Μπασκόνια – Βιλερμπάν 86-88: Έσπασε το… ρόδι μέσα στη Βιτόρια! (videos)

2020-11-05T22:28:45+00:00 2020-11-05T23:37:04+00:00.

05/Nov/20 22:28

Η Βιλερμπάν, μετά από ένα απίστευτο παιχνίδι, πήρε το διπλό απέναντι στη Μπασκόνια με 88-86, με την εν λόγω νίκη να είναι και η πρώτη της στην φετινή Ευρωλίγκα!

Το παιχνίδι της Βιλερμπάν με την Μπασκόνια αποτέλεσε ένα τεράστιο θρίλερ που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, με την γαλλική ομάδα να επικρατεί με 88-86 των Βάσκων και να παίρνει το πρώτο της θετικό αποτέλεσμα στην φετινή σεζόν.

Η Βιλερμπάν ήταν πιο ψύχραιμη από τη γραμμή των βολών, φεύγοντας έτσι με το διπλό από τη Βιτόρια και ανεβαίνοντας στο 1-3. Φυσικά η ομάδα του κόουτς Πάρκερ έχει χάσει και αρκετά ματς λόγω των κρουσμάτων κορωνοϊού που βρέθηκαν στις τάξεις της, με μια από αυτές τις αναμετρήσεις να είναι εκείνη απέναντι στον Παναθηναϊκό. Από την άλλη η Μπασκόνια υποχώρησε στο 2-3.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η Βιλερμπάν ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και πήρε το προβάρισμα (20-26 δεκάλεπτο), ενώ στην δεύτερη περίοδο έφτασε ακόμα και στο +11 με 27-38 στο 16’. Η συνέχεια βέβαια δεν ήταν ανάλογη, με την Μπασκόνια να τρέχει ένα επιμέρους 16-2 και να κάνει το 43-47, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 43-43 δια χειρός Ντιό.

Ντιό και Λάιτι ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά στο +9 (45-54) για τη Βιλερμπάν, ενώ οι Γάλλοι έφτασαν και πάλι στο +11 με 49-60. Η Μπασκόνια με ένα νέο επιμέρους σκορ έκανε το 61-62 στο 29′, με την περίοδο να ολοκληρώνεται τελικά στο 61-66.

Η Μπασκόνια επέστρεψε και έκανε το ματς θρίλερ, με τα πάντα εν τέλει να κρίνοντας στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Καουντί διαμόρφωσε το 85-88 με 2/2 βολές στα 12″, με τον Νόρις Κόουλ να κάνει έξυπνο φάουλ στον Βιλντόζα στα 2″. Ο Αργεντινός ευστόχησε στην πρώτη (86-88), αστόχησε σκόπιμα στη δεύτερη κι έτσι η Βιλερμπάν πανηγύρισε τη νίκη στη Βιτόρια.

Δεκάλεπτα: 20-26, 43-43, 61-66, 86-88.

Πού κρίθηκε:

Η ψυχραιμία της Βιλερμπάν στις βολές, όπως και το αμυντικό ριμπάουντ του Ντιό μετά τη χαμένη βολή του Βιλντόζα ήταν κομβικής σημασίας για την έκβαση της αναμέτρησης.

Παίκτης Κλειδί:

Ο Μουσταφά Φολ αποτέλεσε ένα πραγματικό… πύργο για την Βιλερμπάν, τελειώνοντας το ματς με 19 πόντους (8/9 δίποντα, 3/5 βολές) 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος, 1 μπλοκ και 6 κερδισμένα φάουλ, επίδοση που του έδωσε 28 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Καλή εμφάνιση και από τους Ντιό – Καουντί, οι οποίοι είχαν από 15 πόντους.

Για την Μπασκόνια οι Τζεκίρι (23π.) και Χένρι (20π.) δεν ήταν αρκετοί για να κάνουν την διαφορά.