ΡΕΤΡΟ: Το ντέρμπι Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός στο Top – 16 του 2003 (video)

2020-07-27T18:19:20+00:00 2020-07-27T18:19:20+00:00.

27/Jul/20 18:19

Η Ευρωλίγκα θυμήθηκε το ντέρμπι της Μπαρτσελόνα με τον Ολυμπιακό για το Top-16 της σεζόν 2002/03!

Η Ευρωλίγκα πήγε πίσω τον χρόνο και σταμάτησε στην σεζόν 2002/03 και την φάση των ”16”. Στις 20/3, η Μπαρτσελόνα υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό, σε ένα μεγάλο ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 80-77.

Οι Ισπανοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ, όμως έκαναν την αντεπίθεσή τους στα τελευταία λεπτά και με επιμέρους 18-9 στην τέταρτη περίοδο, πήραν το θετικό αποτέλεσμα στην τρίτη αγωνιστική του Top-16.

Το δίδυμο Ντέγιαν Μποντιρόγκα-Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν ασταμάτητο με 20 και 18 πόντους (6 ασίστ) αντίστοιχα, με τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο να προσθέτει 14. Για τον Ολυμπιακό του Σλόμπονταν Σούμποτιτς, ξεχώρισε με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ ο Μορίς Έβανς, με τον Μίλαν Τόμιτς να έχει 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Για την ιστορία, η Μπαρτσελόνα έκανε ρεκόρ 5-1 στην φάση και αργότερα κατέκτησε τον πρώτο της τίτλο, με τον Ολυμπιακό να μένει εκτός Final Four με 3-3.