Ολυμπιακός – Μιλάνο 86 – 75: Με μαέστρο Σλούκα κι ανατροπή “έπνιξε” την Αρμάνι (videos)

2020-10-14T20:18:56+00:00 2020-10-14T23:27:19+00:00.

14/Oct/20 20:18

sloukas_armani.

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος στο δεύτερο ημίχρονο και με… τετράδα ”φωτιά”, πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στην Αρμάνι με 86-75!

Συνεχίζει την παράδοση κόντρα στην Αρμάνι!

Ο Ολυμπιακός νίκησε την ιταλική ομάδα με σκορ 86-75 στο ΣΕΦ για το 2-1 των ομάδων στην Ευρωλίγκα και πλέον μετράει 9 νίκες σε 11 εντός έδρας αναμετρήσεις με αντίπαλο το Μιλάνο!

”Άλλη ομάδα” στο δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες, με την τρίτη περίοδο και το επιμέρους της 27-16 να είναι το στοιχείο που άλλαξε τη ροή του, πάντα μέσα από την άμυνα, με τον περιορισμό των λαθών και τον έλεγχο στα ριμπάουντ να κάνουν τη διαφορά!

Τα έκανε όλα ο Κώστας Σλούκας, άλλαξαν την ροή του ματς Σακίλ ΜακΚίσικ και Άαρον Χάρισον, σταθερά στην επίθεση ο Γιώργος Πρίντεζης. Προσπάθησαν, αλλά δεν ήταν αρκετοί για τους φιλοξενούμενους οι Σέρχι Ροντρίγκεθ και Μάικλ Ρολ.

Όλα αυτά, λίγο μετά την ανακοίνωση της Ευρωλίγκας, η οποία ξεκαθάρισε πως θα αλλάξει ο κανονισμός, που θέλει μία ομάδα με λιγότερους από 8 παίκτες σε ένα ματς να το χάνει με 20-0.

Για την 4η αγωνιστική, ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Μακάμπι (16/10, 21:00), ενώ η Αρμάνι φιλοξενεί την Ρεάλ Μαδρίτης (16/10, 21:45).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η αναμέτρηση ξεκίνησε ”κλειστά” και για τις 2 ομάδες, με τους Γιώργο Πρίντεζη και Κώστα Παπανικολάου να είναι πιο ”ορεξάτοι” στην επίθεση, την ώρα που ο Άαρον Χάρισον αστόχησε στα 2μοναδικά χαμένα σουτ του Ολυμπιακού. Η Αρμάνι ανέβασε στροφές και με μπροστάρη τον Σέρχι Ροντρίγκεθ έκανε το 15-21 (7 πόντοι), με τον ”Πρι” στο… μηδέν να ”γράφει” το 18-21 του 10′.

To ντεμπούτο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη στην Ευρωλίγκα δεν ξεκίνησε καλά, με τον ίδιο να κάνει 2 φάουλ, την ώρα που η ομάδα του έμεινε πίσω με 25-30. Η είσοδος του Βασίλης Σπανούλη έφερε πόντους, την ώρα που ο άστοχος Μάλκομ Ντιλέινι δεν βοήθησε την Μιλάνο.

Κάτι που δεν μπορούμε να πούμε για τους Σέρχι-ΛεΝτέι, με τους οποίους οι Ιταλοί πήγαν στο 32-39 στο 19′ με 22 (15+7) πόντους, με το 36-42 να είναι το σκορ του ημιχρόνου, την ώρα που ο Ισπανός είχε 5/5 σουτ και 2/2 βολές!

Υπόθεση για έναν το 2ο ημίχρονο

papanikolaou_armani

Η τρίτη περίοδος είχε την υπογραφή των γηπεδούχων. Η Αρμάνι προηγήθηκε με 40-48, κάπου εκεί όμως ”μίλησε” ο Σακίλ ΜακΚίσικ με 6 συνεχόμενους πόντους για το 46-48, με τον Σλούκα να βάζει μπροστά τον Ολυμπιακό με 49-48, πριν αναλάβει να.. συνεχίσει ο Χάρισον με 5 πόντους για το 57-53 στο 29′. Ο Σλούκας οργάνωνε την ομάδα και με τους Αμερικανούς να δίνουν λύσεις, το σκορ έφτασε στο 63-58 με 5 πόντους του Μάικλ Ρολ.

Το τρίποντο άλλαξε την ροή του ματς, που έγινε πια πιο γρήγορο, με τον Ολυμπιακό να είναι πιο εύστοχος και να έχει το μομέντουμ. Το 76-65 στο 36′ ήταν η μεγαλύτερη διαφορά των Πειραιωτών, με ένα +11 που ήρθε μέσα από την άμυνα. Η Αρμάνι μείωσε σε 79-73 στο 38′ με 2 τρίποντα του Ρολ, δεν είχε όμως τις λύσεις κόντρα στον Ολυμπιακό και μοιραία ηττήθηκε, με το 86-75 να είναι το τελικό σκορ.

Πού κρίθηκε: Το επιμέρους 27-16 της τρίτης περιόδου έκανε την διαφορά για τους νικητές, με τους Σλούκα-ΜακΚίσικ-Χάρισον να ανεβάζουν στροφές σε εκείνο το διάστημα.

Παίκτης-κλεiδί: Εξαιρετικός και κομβικός ο Κώστας Σλούκας με 17 πόντους και 11 ασίστ, ενώ 16 (με 4 ριμπάουντ) μέτρησε ο Γιώργος Πρίντεζης και 10 με 4 ασίστ ο Σακίλ ΜακΚίσικ. Στους 16 ο Άαρον Χάρισον, 6 με 8 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Χασάν Μάρτιν.

Για την Αρμάνι, προσπάθησε ο Σέρχι Ροντρίγκεθ με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, 16 είχε ο Μάικλ Ρολ, 10 ο Ζακ ΛεΝτέι, 9 ο Λουίτζι Ντατόμε και 8 ο Κάιλ Χάινς.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 36-42, 63-58, 86-75

Ολυμπιακός: Χάρισον 16, Λαρεντζάκης, Σπανούλης 5, Σλούκας 17, Μάρτιν 6, Βεζένκοφ 2, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου 4, Ζαν-Σαρλ, Τζένκινς 5, Έλις 5, ΜακΚίσικ 10

Αρμάνι: ΛεΝτέι 10, Μορέτι, Μορασίνι 2, Ρολ 16, Ροντρίγκεθ 18, Ταρζέφσκι 2, Τσιντσιαρίνι, Ντιλένι 5, Σίλντς 5, Μπρουκς, Χάινς 8, Ντατόμε 9

Σπανούλης: Career-low σε χρόνο συμμετοχής σε 327 παιχνίδια στην Ευρωλίγκα!

Κώστας Σλούκας: Ηγετική εμφάνιση με πρώτο νταμπλ-νταμπλ στον Ολυμπιακό! (videos)

Σακίλ ΜακΚίσικ: Αυτός που τα έκανε ΟΛΑ καλά! (videos)

Μπαρτζώκας: “Είχαμε μόνο 2 λάθη στο δεύτερο ημίχρονο, να κρίνονται τα παιχνίδια μέσα στο γήπεδο”

Μεσίνα: “Ο Ολυμπιακός έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, εμείς όχι”