Μπασκόνια – Άλμπα 73-72: Πήρε το “θρίλερ” με Τζάνινγκ – Σενγκέλια και ελπίζει για playoffs! (videos)

2020-03-06T22:50:46+00:00 2020-03-06T23:35:48+00:00.

06/Mar/20 22:50

Σε ένα ματς “θρίλερ” στην Βιτόρια η Μπασκόνια κέρδισε με 73-72 την Άλμπα στο τέλος επιστρέφοντας από το -14 και χάρη στους Τζάνινγκ και Σενγκέλια έμεινε ζωντανή στην μάχη των playoffs.

Η Μπασκόνια αν και παρουσίασε κακό πρόσωπο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και βρέθηκε στο -14 και στο -7 2′ λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, κατάφερε να πανηγυρίσει μία πολύτιμη νίκη με 73-72 χάρη σε ένα τεράστιο τρίποντο του Ματ Τζάνινγκ και ένα μεγάλο μπλοκ στο φινάλε του εξαιρετικού Σενγκέλια.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον η Μπασκόνια έχει ρεκόρ 12-16 και ισοβαθμεί με Ολυμπιακό, Ζαλγκίρις, Μιλάνο και Βαλένθια στην 9η θέση και βρίσκεται μία νίκη μακριά από την οκτάδα, ενώ η Άλμπα με ρεκόρ 9-19 είναι αδιάφορη στην συνέχεια της Ευρωλίγκα.

Η εξέλιξη

Στο +10 η Άλμπα με άμυνα και… τρίποντα!

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 9-9 (στο 6′) και τον Σενγκέλια να έχει όλους τους πόντους της Μπασκόνια με 4/7 σουτ. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με απόλυτη ισορροπία και… ισοπαλία με 15-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η Άλμπα έκανε ένα γρήγορο επιμέρους σκορ 14-7 και με συνολικά 7/12 τρίποντα προηγήθηκε για πρώτη φορά με +7 (29-22 στο 14′). Οι Γερμανοί κρατούσαν το προβάδισμα με 35-29 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την διαφορά σε διψήφια τιμή για πρώτη φορά (39-29) και με τους Βάσκους να έχουν δεχθεί 8/14 τρίποντα!

“Θρίλερ” μέχρι τέλους!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Βιτόρια ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να μειώσουν, αλλά την Άλμπα να διατηρεί ένα προβάδισμα “ασφαλείας” με 9 πόντους (44-35 στο 24′). Με την Μπασκόνια να έχει σκοράρει μόλις 8 πόντους σε 7′ λεπτά η Άλμπα προηγήθηκε και με +16 (53-37 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 59-48.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η Μπασκόνια μπήκε με μεγάλη ορμή και με εντυπωσιακό σερί 11-0 σε 3′ και με τον Σενγκέλια να φτάνει τους 17 πόντους (7/11 σουτ) ισοφάρισε σε 59-59 (στο 33′) και όλα άρχισαν και πάλι από το μηδέν.

2′ λεπτά πριν το τέλος με το σκορ στο 63-63 η Άλμπα έκανε επιμέρους σκορ 7-1 και προηγούμενη με 70-64 έγινε το φαβορί. Στα 59′ δευτερόλεπτα η Μπασκόνια με τον Σενγκέλια να φτάνει τους 24 πόντους και με σερί 6-0 ισοφάρισε σε 70-70! Στα 47′ ο Γκίφεϊ με 2/2 βολές έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Άλμπα με 72-70, όμως παρά το άστοχο σουτ του Χένρι ο Τζάνινγκ με τρίποντο στα 3,2′ έδωσε το προβάδισμα στην Μπασκόνια με 73-72 και εν τέλει χάρη σε ένα μπλοκ του Σενγκέλια πήρε την τεράστια νίκη!

Που κρίθηκε: Στα 47′ η Άλμπα προηγήθηκε με 72-70 ο Χένρι αστόχησε όπως και οι Γερμανοί στην κρίσιμη επίθεση τους, με τον Τζάνινγκ να σκοράρει για τρεις στα 3,2′ και να δίνει προβάδισμα με 73-72 στους Βάσκους. Το μπλοκ του Σενγκέλια στην τελευταία επίθεση των Γερμανών “σφράγισε” την νίκη για την Μπασκόνια.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σενγκέλια ήταν καταπληκτικός με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και ένα μπλοκ… νίκης, ενώ μεγάλο ματς ο Τζάνινγκ με το μεγάλο τρίποντο και 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Κρίστον με 14 πόντους, 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 29-39, 48-59, 73-72.