Ολυμπιακός Blog: Άμυνα, Rock and roll… Χασάν ΜαρτIN και νίκη

2020-11-05T21:16:23+00:00 2020-11-06T07:41:55+00:00.

05/Nov/20 21:16

Ο Νίκος Βαρλάς γράφει για το διπλό στην Αγία Πετρούπολη της Ρωσίας που… ζέστανε ξανά τον μπασκετικό Ολυμπιακό και τον κόσμο του μετά τις δύο ήττες από Εφές και Μπάγερν.

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός έπρεπε να επιστρέψει με τη νίκη από την Αγία Πετρούπολη για πολλούς και ευνόητους λόγους και τα κατάφερε. Οι δύο βασικότεροι λόγοι είναι πως αυτή την φορά μπήκε στη μάχη πιο συγκεντρωμένος σε πνευματικό επίπεδο και με ξεκάθαρο προσανατολισμό να αλλοιώσει την επίθεση της Ζενίτ, να μην την αφήσει να βρει ρυθμό και να ελέγξει την αναμέτρηση με βασικό όπλο την άμυνα.

Αυτό ακριβώς συνέβη. Με εξαίρεση ένα διάστημα στο τελευταίο δεκάλεπτο που δεν ήθελε και πολύ να πετάξουν οι κόκκινοι «στα σκουπίδια» ότι είχαν χτίσει σε όλο το υπόλοιπο διάστημα. Επειδή, όμως, είχε δουλέψει σωστά και σε διάρκεια μέσα στο ματς ο Ολυμπιακός, όταν συνέβη αυτό δεν χρειάστηκαν παρά 1-2 μεγάλης σημασίας σουτ στην επίθεση για να κλειδώσουν την νίκη και το αποτέλεσμα.

Σαν συνολική προσέγγιση, κρατάμε ότι με βασική αμυντική τακτική τις αλλαγές και εξαιρετικές προσαρμογές στα μις – ματς που αυτές δημιουργούν και λογικά έψαχνε ο Πασκουάλ, ο Ολυμπιακός πέτυχε να δημιουργήσει πρόβλημα στην δημιουργική διαδικασία του αντιπάλου, να του «στραγγαλίσει» τον ρυθμό σε πολύ μεγάλο βαθμό και ταυτόχρονα δεν πληγώθηκε καθόλου από το σκορ που βρήκε η Ζενίτ στο ποστ. Κάθε άλλο.

Και στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και στην ανατροπή που προσπάθησε να κάνει η Ζενίτ προς το τέλος, το σκορ για τους γηπεδούχους βρέθηκε είτε από σουτ τριών πόντων, είτε από πόντους σε τρανζίσιον, προϊόν των λαθών του Ολυμπιακού.

Οι κόκκινοι ήταν καλύτεροι, το πλάνο τους λειτούργησε πιο αποδοτικά, σούταραν σταθερά πολύ καλύτερα από το δίποντο και για αυτό άντεξαν την στιγμή που η Ζενίτ πέτυχε κάποια διαδοχικά σουτ και απείλησε. Θα μπορούσε να πει κανείς όπως ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση, πως την διαφορά την έκανε η άμυνα του Ολυμπιακού συνολικά και το χάρισμα του Χασάν Μάρτιν να τελειώνει τις φάσεις στο ζωγραφιστό.

Δέκα δίποντα έβαλαν όλα κι όλα οι παίκτες του Πασκουάλ και ο Αμερικανός του Ολυμπιακού τελείωσε το ματς με 7/7 και συνέχισε το κρεσέντο του στο δίποντο με ρεσιτάλ ευστοχίας.

Μάρτιν: “Μπορώ να βελτιωθώ περισσότερο, δεν είμαι ακόμα ικανοποιημένος”

Το πρώτο ημίχρονο

Ο κόουτς Μπαρτζώκας ξεκίνησε με τους Τζένκινς, Σλούκα, Παπανικολάου, Λίβιο και Μάρτιν. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο της μάχης από το ξεκίνημα. Οι αλλαγές λειτούργησαν, το καλάθι προστατευόταν σωστά γιατί οι περιστροφές της άμυνας ήταν γρήγορες με καλές τοποθετήσεις και το μοναδικό πράγμα που πλήγωσε τους ερυθρόλευκους ήταν τα τρίποντα του Χόλινς, όλα πάνω – κάτω μετά από παρόμοια συστήματα και με δημιουργό τον Πάνγκος.

Είναι χαρακτηριστικό πως στα πρώτα 10 λεπτά η Ζενίτ ευστόχησε μόλις σε δύο δίποντα, αλλά είχε 5/10 τρίποντα με 4/7 από τον Αμερικανό φόργουορντ. Προσθέστε και τα 6 γρήγορα λάθη της ομάδας και έχετε τις βασικές αιτίες και τους λόγους που η Ζενίτ προηγήθηκε με 20-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ένα σχεδόν τέλειο δεκάλεπτο

Ό,τι επακολούθησε μέχρι να πάμε στην ανάπαυλα σήμανε το χτίσιμο του Ολυμπιακού σε γερά θεμέλια για να πάρει το δεύτερο διπλό του στην διοργάνωση φέτος, μετά από εκείνο στο ΟΑΚΑ. Ενώ οι κόκκινοι ξεκίνησαν άστοχοι, δύο διαδοχικές κερδισμένες φάσεις από τον Ελις και αμέσως μετά η απόφαση του Μπαρτζώκα να πάει σε σχήμα με τον Πρίντεζη στο «5» με τους Σπανούλη, Λαρεντζάκη – προέκυψε και η συνθήκη του τραυματισμού του ΧάρισονΜακΚίσικ και Βεζένκοφ, έκανε την διαφορά!

Το συγκεκριμένο σχήμα, σταθερά με αλλαγές απέδωσε εκπληκτικά στην άμυνα και δημιούργησε… μπασκετική απελπισία στην Ζενίτ. Ο Ολυμπιακός ήταν σε εγρήγορση, δούλευε στοχευμένα και σωστά, οι Ρώσοι δεν μπορούσαν να πάρουν τίποτα ούτε στις κατοχές που σημάδευαν μις – ματς με τον Σπανούλη και παράλληλα στην επίθεση χωρίς να κάνει κάτι φοβερό η ομάδα, είχε αρκετές καλές στιγμές και σωστές αποστάσεις.

Ο Πασκουάλ υιοθέτησε άμυνες χώρου και προσπάθησε να «σπάσει» τον ρυθμό του Ολυμπιακού και να παίξει με το μυαλό του, αλλά σε εκείνο το σημείο αυτή η τακτική του γύρισε μπούμερανγκ. Ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις με λίγη τρίπλα και καλά κοψίματα και χωρίς καλά – καλά να καταλάβουν οι γηπεδούχοι τι τους βρήκε, οι κόκκινοι πήγαν σε διψήφια διαφορά και έκλεισαν το ημίχρονο με την ισχυρότατη παρακαταθήκη του +14 (27-41).

Το επί μέρους σκορ ήταν το εντυπωσιακό 7-22 και η Ζενίτ πήγε στα αποδυτήρια με… 4/14 δίποντα και σε αυτό το διάστημα και διαδοχικά άστοχα τρίποντα. Ο Ολυμπιακός στην αντίπερα όχθη είχε 12/19 δίποντα και το πιο σημαντικό, μόλις ένα λάθος σε αυτό το δεκάλεπτο, σίγουρα ένα από τα καλύτερά του ως τώρα στην φετινή του πορεία.

Ολυμπιακός: Καλύτερο φετινό ημίχρονο και δεκάλεπτο κόντρα στη Ζενίτ! (videos)

Διατήρησε τον έλεγχο

Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε με ελαφρώς διαφορετικό μοτίβο. Ο Ολυμπιακός μπήκε ξανά δυνατά, δεν ήθελε να χαλαρώσει, δεν δίστασε να πάει σε επαφές όπου υπήρχε μειονέκτημα στην άμυνα και πολύ γρήγορα συμπλήρωσε τα 5 ομαδικά φάουλ, με τον αντίπαλο να κερδίζει το μπόνους των βολών πριν καν φτάσουμε στο 25’.

Το γεγονός ότι η συγκέντρωση δεν χάθηκε, σε συνδυασμό με την σκληράδα που πάντα… αποτελεί επένδυση σε ένα ματς, δεν έδωσαν τελικά κανένα πλεονέκτημα ανάκαμψης στην ομάδα του Πασκουάλ. Σημαντικός σε αυτά τα λεπτά ήταν ο Λίβιο. Ο Γάλλος έδωσε και κέρδισε αρκετές μάχες, ανέβασε το επίπεδο της αθλητικότητας του Ολυμπιακού και με ένα επιθετικό ριμπάουντ και γκολ – φάουλ βοήθησε ουσιαστικά, σε ένα σημείο που φάνηκε ότι μπορεί να αλλάξει το μομέντουμ και να πάει στην πλευρά των Ρώσων.

jean-charles

Όντως, μετά από αυτή την φάση, ο Ολυμπιακός βρήκε και καλές άμυνες και κάποιο σκορ με την άμυνα του αντιπάλου σε ανισορροπία. Έτσι, σε ένα δεκάλεπτο που η επίθεση συνολικά δεν λειτούργησε ιδιαίτερα καλά, οι κόκκινοι κατάφεραν όχι μόνο να διατηρήσουν τον έλεγχο, αλλά ακόμα και να πάνε την διαφορά στους 16 πόντους (38-54).

Το 43-58 στο 30’ (με επί μέρους σκορ 16-17) έδειχνε ξεκάθαρα πως ο Ολυμπιακός είχε εγκλωβίσει την Ζενίτ, την είχε βγάλει από την comfort zone της, πάτησε πάνω στο γεγονός ότι δεν θα μπορούσε να έχει τον καλύτερο δυνατό ρυθμό με τόσα αναβληθέντα ματς και όλα κυλούσαν όπως ακριβώς τα ήθελε η ομάδα.

Το πιο βασικό παρέμενε η πολύ σοβαρή διαφορά των δύο μονομάχων στο ποσοστό από το δίποντο, ενώ αυτά τα λεπτά τα κρατάμε στο μυαλό μας, γιατί είδαμε πως μπορεί να προσφέρει ουσιαστικά πράγματα που τα έχει ανάγκη ο Ολυμπιακός στην οικονομία των αναμετρήσεών του ο Λιβιό.

Ιδίως αν βρεθεί τρόπος να τα κάνει σταθερά με ενεργό ρόλο στο ροτέσιον, χωρίς να χάσει ο Ολυμπιακός ό,τι παίρνει από παιδιά όπως ο Πρίντεζης ή ο Βεζένκοφ, θα είναι το καλύτερο δυνατό σενάριο.

Μπερδεύτηκε, αλλά στάθηκε όρθιος

Η εικόνα του αγώνα στα πρώτα 30 λεπτά πραγματικά δεν έδινε την εντύπωση, ακόμα και στους πιο μετριοπαθείς, πως η Ζενίτ μπορεί να γυρίσει την κατάσταση, να φέρει τα πάνω – κάτω και να κερδίσει. Με 43 πόντους, με κάκιστο ποσοστό στο δίποντο και χωρίς ουσιαστικά σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να έχει βρει αντίδοτο απέναντι στην αμυντική τακτική του Ολυμπιακού.

Και όμως, για μπάσκετ μιλάμε. Κάτι που ο Ολυμπιακός χαλάρωσε λίγο, κάτι οι συνεχείς διαφορετικές άμυνες που έπαιξε ο Πασκουάλ, με πίεση σε όλο το γήπεδο, με παγίδες, ξανά με άμυνες χώρου, κάτι που ο Μπίλι Μπαρόν βρήκε το χέρι του, παραλίγο να την πατήσει… άσχημα η ομάδα.

Ο Μπαρτζώκας ξεκίνησε στο τελευταίο δεκάλεπτο με Σλούκα – Σπανούλη μαζί και με τους Παπανικολάου, Λιβιό, Χασάν Μάρτιν. Στη συνέχεια κράτησε τον Σπανούλη στο κουμάντα, επανέφερε Πρίντεζη και μετά Βεζένκοφ, πόνταρε σταθερά στις άμυνες του Παπανικολάου, που έπαιξε περισσότερο από κάθε άλλον.

Η Ζενίτ έτρεξε ένα σερί 12-0 και μείωσε σε 55-60. Εκεί, χρειάστηκε ένα τρίποντο του Σπανούλη, που έβαλε ένα τέλος στο σερί των γηπεδούχων, τους έκοψε τα πόδια και έδωσε «ανάσα» στον Ολυμπιακό.

Σπανούλης: Η μεστή εμφάνιση του ερυθρόλευκου αρχηγού στη Ρωσία (videos)

Το επόμενο και τελευταίο κομβικό σημείο ήταν το 60-63. Εκεί, η… μαχαιριά ήρθε δια χειρός Βεζένκοφ (60-66) και ακολούθησε η καλύτερη φάση του αγώνα με το φοβερό κάρφωμα του ΜακΚίσικ μετά από προσωπική ενέργεια.

Η Ζενίτ έχασε τα επόμενα δύο σουτ, ο Ολυμπιακός πήγε ξανά στο +10 (60-70) στο 38’ και κάπου εκεί τελείωσαν όλα.

Οι κόκκινοι νίκησαν δίκαια, είχαν τον απόλυτο έλεγχο για περίπου 35 λεπτά, απέδειξαν πρώτα από όλα στον εαυτό τους ότι το Α και το Ω είναι η άμυνα, ώστε να είναι πιο βατό να έρθουν και όλα τα… υπόλοιπα πάνω στο παρκέ και ήταν ένα διπλό και μια νίκη που την χρειαζόταν ο Ολυμπιακός και σε ψυχολογικό επίπεδο μετά από δύο συνεχόμενες ήττες.

Αυτό που χρειάζεται τώρα είναι… υγεία, να μην έχει υποστεί κάτι πολύ ζόρικο ο Άαρον Χάρισον (Μπαρτζώκας για Χάρισον: “Έχει πρόβλημα στο γόνατο και φαίνεται σοβαρό”) και φυσικά να κερδίσει ο Ολυμπιακός το επόμενο παιχνίδι του στον Πειραιά απέναντι στην Άλμπα, για να ανέβει σε ρεκόρ 5-3, πριν την επόμενη διπλή αγωνιστική και τις επισκέψεις του στη Βαρκελώνη και στη Γαλλία, για να παίξει με την Βιλερμπάν

Έχει ακόμα πάρα πολύ δρόμο, η σεζόν παραμένει εντελώς απρόβλεπτη, χωρίς σταθερές και ειδικών συνθηκών λόγω της Πανδημίας και η ζωή συνεχίζεται…

Πλάκα – πλάκα με όλα αυτά που συμβαίνουν, πρέπει να το βάλουμε καλά στο κεφάλι μας αυτό! Πως η ζωή πρέπει να συνεχιστεί παρά την νέα καραντίνα, παρά ότι ζούμε σε μια εποχή που ακούμε και ζούμε περισσότερα κακά νέα από ότι καλά και πως πρέπει να βρούμε όλοι τρόπους να είμαστε όρθιοι, σωστοί και δημιουργικοί.

Στην τελική αυτό που μας καθορίζει πια δεν είναι τι θα θέλαμε να κάνουμε ή να έχουμε, αλλά το πως διαχειριζόμαστε όλα όσα μας φέρνει η ζωή.

Ολυμπιακός: Πότε θα χάσει ξανά σουτ ο Χασάν Μάρτιν; – Ποσοστό-ρεκόρ στην ιστορία της Ευρωλίγκας (videos)

ΥΓ1. Μου φαίνεται πρέπει να γράψω ένα υστερόγραφο για τον Μάρτιν και να το περνάω copy paste μετά τα περισσότερα παιχνίδια του Ολυμπιακού! Rookie ψηλό στην Ευρωλίγκα με 10.1 πόντους και κυρίως με 91.4% (32/35!) στο δίποντο μετά από 7 εμφανίσεις, ειλικρινά δεν θυμάμαι άλλον. Με τέτοιο ποσοστό τον τρόπο που τελειώνει τις φάσεις τον λες και… rock and roll, κι ας είναι σχεδόν όλα τα καλάθια του μετά από πικ εν ρολ!

ΥΓ2. Θετικότατος και ο Λαρεντζάκης στα σχεδόν 5 λεπτά που πάτησε παρκέ. Δεν άφησε καμία κατοχή στην άμυνα χωρίς μάχη, έβαλε τις βολές του, παίρνει πολύτιμες εμπειρίες. Αυτό που χρειάζεται να συνειδητοποιήσει για να πάνε όλα καλά είναι ότι η καριέρα του στον Ολυμπιακό είναι μια τεράστια πρόκληση που πρέπει να την παλεύει και να την διαχειρίζεται με στόχο να κερδίζει κάτι και να βελτιώνεται ΚΑΘΕ μέρα, έτσι ώστε να βρεθεί στο επίπεδο που θα τον κρατήσει για χρόνια στον Ολυμπιακό.

ΥΓ3. Είκοσι ποιοτικότατα λεπτά από τον Σπανούλη, που δεν χρειάζεται να αναφέρουμε ξανά πως όμοια περίπτωσή με εκείνον δεν έχει υπάρξει ξανά στην Ευρωλίγκα, ούτε το θεωρώ εύκολο να προκύψει στο μέλλον. Και χωρίς ο Τσάβι Πασκουάλ να κερδίσει πολλά πράγματα τούτο το βράδυ από το «σημάδι» του στα μις – ματς.