Άλμπα – Μπαρτσελόνα 67-103: Παρέλαση στο Βερολίνο με “μαγικό” Καλάθη! (videos)

2020-11-05T20:38:06+00:00 2020-11-05T21:17:05+00:00.

05/Nov/20 20:38

Η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε το τρίτο σερί της διπλό και πρώτη φετινό εκτός Ισπανίας στην Ευρωλίγκα κερδίζοντας και την Άλμπα Βερολίνου με το εντυπωσιακό 103-67.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους παίζοντας φανταστικό μπάσκετ στην Γερμανία και με τον Νικ Καλάθη να μοιράζει 12 ασίστ σε 18 λεπτά, πήρε ένα πολύ εύκολο και παράλληλα εξαιρετικό διπλό με 103-67, δείχνοντας πως φέτος μπορεί να παίξει σπουδαίο μπάσκετ.

Πλέον οι “μπλαουγκράνα” έχουν ρεκόρ 6-1 και βρίσκονται μόνοι πρώτοι στην κατάταξη, ενώ αντίθετα η Άλμπα βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις με ρεκόρ 1-4.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ!

Το ματς

“Πάρτι” από νωρίς

Ορεξάτες μπήκαν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα με την Μπαρτσελόνα να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα με 13-10 (στο 5′). Με επιμέρους σκορ 13-6 οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +10 (26-16 στο 8′) και με τον Αμπρίνες να έχει 14 πόντους με 4/4 τρίποντα. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 30-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους διατηρούσαν μία διψήφια διαφορά ασφαλείας με 39-26 (στο 15′), ενώ η διαφορά έφτασε και στο +17 (47-30 στο 17′). Το πρώτο μέρος στο Βερολίνο ολοκληρώθηκε με 56-36 με την Μπάρτσα να είναι “αγκαλιά” με την νίκη από νωρίς!

Άνετη και… εντυπωσιακή μέχρι το τέλος η ομάδα του Σάρας!

Στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού η Μπαρτσελόνα δεν αντιμετώπιζε κανένα πρόβλημα κόντρα στους Γερμανούς και ανέβασε την διαφορά ακόμα και στους 23 πόντους (68-45 στο 25′). Η Άλμπα δεν μπορούσε να αντιδράσει με τίποτα και βρέθηκε και στο –28 (73-45 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 79-51.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο όλα είχαν κριθεί και οι δύο ομάδες κατέβασαν ταχύτητες με την Μπαρτσελόνα να είναι μπροστά με 95-64 στο 35′ λεπτό. Τελικά δεν άλλαξε κάτι δραματικά στο φινάλε και η Άλμπα ηττήθηκε ξανά φέτος εντός έδρας με 103-67.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο ημίχρονο όπου η ομάδα του Σάρας ήταν φανταστική και προηγήθηκε με +20 (56-36) διαφορά που δεν μειώθηκε μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Μίροτιτς με 18 πόντους (8/8 δίποντα) και 5 ριμπάουντ, ο Αμπρίνες με 17 πόντους και ο Χίγκινς με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ο Νικ Καλάθης μοίρασε συνολικά 12 ασίστ και ακόμα είχε 2 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-30, 36-56, 51-79, 67-103