Μακάμπι – Άλμπα 80-73: Ξεκίνημα με το δεξί για την ομάδα του Σφαιρόπουλου (videos)

2020-10-01T21:53:56+00:00 2020-10-02T00:17:14+00:00.

01/Oct/20 21:53

Η Μακάμπι, παρότι βρέθηκε στο -10 στο ξεκίνημα του αγώνα, έδειξε χαρακτήρα, πήρε άμεσα τα ηνία και έφτασε στη νίκη με 80-73 κόντρα στην μαχητική Ζαλγκίρις.

Ξεκίνημα με το δεξί για την Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η οποία, παρότι στην αρχή αιφνιδιάστηκε, στην συνέχεια πήρε τον έλεγχο του αγώνα, στα τελευταία λεπτά άντεξε στην πίεση και έφτασε έτσι στη νίκη με 80-73 απέναντι στην Άλμπα, στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η Εξέλιξη:

Τρομερό ξεκίνημα για την Άλμπα, αλλά απάντηση από την Μακάμπι

Η Άλμπα μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και αιφνιδίασε την Μακάμπι, η οποία δεν μπόρεσε να ρίξει τον ρυθμό των φιλοξενούμενων, που έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο εντυπωσιακό 19-29.

Η απάντηση της Μακάμπι ήταν άμεση. Η ομάδα του Λαού πάτησε γκάζι και μείωσε στον πόντο (30-31, 13’), ενώ έκανε το 33-33 στο 15’. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν έμειναν εκεί, καθώς έφτασαν στο +11 με 49-38 στο 19’, με τον Σίβα να μειώνει στο 49-41 του ημιχρόνου.

Η Μακάμπι άντεξε την πίεση και πήρε τη νίκη

Η Άλμπα μπήκε δυνατά και μείωσε στους 3 (55-52, 25’), όμως η Μακάμπι δεν πανικοβλήθηκε. Αντίθετα, έτρεξε ένα επιμέρους 12-6 και έκλεισε την περίοδο στο 67-58.

Στην τέταρτη η Μακάμπι κρατούσε το προβάδισμα κοντά στους 10 πόντους σταθερά, με την Άλμπα να προσπαθεί, αλλά τελικά να μην καταφέρνει να κάνει την ανατροπή. Τελικό σκορ 80-73 και νίκη για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Πού κρίθηκε:

Η Μακάμπι δεν τα… έχασε όταν έμεινε πίσω στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 19-29 και αντέδρασε, παίρνοντας το προβάδισμα, ενώ στο τέλος άντεξε στην πίεση της Άλμπα και κράτησε τα ηνία, παίρνοντας τη νίκη.

Παίκτης κλειδί:

Ο Κολοϊάρο ήταν εξαιρετικός απέναντι στην Άλμπα, τελειώνοντας το ματς με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 25 στο PIR. Από κοντά σε απόδοση και οι ΧάντερΤζόουνς, οι οποίοι είχαν από 12.

Για την Άλμπα ο Φοντέτσιο είχε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 27 στην αξιολόγηση.

Διαιτητές: Ρίζικ, Μπολτάουζερ, Αλιάγκα

Δεκάλεπτα: 19-29, 49-41, 67-59, 80-73.