ΤΣΣΚΑ – Άλμπα 88-93: Γερμανική εισβολή στη Μόσχα! (videos)

2020-10-16T21:01:20+00:00 2020-10-16T21:41:05+00:00.

16/Oct/20 21:01

Η Άλμπα έκανε την έκπληξη της αγωνιστικής, παίρνοντας μια ιστορική νίκη απέναντι στην ΤΣΣΚΑ με 93-88, η οποία είναι και η πρώτη στην φετινή Ευρωλίγκα.

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς, η Άλμπα έκανε το μεγάλο μπαμ της φετινής Ευρωλίγκας, επικρατώντας μέσα στη Μόσχα με 93-88 της ΤΣΣΚΑ. Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη των Γερμανών απέναντι στην ρωσική ομάδα, αλλά και η πρώτη της στην φετινή Ευρωλίγκα, ανεβαίνοντας στο 1-3. Από την άλλη ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη υποχώρησε στο 2-2.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκοράρισμα, με καμία να μην μπορεί να πάρει το προβάδισμα, το οποίο άλλαζε διαρκώς χέρια. Έτσι το τέλος του δεκαλέτπου βρήκε την ΤΣΣΚΑ μπροστά με 19-17.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Άλμπα να μην αφήνει την ΤΣΣΚΑ να ανεβάσει το προβάδισμά της, μένοντας… κολλημένη πάνω της. Οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να ξεφύγουν μόνο στο τέλος του δεκαλέπτου, με το ημίχρονο να κλείνει τελικά στο 51-47.

Η ΤΣΣΚΑ συνέχισε να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα και στο τρίτο δεκάλεπτο, κρατώντας τα ηνία (60-55, 27’). Οι Γερμανοί βρήκαν λύσεις στην άμυνα όμως και στην επίθεση ο Φοντέκιο έκανε καλή δουλειά. Έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα και έκλεισαν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 65-68.

Κλάιμπερν και Τζέιμς πάλευαν μόνοι τους για την ΤΣΣΚΑ, με την Άλμπα όμως να είναι πιο σταθερή στο παρκέ να να βρίσκει πάντα απαντήσεις. Η διαφιρά έφτασε ακόμα και στους 10 (67-77, 22’), με τους γηπεδούχους να προσπαθούν όμως να κάνουν το καμ μπακ και να μειώνουν. Η διαφορά έφτασε στους 3 (82-85, 38’) και στην συνέχεια στους 2 (85-87, 39’), όμως η Άλμπα δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να κάνουν την ολική επαναφορά. Τελικό σκορ 88-93 και μεγάλη νίκη για την Άλμπα.