Μάρτιν: “Ηγέτης εντός και εκτός παρκέ ο Σπανούλης” (videos)

2020-10-09T22:58:40+00:00 2020-10-09T23:21:20+00:00.

09/Oct/20 22:58

EUROLEAGUE 2020-2021 / ЁϠ- ϓ֐ (֙ԏÑVɁ: ́ъϓ ׏ՆϕчӠ/ EUROKINISSI)

Χασάν Μάρτιν και Οκτάβιους Έλις στάθηκαν στη μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού κόντρα στον Παναθηναϊκό, με τον πρώτο να τονίζει πως σύντομα η ομάδα του θα παίζει το μπάσκετ που μπορεί.

O Χασάν Μάρτιν ήταν ένας από τους κορυφαίους παίκτες του Ολυμπιακού στη νίκη του Παναθηναϊκού με 71-78, μετρώντας 8 πόντους (4/5 δίποντα), 5 ριμπάουντ, 1 μπλοκ σε 15:44′, με τον Αμερικανό να στέκεται στην επιρροή του Βασίλη Σπανούλη εντός και εκτός παρκέ.

Αναλυτικά όσα είπε ο σέντερ του Ολυμπιακού

”Βγήκαμε πολύ καλά σε άμυνα και επίθεση, είχαμε ένα θέμα με τα ριμπάουντ, είμαστε όμως νέα ομάδα. Ήταν μεγάλο ματς για όλους. Είμαι χαρούμενος που το κερδίσαμε.

Ο Σπανούλης μας είπε να μείνουμε θετικοί στο ημίχρονο, γιατί θα προσπαθήσουν να επιστρέψουν. Έπρεπε να μείνουμε ήρεμοι και να παίξουμε το παιχνίδι μας. Είναι ένας ηγέτης εντός και εκτός παρκέ.

Κανείς δεν παίζει πολύ καλά. Έχουμε δουλειά να κάνουμε, αλλά δεν πρέπει να σηκώσουμε το κεφάλι πολύ μετά από αυτή τη νίκη. Είναι ακόμα αρχή, σε λίγες εβδομάδες πιστεύω πως θα παίξουμε το μπάσκετ που μπορούμε”.

Έλις: ”Βαδίζουμε στον δρόμο των Σπανούλη-Πρίντεζη”

Από τη πλευρά του, ο Οκτάβιους Έλις (5 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ σε 24:11′) αναφέρθηκε στα νεκρά διαστήματα του Ολυμπιακού, αλλά και τους έμπειρους Έλληνες της ομάδας.

Αναλυτικά όσα είπε ο Αμερικανός:

”Έχουν παίξει αυτά τα παιχνίδια. Ο Σπανούλης, ο Πρίντεζης, ο Παπανικολάου, ο Σλούκας, όλοι τους είναι τρομεροί ηγέτες. Βαδίζουμε στον δρόμο τους».

Είχαμε κάποια “νεκρά” διαστήματα στο παιχνίδι. Ο προπονητής μας λέει να είμαστε συγκεντρωμένοι για 40 λεπτά, και πρέπει να το κάνουμε αυτό. Στο τέλος βγάλαμε κάποιες μεγάλες άμυνες και πρέπει να θυμόμαστε ότι πρέπει να κυνηγάμε κάθε φάση εκεί”.