Ολυμπιακός – Άλμπα: Χειρότερο φετινό “ερυθρόλευκο” ημίχρονο στην επίθεση (videos)

2020-11-12T20:44:10+00:00 2020-11-12T21:21:52+00:00.

12/Nov/20 20:44

sloukas_alba_olympiacos

Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Άλμπα, κάνοντας αρνητικό φετινό ρεκόρ.

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίουinfo@eurohoops.net

Δεν ξεκίνησε με καλό τρόπο κόντρα στην Άλμπα ο Ολυμπιακός.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν απέδωσαν καλά και στις δύο πλευρές του παρκέ, αλλά ειδικά στην επίθεση, μένοντας στους 24 πόντους στα πρώτα 20′ της αναμέτρησης (24-35), για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι σούταραν με 44,4% (8/18) από το δίποντο, με 18,2% (2/11) από το τρίποντο και 100% (2/2) από την γραμμή των βολών, κάνοντας έτσι αρνητικό ρεκόρ για φέτος.

Επιπλέον, έχουν σκοράρει οι 7 από τους 11 που έχουν χρησιμοποιηθεί (4 άποντοι με τον Τσαρλς Τζένκινς να μην έχει πάρει προσπάθεια), ενώ συνολικά η ομάδα έχει 16 ριμπάουντ (12+4), 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Αυτό μέχρι το βράδυ της 12ης Νοεμβρίου ήταν οι 30 πόντοι στην πρεμιέρα της σεζόν στο ΣΕΦ με αντίπαλο την Ζαλγκίρις (67-68), όταν οι γηπεδούχοι είχαν σκοράρει 21 και 9 πόντους σε 3η και 4η περίοδο αντίστοιχα.

Όλα αυτά κόντρα στην χειρότερη άμυνα της Ευρωλίγκας, με την Άλμπα να δέχεται κατά μέσο όρο (σε 5 ματς) 90,8 πόντους, με τους Πειραιώτες να σκοράρουν το πολύ 24 πόντους σε 1ο ημίχρονο ματς Ευρωλίγκας για 5η φορά στην ιστορία τους.