Κώστας Σλούκας: Ηγετική εμφάνιση με πρώτο νταμπλ-νταμπλ στον Ολυμπιακό! (videos)

2020-10-14T20:48:26+00:00 2020-10-14T21:06:39+00:00.

14/Oct/20 20:48

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την πρώτη του φετινή νίκη στο ΣΕΦ με 86-75 απέναντι στην δυνατή Αρμάνι Μιλάνο έχοντας σε εξαιρετικό βράδυ τον Κώστα Σλούκα.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πραγματοποιώντας μία καταπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο “λύγισε” τους Ιταλούς του Έτορε Μεσίνα με 86-75 και πλέον ισοβαθμεί μαζί τους με ρεκόρ 2-1 και αυτό οφείλεται εν πολλοίς στον καθοριστικό Σλούκα.

Ο Έλληνας διεθνής γκαρντ έδειξε τα ηγετικά χαρακτηριστικά που διαθέτει και αγωνιζόμενος σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και συνολικά για 36:12 οδήγησε τον Ολυμπιακό στην νίκη με 17 πόντους (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/5 βολές), 11 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 28 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Αυτό το double double ήταν το πρώτο του “Σλου” με την φανέλα του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα, ενώ συνολικά έφτασε τα 9 στην κορυφαία διοργάνωση και ισοφάρισε το ρεκόρ στις ασίστ (11) που κρατούσε από τον από το ματς της Φενερμπαχτσέ με την Μπαρτσελόνα!

Διαβάστε τι είπε μετά το ματς:

Όσο περνάει ο χρόνος, ήμουν όλο και καλύτερος. Ήμουν 7 χρόνια στην ομάδα, αλλά είναι διαφορετικά τώρα. Από την αρχή με στηρίζουν όλοι εδώ και με εμπιστεύεται ο κόουτς. Ήταν σημαντικό μετά την ήττα από την Ζαλγκίρις. Στο δεύτερο μέρος, παίξαμε καλύτερα και πήραμε τη νίκη.”