που έδωσαν και τη νίκη.

Για την 29η αγωνιστική, η Ζενίτ φιλοξενείται από τη Βιλερμπάν (13/3, 21:45), ενώ η Ζαλγκίρις ταξιδεύει στην Ισπανία για το ματς με τη Μπαρτσελόνα (13/3, 22:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε… φουριόζα με το 5-5 των πρώτων κατοχών να εκτοξεύεται στο 5-17, με τον Κέι Σι Ρίβερς να συνεχίζει τις ραψωδίες του από τα 6,75μ. με 3/4 τρίποντα! Με αυτόν τον τρόπο και τον Τζοκ Λαντέιλ να δίνει επιπλέον λύσεις, φτάσαμε στο 12-27 της πρώτης περιόδου.

Το σκηνικό ανάλογο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Λιθουανούς να πατάνε το γκάζι για το +17 (19-36), με τον Αυστραλό σέντερ να κάνει ό,τι θέλει στην επίθεση της Ζενίτ. Η ρωσική ομάδα αντέδρασε στα τελευταία λεπτά με σερί 11-0 για το 37-41 του ημιχρόνου, έχοντας ως μπροστάρηδες τους Κόλτον Άιβερσον-Άντριου Αλμπισί, με τη Ζαλγκίρις να μένει χωρίς σκορ για σχεδόν 4′!

Ζενίτ – Ζαλγκίρις: Τραγούδησαν “χρόνια πολλά” στον Σάρας οι Λιθουανοί

Ματσάρα και… Ζενίτ!

H ανοδική πορεία της Ζενίτ συνεχίστηκε για λίγο ακόμα στη τρίτη περίοδο, όταν και έφτασε μέχρι το -3 (44-47), όμως σε εκείνο το σημείο η αστοχία του πρώτου μέρους επέστρεψαν, με τον Ζακ ΛεΝτέι και τον Λούκας Λεκαβίτσιους να δίνουν σκορ και δημιουργία αντίστοιχα, η διαφορά όμως επέτρεψε στους γηπεδούχους να έχουν ρεαλιστικές πιθανότητες (47-53).

Η ποιότητα του αγώνα έπεσε αισθητά στη τελευταία περίοδο, με τη Ζαλγκίρις να έχει βραχεία κεφαλή, όχι όμως για πολύ, με τη Ζενίτ να κάνει σερί 7-0 και να παίρνει το προβάδισμα μετά το αρχικό 5-3, με 54-53 στο 34′! Μάλιστα, δεν έμεινε μόνο εκεί, με τον Αλμπισί να κάνει το 60-53, με τους φιλοξενούμενους να μένουν άποντοι για 5:35′! Η απάντηση ήρθε με 5-0 (60-58), με τον Γκουστάβο Αγιόν να δίνει αέρα 6 πόντων (64-58), όμως το ματς είχε πολυ δρόμο ακόμα!

Ο Λαντέιλ συνέχισε να σκοράρει για το 66-64 στο 39′, με δύο επιθετικά ριμπάουντ να δίνουν ισάριθμες ευκαιρίες στη Ζενίτ, όμως καμία δεν ήταν εύστοχη. Στο 17”, ο Τόμας Ουόλκαπ ισοφάρισε σε 66-66 με 2/2 βολές, με τους Ρώσους να κάνουν λάθος στην επίθεση και να δίνουν 13” στους αντιπάλους τους για τη νίκη. Η Ζαλγκίρις (Ρίβερς) δεν ευστόχησε και το έξτρα πεντάλεπτο δεν άργησε.

Η μάχη των δύο ομάδων κράτησε και μετά το 40′, παρά το 66-71, με τη Ζενίτ να παίρνει κεφάλι (74-73) με τον Άιβερσον, ο Λαντέιλ έδωσε προβάδισμα με 74-75, με τον Αλμπισί να κάνει το 76-75 με 2/2 βολές στο -3”. Ο Ρίβερς δεν ευστόχησε στο τρίποντο της νίκης και το ματς πήρε στους γηπεδούχους!

Πού κρίθηκε: Η Ζενίτ είχε την ευκαιρία να σκοράρει στο 66-66, έκανε λάθος και ο Ρίβερς δεν έδωσε τη νίκη στην επόμενη φάση. Στη παράταση, έγινε το ίδιο με τον Ρίβερς να αστοχεί στο 76-75, μετά τις 2/2 βολές του Αλμπισί.

Παίκτης-κλειδί: Εξαιρετικός και… MVP ο Άντριου Αλμπισί με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, την ώρα που ο Κόλτον Άιβερσον είχε 14 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Γκουστάβο Αγιόν 10 πόντους-5 ριμπάουντ, με κρίσιμα μάλιστα καλάθια.

Κορυφαίος για τη Ζαλγκίρις ο τρομερός Τζοκ Λαντέιλ με 27 πόντους (10/11 σουτ), με τον Κέι Σι Ρίβερς να μένει στους 14 (1/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα) και τον Ζακ ΛεΝτέι στους 11. Πολύ καλός ειδικά στην άμυνα και ο Λούκας Λεκαβίτσιους με 2 πόντους και 3 ασίστ, παρά την στατιστική του.

Τα δεκάλεπτα: 12-27, 37-41, 47-53, 66-66, 76-75