Μπαρτζώκας: “Ήμασταν αδικαιολόγητοι, ακόμα και η τελευταία επίθεση ήταν λάθος ” (video)

2020-10-01T22:20:46+00:00 2020-10-02T01:37:30+00:00.

01/Oct/20 22:20

EUROLEAGUE 2020-2021 / ÏÓÖÐ - ÆÁËÃÊÉÑÉÓ ÊÁÏÕÍÁÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ:LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας στάθηκε στα πολλά χαμένα σουτ και τις εγωιστικές επιλογές των τελευταίων λεπτών, στην ήττα του Ολυμπιακού από τη Ζαλγκίρις.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας μίλησε στην Συνέντευξη Τύπου, μετά την ήττα του Ολυμπιακού από τη Ζαλγκίρις με 67-68, με τον Έλληνα προπονητή να στέκεται στα λάθη της ομάδας του και γενικά στο πολύ κακό τέταρτο δεκάλεπτο που είχε (9-21 επιμέρους).

Ο ”ερυθρόλευκος” έκανε λόγο για μία ομάδα αγχωμένη, κάτι που δεν της επέτρεψε να είναι πιο μαχητική, ειδικά στο χαμένο ριμπάουντ στο τέλος, που έφερε και τις 2/2 βολές του Ρόκας Γιοκουμπάιτις. Αναφέρθηκε επίσης και στην τελευταία επίθεση, τονίζοντας πως θα έπρεπε να γίνει σουτ, καθώς τα 3,5” είναι πολύς χρόνος.

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Ολυμπιακού:

”Ήταν επώδυνη ήττα στο πρώτο ματς, με φτωχή παρουσία στο τέταρτο δεκάλεπτο. Σουτάραμε με 3/18 στη τέτοια περίοδο και 0/8 ανοιχτά τρίποντα. Τους δώσαμε δεύτερη ευκαιρία σε πολλές φάσεις, κάτι που τους έδωσε αυτοπεποίθηση. Στο επίπεδο αυτό, όταν βγαίνεις με 11 πόντους στη τέταρτη περίοδο, πρέπει να το τελειώνεις. Δεν παίξαμε έξυπνα, βιαστήκαμε να το τελειώσουμε. Οι αποφάσεις δεν ήταν καλές στο τέλος και πρέπει να δημιουργούμε περισσότερες φάσεις για τους σουτέρ μας, ακόμα και αν αστοχήσουμε. Πρέπει να μάθουμε από την ήττα και να δούμε τί γίνεται με τους παίκτες που χάσαμε με προβλήματα, Ζαν-Σαρλ και Μάρτιν.

Αν είμαστε υπερόπτες, γιατί αν χαλαρώνεις τότε χάνεις. Αν είμαστε, τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Είχαμε νεύρα και στρες και φάνηκε. Παίζουμε με μεγαλύτερη ταχύτητα στη προπόνηση, ήμασταν διστακτικοί. Ήμασταν πίσω στη ταχύτητα. Δεν ήταν συμπεριφορά ομάδας με υπεροψία, αλλά ομάδας με μεγάλη πίεση να κερδίσει.

Παίζει ρόλο η απουσία. Θα είναι η κατάσταση αυτή και έτσι πρέπει να μάθουμε, να ετοιμαστούμε έτσι ώστε να κερδίσει. Σήμερα, κάναμε εγωιστικές επιλογές, στην άμυνα δεν πηγαίναμε στο ριμπάουντ, δεν μπήκαν πολλοί στη μάχη. Δεν είναι ότι δεν είναι μαχητές, είχαν πίεση και δεν μπορούσαν να ξεκολλήσουν από το έδαφος. Δική ου ευθύνη είναι όμως αυτή.

Δεν γίνεται να έχουμε δικαιολογία. Ο καθένας πρέπει να είναι έτοιμος για να κερδίσει. Αυτό που μετράει είναι η νίκη. Πρέπει γρήγορα να βρούμε τη χημεία μας και την ομοιογένειά μας,. Πώς να παίζουμε μαζί. Μόνο μαζί σαν ομάδα μπορείς να νικήσεις.

Προσπαθώ και εγώ να διαβάσω κάθε παίκτη. Εγώ πρέπει να τους γνωρίσω περισσότερο. Αυτό γίνεται όταν έχεις 9 νέους παίκτες. Δεν υπάρχουν κάποιες σταθερές. Κάθε μέρα θα γινόμαστε καλύτεροι. Ήμασταν αδικαιολόγητοι. Κερδίζαμε με 11 στη τέταρτη περίοδο και κάναμε ό,τι μπορούσαμε για να χάσουμε. Και μας τιμώρησε η μπάλα στο χαμένο ριμπάουντ. Ακόμα και η τελευταία επίθεση ήταν λάθος. Δεν κάναμε καν σουτ, τα 3.5’’ είναι αρκετά για σουτ. Αλλά αν δούμε τί έχει προηγηθεί, γενικά στα τελευταία 6-7′ παίξαμε λάθος”.