Μπασκόνια – Χίμκι 77-60: “Καθάρισαν” στο δεύτερο οι Βάσκοι (videos)

2020-10-16T22:51:47+00:00 2020-10-17T00:02:37+00:00.

16/Oct/20 22:51

Η Μπασκόνια δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο πάτησε γκάζι και πήρε τελικά τη νίκη απέναντι στην (ξανά) μισή Χίμκι με

Η Χίμκι παρουσιάστηκε ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο έμεινε από δυνάμεις, με τη Μπασκόνια να πατάει γερά το πόδι στο γκάζι και να παίρνει εν τέλει με άνεση τη νίκη (77-60) ανεβαίνοντας στο 3-1. Από την άλλη η ομάδα του Κουρτινάιτις, η οποία για ακόμα ένα ματς κατέβηκε χωρίς την… μισή ομάδα, έμεινε χωρίς νίκη για ακόμα ένα ματς.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Με τον Ζάιτσεφ να δίνει λύσεις στην αρχή της αναμέτρησης, η Χϊμκι μπήκε δυνατά και έπιασε στον… ύπνο την Μπασκόνια. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 15-18. Οι Ρώσοι, παρότι δεν μπορούσαν να αλλάξουν καν παίκτες, λόγω της λειψανδρίας, συνέχισαν να παλεύουν και κράτησαν το προβάδισμα, έστω και στην στην μικρότερη δυνατή τιμή, κλείνοτνας το ημίχρονο προηγούμενοι με 35-36.

Η Μπασκόνια μπήκε καλά στο δεύτερο, παίρνοντας τον έλεγχο, όμως η Χίμκι δεν παρέδωσε τα όπλα, όπως δείχνει και το 54-47 του δεκαλέπτου, Παρόλα αυτά το τέλευταίο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους Βάσκους, οι οποίοι ξέφυγαν, δεν επέτρεψαν στη Χίμκι να επιστρέψει και έφτασαν στη νίκη με 77-60.

Πού κρίθηκε:

Για ακόμα μια φορά το περιορισμένο ροτέισιον της Χίμκι, η οποοάι κατέβηκε με μόλις 8 παίκτες, έπαιξε κομβικό ρόλο για τους Ρώσους, οι οποίοι στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχαν ανάσες για να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο.