Μπαρτζώκας: “Είχαμε μόνο 2 λάθη στο δεύτερο ημίχρονο, να κρίνονται τα παιχνίδια μέσα στο γήπεδο”

2020-10-14T20:36:47+00:00 2020-10-14T22:29:58+00:00.

14/Oct/20 20:36

bartzokas

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας στάθηκε στα πολύ λίγα λάθη που είχε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε την Αρμάνι στο ΣΕΦ. Τι είπε για την άμυνα, τους Σλούκα, Μάρτιν και τις αλλαγές στο πρωτόκολλο λόγω του κορωνοϊού.

Ο Ολυμπιακός πήρε μια μεγάλη νίκη απέναντι στην Αρμάνι, με τους Πειραιώτες να έχουν 20 ασίστ, για μόλις 12 λάθη, στατιστικό στο οποίο στάθηκε και ο Γιώργος Μπαρτζώκας.

Αναλυτικά τα όσα είπε μετά το τέλος του ματς:

“Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Πήραμε τη νίκη απέναντι σε μια πολύ καλή και αήττητη ομάδα. Με 2 λάθη στο δεύτερο κανένα στο τέταρτο δεκάλεπτο. Είχαμε 20 ασίστ για 12 λάθη, οπότε έτσι είχαμε καλές πιθανότητες να πάρουμε τη νίκη”.

Λίγο αργότερα ο προπονητής του Ολυμπιακού είπε στη συνέντευξη Τύπου…

Για το παιχνίδι: “Ηταν ένα πολύ σκληρό παιχνίδι και μια πρόκληση για εμάς γιατί μπορούσαμε να μετρήσουμε τις δυνάμεις μας. H Αρμάνι είναι μια ομάδα που ήταν αήττητη κι έχει πολύ ταλέντο και εμπειρία. Μετά τα πρώτα 20 λεπτά που διστάζαμε και δεν ήμασταν αποφασιστικοί, αυτό έφερε 10 λάθη και ήμασταν νευρικοί. Στο ημίχρονο ηρεμήσαμε και μιλήσαμε για το τι πρέπει να κάνουμε. Στο τέλος είχαμε 20 ασίστ, κάναμε δύο λάθη στο δεύτερο ημίχρονο και κανένα στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η άμυνα ήταν συμπαγής, αλλά τώρα πρέπει να το ξεχάσουμε άμεσα γιατί σε δύο μέρες έχουμε ένα επίσης δύσκολο ματς και πρέπει να επικεντρωθούμε σε αυτό”.

Για την άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο: “Η άμυνα μας ήταν πολύ καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο. Είχαμε αργές αντιδράσεις με αποτέλεσμα Σιλντς, Ντιλέινι, Σέρχιο, Ρολ να παίρνουν προβάδισμα μετά τα σκριν. Έπρεπε να είμαστε καλύτεροι στα σκριν μακριά από την μπάλα. Αυτό που άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο είναι ότι πολλά παιδιά είναι νευρικά στην αρχή των αγώνων γιατί δεν έχουν εμπειρία. Οταν τους φεύγει η πίεση μπορούν να αισθάνονται πιο άνετα. Ο Χάρισον ήταν πολύ διστακτικός το πρώτο ημίχρονο. Κυκλοφορήσαμε την μπάλα, πήραμε καλές επιλογές και νικήσαμε.

Κάθε ομάδα σε αυτό το επίπεδο πρέπει να παίζει καλή άμυνα. Πολλές ομάδες κάνουν ακριβές μεταγραφές με παίκτες που είναι καλοί αμυντικοί κι όχι τόσο ικανοί σκόρερ.

Πρέπει να περάσεις από δύσκολες καταστάσεις και να γίνεις ομάδα μέσα από την τριβή. Δεν υπάρχει άλλος δρόμος. Να είμαστε σταθεροί. Αν είμαστε πιο σταθεροί στο παιχνίδι θα γίνουμε ακόμα καλύτεροι”.

Για τον Χασάν Μάρτιν και τις συγκρίσεις που έχουν γίνει με τον Χάινς: “Δεν είχα καμία αμφιβολία για την αξία του. Ημουν ξεκάθαρος. Η πρώτη μεταγραφή που κάναμε ήταν ο Χασάν. Υπάρχουν πολλά περιθώρια εξέλιξης. Ποτέ δε βλέπω το μπάσκετ σαν ματς απ Μάρτιν-Χάινς πχ. Έγιναν κάποιες συγκρίσεις, γιατί σωματικά μοιάζουν, αλλά πιο πολύ ο Χασάν μοιάζει με τον Ντάνστον, τον Χάντερ ή τον Μπιρτς. Έγινε μια σύγκριση γιατί αρέσει στην κοινή γνώμη να δημιουργείται κάτι τέτοιο”.

Για την εμφάνιση του Σλούκα: “Για τον Κώστα ισχύει το ίδιο. Υπάρχουν πολλοί νέοι παίκτες και πρέπει να παίξει πού διαφορετικό μπάσκετ από αυτό που έπαιζε στη Φενέρ. Είναι τελείως διαφορετικό το μπάσκετ που παίζουμε. Χρειάζεται να κάνει άλλα πράγματα και να συνηθίσει άλλο μπάσκετ σε σχέση με αυτό που έπαιζε επί πέντε χρόνια”.

Για τις αλλαγές στο υγειονομικό πρωτόκολλο με την επικείμενη κατάργηση να κρίνονται αγώνες στα χαρτιά: “Δεν υπάρχει κάποιος που να μην συμφωνεί. Μακάρι να είναι προς τη σωστή κατεύθυνση. Είναι κρίμα να επενδύονται κάποια χρήματα και η προσπάθεια προπονητών και παικτών. Σκεφτείτε πόσο άδικο είναι για Ζενίτ και Βιλερμπάν ό,τι συνέβη. Θα το έλεγα κι αν ήταν υπέρ μας. Ολες οι ομάδες προς τιμήν τους είπαν ότι δε θέλουν να νικούν με 20-0.

Είναι μια περίεργη χρονιά. Βρήκαμε τον Παναθηναϊκό μετά από εκτός έδρας νίκη. Κανένας δεν θυμάται ότι η Χίμκι έπαιξε χωρίς πέντε παίκτες σε αυτό το ματς. Αυτό το γεγονός αλλάζει τα δεδομένα, η χρονιά είναι περίεργη, θα υπάρξουν στιγμές που δεν θα μπορούμε να σκεφτούμε 100% το επόμενο ματς, γιατί δεν θα ξέρουμε τι γίνεται. Είναι άδικο αυτό που έχει συμβεί με τη Χίμκι. Παίζει με οκτώ παίκτες κι αν είχε αναβληθεί το παιχνίδι της θα μπορούσε να παίξει πλήρης”.

Ολυμπιακός – Μιλάνο 86 – 75: Με μαέστρο Σλούκα κι ανατροπή “έπνιξε” την Αρμάνι (videos)