Μπασκόνια: Νίκησε τη Μπιλμπάο σε αγώνα με… θεατές (videos)

2020-08-30T20:22:38+00:00 2020-08-30T20:47:58+00:00.

30/Aug/20 20:22

Η Μπασκόνια κέρδισε την Μπιλμπάο στο πλαίσιο του ”Euskal Kopa”, υπό το βλέμμα μερικών θεατών!

Όπως ήταν γνωστό, το φετινό ”Euskal Kopa” θα διεξαγόταν με ελάχιστους θεατές στις εξέδρες. Αυτό τελικά έγινε πράξη, με τη Μπασκόνια να είναι η νικήτρια του τελικού με 87-77 με αντίπαλο την Μπιλμπάο.

Οι ηττημένοι είχαν τα ηνία της αναμέτρησης στο μεγαλύτερο κομμάτι της. Για την ακρίβεια, ήταν μπροστά μέχρι και την τρίτη περίοδο (56-59), με τους νικητές να κάνουν ένα επιμέρους 31-18 στα τελευταία 10 λεπτά και να κατακτούν το τουρνουά.

Ο Ακίλε Πολονάρα ήταν ο MVP με 23 πόντους (9/11 σουτ, 2/4 βολές), 7 ριμπάουντ και 23 στο σύστημα αξιολόγησης, ενώ 19 πρόσθεσε ο Ρόκας Γκιεντράτις και 16 ο Άλεκ Πίτερς. Για την Μπιλμπάου, προσπάθησε με 18 ο Όντρεϊ Μπάλβιν.

Αξίζει να σημειώσουμε πως ο τελευταίος αγώνας επί ισπανικού εδάφους με κόσμο ήταν στις 8/3, δηλαδή μεσολάβησαν 175 ημέρες μέχρι το εν λόγω ματς, που είδαν σχεδόν 500 άτομα από κοντά.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 39-42, 56-59, 87-77