Ολυμπιακός: 0/13 τρίποντα στα τελευταία δεκάλεπτα των αγώνων! (πίνακες)

2020-10-12T14:44:21+00:00 2020-10-12T17:41:12+00:00.

Stelios Toromanidis

12/Oct/20 14:44

EUROLEAGUE 2020-2021 / ÐÁÏ - ÏÓÖÐ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÌÁÑÊÏÓ ×ÏÕÆÏÕÑÇÓ / EUROKINISSI)

Έπειτα από τους δυο πρώτους αγώνες της φετινής Ευρωλίγκας ο Ολυμπιακός έχει μια νίκη και μια ήττα σε ματς που κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά,. Αξιοσημείωτο… Οι παίκτες του δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν ούτε σε ένα τρίποντο!

Του Στέλιου Τορομανίδη/ info@eurohoops.net

Είναι ακόμα νωρίς και το δείγμα δεν είναι επαρκές για σοβαρά συμπεράσματα, όμως δεν μπορούμε να παραβλέψουμε το γεγονός πως οι “ερυθρόλευκοι” μετά από δυο παιχνίδια της διοργάνωσης δεν μετρούν ούτε ένα εύστοχο σουτ, πίσω από τα 6,75μ. στις τέταρτες περιόδους, εκεί, που συνηθίζεται να λέγεται, ότι κρίνονται… όλα!

Για την ακρίβεια εκτελούν με 0/13 (0/8 απέναντι στην Ζαλγκίρις Κάουνας και 0/5 με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό) στα τελευταία δεκάλεπτα των αγώνων ρίχνοντας κατά πολύ τα ποσοστά ευστοχίας τους από την περίμετρο, ενώ παράλληλα βάζουν τους εαυτούς τους σε μπελάδες. Κι αν απέναντι στον Παναθηναϊκό κατάφεραν να βγουν “αλώβητοι” επικρατώντας με 78-71 στο ΟΑΚΑ, δεν συνέβη το ίδιο και με αντίπαλο την Ζαλγκίρις Κάουνας για την πρώτη αγωνιστική του θεσμού, όπου υπέστησαν “αναπάντεχη” εντός έδρας αποτυχία με 68-67.

Οι δικαιολογίες υπάρχουν, καθώς βρισκόμαστε στην αρχή της αγωνιστικής περιόδου, οι Πειραιώτες έχουν πολλούς καινούριους παίκτες στο ρόστερ τους, με ορισμένους εξ’ αυτών να παίζουν για πρώτη φορά σε επίπεδο Ευρωλίγκας, την ώρα που χρειάζεται χρόνος για να παρουσιάσει ο Γιώργος Μπαρτζώκας ένα σύνολο με ικανοποιητικό βαθμό αγωνιστικής χημείας.

Παρόλα αυτά σε μια εποχή όπου το τρίποντο διαδραματίζει σημαντικό ρόλο στην έκβαση ενός ματς και δη σε περιπτώσεις, όπως τα πρώτα δυο παιχνίδια των “ερυθρόλευκων”, τα οποία κρίθηκαν στο φινάλε (ειδικά αυτό με την Ζαλγκίρις Κάουνας) καταλαβαίνει κανείς πως η απόλυτη αστοχία από την περιφέρεια στο τελευταίο δεκάλεπτο μπορεί πολύ εύκολα να στοιχήσει ακριβά. Ειδικά σε μια διοργάνωση όπως αυτή που παίζεται μπάσκετ υψηλού επιπέδου και μετράει η παραμικρή λεπτομέρεια.

Η αλήθεια είναι πως γενικά το ποσοστό του Ολυμπιακού από την περίμετρο είναι μόλις 25,5% έπειτα από δυο αγώνες. Πιο συγκεκριμένα, στα τρία πρώτα δεκάλεπτα οι “ερυθρόλευκοι” εκτελούν με το μέτριο πλην “υποφερτό” 34,2% στα τρίποντα, κάτι όμως που μεταβάλλεται στο κακό 25,5% εξαιτίας του μηδενικού ποσοστού των τέταρτων δεκαλέπτων.

Αναλυτικά τα ποσοστά (%) του Ολυμπιακού στα τρίποντα και η σύγκριση των πρώτων τριών δεκαλέπτων σε σχέση με την τελευταία περίοδο:

Αντίπαλος 3Π (%) στα τρία πρώτα δεκάλεπτα 3Π (%) στο τέταρτο δεκάλεπτο 3Π (%) σύνολο
Ζαλγκίρις Κάουνας 8/16 (50%) 0/8 (%) 8/24 (33,3%)
Παναθηναϊκός 5/22 (22,7%) 0/5 (0%) 5/27 (18,5%)
ΣΥΝΟΛΟ 13/38 (34,2%) 0/13 (%) 13/51 (25,5%)

Απέναντι στους Λιθουανούς, το πολύ καλό 50% έξω από τα 6,75μ. μετά από 30′ μετατράπηκε σε 33,3% στο φινάλε. Με το τελικό σκορ να είναι 68-67 υπέρ της ομάδας του Μαρτίν Σίλερ γίνεται εύκολα αντιληπτό πως έστω και ένα εύστοχο σουτ από την περιφέρεια στην τέταρτη περίοδο ίσως έδινε την πολύτιμη νίκη στους “ερυθρόλευκους”.

Στο παιχνίδι του ΟΑΚΑ τα πράγματα ήταν κάπως διαφορετικά, καθώς τα προβλήματα για τους Πειραιώτες στο τρίποντο ξεκίνησαν νωρίτερα από το τέταρτο δεκάλεπτο. Είναι ενδεικτικό πως στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ευστόχησε σε μόλις ένα σουτ έξω από τα 6,75μ., αυτό του Κώστα Σλούκα που μάλιστα επετεύχθη με τρόπο “ορειβατικό”.

Αναλυτικά όλα τα χαμένα τρίποντα του Ολυμπιακού στα τέταρτα δεκάλεπτα των αγώνων:

Παίκτες 3Π στο τέταρτο δεκάλεπτο με Ζαλγκίρις Κάουνας 3Π στο τέταρτο δεκάλεπτο με Παναθηναϊκό