Γιώργος Βόβορας: “Αδύναμο σημείο μας τα 19 λάθη” (videos)

2020-11-17T23:05:47+00:00 2020-11-18T03:49:08+00:00.

17/Nov/20 23:05

vovoras

Ο Γιώργος Βόβορας ανέλυσε τα λάθη του Παναθηναϊκού, στην ήττα της ομάδας του στη Βαλένθια. Όσα πρόσθεσε ο Χαούμε Πονσαρνάου.

O Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στην Βαλένθια και γνώρισε την ήττα με 95-83, για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι ”πράσινοι” πλήρωσαν το κακό τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Ισπανούς να είναι ανώτεροι από το 32′ και έπειτα, αλλά και τα 19 λάθη -ρεκόρ σεζόν σε 7 ματς- κάτι που τόνισε στις δηλώσεις του και ο Γιώργος Βόβορας.

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Παναθηναϊκού:

”Ξέραμε από την αρχή ότι πρέπει να ελέγχεις τον ρυθμό, αν θες να κερδίσεις μία πολύ καλή επιθετικά ομάδα, που έχει πολλούς παίκτες μα ταλέντο. Πρέπει να ελέγχεις τα λάθη και αυτό ήταν το πιο αδύναμο σημείο μας με 19. Δεν είναι εύκολο να κερδίσεις έτσι.

Στα πρώτα 30′, ήταν κλειστό ματς, είχαμε τις ευκαιρίες μας να κερδίσουμε το ματς, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο η Βαλένθια ήταν εξαιρετική στη επίθεση με πολλά τρίποντα, πήρε το μομέντουμ και από εκεί και πέρα ήταν δύσκολο για εμάς να επιστρέψουμε”.

Χαούμε Πονσαρνάου: ”Είχαμε την ενέργεια στο τέλος”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής της Βαλένθια:

”Είμαστε χαρούμενοι, επειδή παίξαμε ως ομάδα. Παίξαμε καλά, γυρίσαμε την μπάλα, προσπαθήσαμε να δημιουργήσουμε. Όταν τις δημιουργήσαμε, κυκλοφορήσαμε σωστά την μπάλα.

Βρήκαμε νέους παίκτες σήμερα και αυτό είναι σημαντικό, επειδή χρειάζεται να έχουμε μεγάλο ρόστερ για την Ευρωλίγκα. Ο Ντούμπλιεβιτς είναι πολύ σημαντικός. Ορίζει την άμυνα και την επίθεσή μας. Είναι σημαντικό να παίζουμε με αυτόν.

Στην αρχή και οι δύο ομάδες έπαιξαν τακτικά, ήταν δύσκολο ματς στο πρώτο μέρος, με πολλά σκαμπανεβάσματα. Τα σουτ του Πρέπελιτς ήταν σημαντικά στο ημίχρονο. Όπως και το ότι είχαμε ενέργεια να πάμε μέχρι το τέλος, να τρέξουμε και με αυτή την κίνηση μπορέσαμε να φτάσουμε στην νίκη. Πρέπει να είμαστε υπερήφανοι και για την δημιουργία μας, μιας και ήταν κομβικό στοιχείο για το ματς”.

Ευρωλίγκα – βαθμολογία: Στα χαμηλά ο Παναθηναϊκός, απτόητη η Μπάγερν (videos)

Παναθηναϊκός: Πληγή στο “la Fonteta” η αναλογία ασίστ/λάθη (video)

Σέλβιν Μακ: ΞΑΝΑ κορυφαίος του Παναθηναϊκού αλλά και… ηττημένος! (video)