Ερυθρός Αστέρας – Μπασκόνια 90-73: Διέλυσε τους Βάσκους με τρομερούς Λόιντ – Χολ (videos)

2020-10-09T21:06:51+00:00 2020-10-09T22:19:40+00:00.

09/Oct/20 21:06

Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε… πάρτι απέναντι στη Μπασκόνια, παίρνοντας τη νίκη με το επιβλητικό 90-73 και… σπάζοντας το ρόδι στην φετινή Ευρωλίγκα.

Παράσταση για… έναν ρόλο αποδείχθηκε το ματς του Ερυθρού Αστέρα με τη Μπασκόνια, καθώς οι Σέρβοι, έχοντας σε τρομερή μέρα τους Λόιντ και Χολ, έκαναν ό,τι ήθελαν απέναντι στους Βάσκους και πήραν το θετικό αποτέλεσμα με 90-73.

Με αυτό τον τρόπο ο Ερυθρός πήρε την πρώτη του νίκη και η Μπασκόνια υπέστη την πρώτη της ήττα, με τις δύο ομάδες να είναι στο 1-1.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Αμφίρροπο μόνο για ένα ημίχρονο

Από το ξεκίνημα του αγώνα ο Ερυθρός πήρε τον έλεγχο, με την Μπασκόνια να επιστρέφει (9-9, 6’), χάρη στον Πολονάρα. Από την άλλη οι γηπεδούχοι είχαν απάντηση και πάλι, με την περιφέρεια να κάνει δουλειά, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 23-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σέρβοι κράτησαν άνετα το προβάδισμα, με την Μπασκόνια να προσπαθεί να επιστρέψει αλλά να μην κατορθώνει κατι περισσότερο από το να μειώσει στους 5 (36-31).

“Ερυθρόλευκο”… γκάζι και τέλος το ματς

Ο Λόιντ ανέβασε την διαφορά σε διψήφια τιμή (41-31, 22’) και από εκεί και πέρα τα πάντα είχαν πάρει τον δρόμο τους. Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε το 65-49 στο τέλος της περιόδου, ενώ στην τέταρτη τίποτα δεν άλλαξε, με τους Σέρβους να φτάνουν τελικά στην επικράτηση με 90-73.

Πού κρίθηκε:

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν μαγικό για τον Ερυθρό, με τους Βάσκους να μην κατορθώνουν ποτέ να επιστρέψουν στο ματς, γνωρίζοντας έτσι μια βαριά ήττα.

Παίκτης κλειδί:

Ο Τζόρνταν Λόιντ το έβλεπε… βαρέλι, έχοντας 30 πόντους (3/8 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 9/9 βολές), ενώ μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 6 κλεψίματα. Εξαιρετική δουλειά από τον Λάνγστον Χολ με 7 πόντους και 11 ασίστ, ενώ πολύ καλό ματς έκανε και ο Μάρκο Σιμόνοβιτς με 16 πόντους.

Από την άλλοι οι 26 πόντοι του Γκιεντράιτις δεν ήταν αρκετοί.

Δεκάλεπτα: 23-16, 36-31, 65-49, 90-73.