Η Μπαρτσελόνα ταπείνωσε την Φενέρ! (videos)

2020-11-12T22:45:11+00:00 2020-11-12T23:54:43+00:00.

12/Nov/20 22:45

Η Μπαρτσελόνα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους μοιάζει ασταμάτητη αυτή την στιγμή στην Ευρωλίγκα “διαλύοντας” την Φενερμπαχτσέ με 97-55, στην δεύτερη μεγαλύτερη ήττα των Τούρκων στην ιστορία τους στην διοργάνωση!

Οι “μπλαουγκράνα” του Σάρας με εξαιρετικό μπάσκετ και πολύ δυνατή άμυνα απέναντι στους παίκτες του Κοκόσκοφ δεν είχαν κανένα πρόβλημα να πάρουν μία άνετη και εντυπωσιακή νίκη με 97-55 μία εβδομάδα μετά την εκτός έδρας 100άρα κόντρα στην Άλμπα.

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον η Μπαρτσελόνα μετράει 6 σερί νίκες και βρίσκεται μόνη πρώτη με 7-1, ενώ η Φενέρ έχει 4 νίκες και 4 ήττες παρουσιάζοντας πολλά σκαμπανεβάσματα από την αρχή της σεζόν και απόψε γνώρισε την δεύτερη πιο “βαριά” της ήττα μετά από το 101-58 του 2010 από την Σιένα.

Το ματς

Καταλανικό “πάρτι” και… +22!

Δυναμικά μπήκαν στην επίθεση οι δύο ομάδες στον αγώνα με την Μπαρτσελόνα να προηγείται πάντως με 16-9 (στο 5′) χάρη στο δίδυμο των Μίροτιτς – Αμπρίνες (8 και 6 πόντους). Μάλιστα ο Αμπρίνες στο 7′ φτάνοντας τα 3/3 τρίποντα ανέβασε για την πρώτη φορά την διαφορά στους 10 (21-11) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 28-17, ενώ οι Καταλανοί προηγήθηκαν και με 31-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού η Φενέρ είδε την διαφορά να ξεφεύγει στο -20 (40-20 στο 15′) με επιμέρους σκορ 12-3 της Μπαρτσελόνα, αφού δεν μπορούσε να σταματήσει τους Μίροτιτς, Αμπρίνες & Σμιτς που είχαν μαζί 32 πόντους! Οι Τούρκοι αντέδρασαν προσωρινά και μείωσαν σε 42-26 (στο 17′) όμως το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 51-29 και την Μπάρτσα να αναγκάζει την Φενέρ να σουτάρει με 2/11 τρίποντα και να κάνει και 12 λάθη.

Το “πάρτι” συνεχίστηκε μέχρι τέλους…

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο “Palau Blaugrana” ξεκίνησε με όπως τελείωσε και το πρώτο δηλαδή με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να κάνει ότι θέλει στο παρκέ και με επιμέρους σκορ 13-4 σε 9 περίπου λεπτά να “εκτοξεύει” την διαφορά στο +31 (64-33), ενώ στο τέλος της τρίτης περιόδου η κακή Φενέρ ήταν πίσω με 69-38.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς όλα φυσικά είχαν κριθεί με την τούρκικη ομάδα να μην μπορεί να αντιδράσει παρουσιάζοντας πολύ κακή εικόνα και την Μπάρτσα να είναι μπροστά με 79-44 (στο 35′). Τελικά στο φινάλε οι Καταλανοί πανηγύρισαν την θριαμβευτική επικράτηση με 97-55.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο ημίχρονο όπου η Μπαρτσελόνα ήταν “καυτή” και με εξαιρετικό μπάσκετ προηγήθηκε με 51-29 διαφορά την οποία αύξηση στην συνέχεια.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σμιτς ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους (9/10 σουτ) και 5 ριμπάουντ όπως και ο Κούριτς με 25 πόντους και 7/8 τρίποντα ενώ σπουδαίο ματς έκαναν ο Μίροτιτς με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Αμπρίνες με 12 πόντους (3/6 τρίποντα) και 2 ριμπάουντ, ενώ ο Νικ Καλάθης είχε 5 πόντους με 2/3 σουτ, 8 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 51-29, 69-38, 97-55